OKO.press o "dyskretnym porozumieniu między PiS a liderem narodowców"

Źródło:
OKO.press, tvn24.pl
Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregach
Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregachTVN24
wideo 2/3
Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregachTVN24

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2020 roku doszło do "dyskretnego" porozumienia między Prawem i Sprawiedliwością a liderem narodowców Robertem Bąkiewiczem - podało OKO.press. Jak zaznacza ten portal, "narodowcy w zamian za poparcie Andrzeja Dudy oczekiwali określonych profitów".

W czwartkowej publikacji Anny Mierzyńskiej w OKO.press czytamy, że kulisy korespondencji pomiędzy narodowcami a Prawem i Sprawiedliwością odsłoniła w czwartek Poufna Rozmowa, odpowiedzialna za wyciek wiadomości mających pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

"Informacje o rozmowach z Bąkiewiczem, szefem Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" i innych nacjonalistycznych organizacji przekazywał premierowi sam Dworczyk, wówczas szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Instytut Wolności rozdał kolejne 68 milionów. Fundusze popłynęły do organizacji związanych z PiS

Sześć oczekiwań narodowców

Jak napisało OKO.press, minister wyliczył w mailu sześć oczekiwań narodowców. Dwa dotyczyły konkretnych ustaw – Andrzej Duda publicznie zadeklarował ich realizację już trzy dni później. Narodowcy domagali się także dojścia do mediów, dyrektorskiego stanowiska w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej i opłacenia kampanii antyaborcyjnej. Ostatni punkt ich oczekiwań Dworczyk określił słowami: "tajny aneks".

Oko.press przypomniało w publikacji, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2020 roku było istotne, kogo poprą kandydaci, którzy odpadli z głosowania. Chodziło również o głosy wyborców Konfederacji, którzy w pierwszej turze wsparli Krzysztofa Bosaka, lidera Ruchu Narodowego. W czasie wieczoru wyborczego Rafał Trzaskowski publicznie dziękował Bosakowi i jego wyborcom za udział w głosowaniu, wprowadzając w konsternację część opinii publicznej.

W tym czasie - jak można wnioskować z publikowanych maili - za kulisami trwały polityczne targi. Chodziło o to, by wyborcy Konfederacji zagłosowali na Andrzeja Dudę. I aby ktoś im wprost powiedział, na kogo mają głosować - podało OKO.press.

Dziennikarze portalu przypomnieli, że z premierem Mateuszem Morawieckim skontaktował się wówczas polityk PiS Piotr Mazurek, wysyłając 30 czerwca 2020 roku mail o treści: "Gdyby Pan miał chwilę, aby się zapoznać, wysyłam tekst apelu wyborczego środowisk narodowo-konserwatywnych i chrześcijańskich przed drugą turą, który wypracowaliśmy wspólnie z prof. Żarynem i chcemy od jutra zbierać pod nim podpisy autorytetów, szczególnie tych atrakcyjnych dla wyborców 'na prawo od PiS'".

23.02.2023 | Stowarzyszenie Marsz Niepodległości ma dwóch prezesów. Konflikt przybiera na sile
23.02.2023 | Stowarzyszenie Marsz Niepodległości ma dwóch prezesów. Konflikt przybiera na sileJacek Tacik | Fakty TVN

"Minęła epoka oficjalnych profanacji narodowych symboli"

Apel wyborczy, o którym wspomniał Piotr Mazurek, został upubliczniony 8 lipca. Zaczynał się od słów Romana Dmowskiego: "Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie". Wymieniano w nim argumenty, dlaczego należy głosować na Andrzeja Dudę.

"Na przykład takie: po 2015 roku w Polsce wiele się zmieniło. Minęła epoka oficjalnych profanacji narodowych symboli, epoka różowych flag i orła z czekolady. Minął czas bezrozumnych prób odsłaniania najeżonego bagnetami monumentu bolszewików, brutalnego pacyfikowania Marszu Niepodległości, budkowych prowokacji, straszenia 'polskim faszystami' i gorliwego przepraszania świata za niepopełnione winy. Z większym lub mniejszym powodzeniem ten frontalny atak na prawdę i wartości bliskie zdecydowanej większości Polaków został powstrzymany" - zacytowało treść apelu OKO.press.

Piotr Mazurek podpisał się pod apelem jako "b. wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber, inicjator akcji 'Goń z pomnika bolszewika', radny Warszawy". Trzy miesiące później polityk ten został mianowany przez Morawieckiego podsekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. polityki młodzieżowej.

Narodowcy i wielomilionowe dotacje
Narodowcy i wielomilionowe dotacjeTVN24

Działania Dworczyka

30 czerwca 2020 roku w nocy, o godzinie 00:29, Michał Dworczyk miał wysłać do premiera i jego współpracowników mail, w którym miał napisać, że po spotkaniu z Bąkiewiczem "współdziałamy aby powstrzymać cywilizacyjne barbarzyństwo, które stoi za (Rafałem) Trzaskowskim". Bąkiewicz miał zaproponować Dworczykowi między innymi zorganizowanie demonstracji przed warszawskim ratuszem, a także podczas wizyt Rafała Trzaskowskiego w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie oraz zmobilizowanie działaczy Ruchu Narodowego do deklarowania, że nie głosują na Trzaskowskiego".

"Tematy ich działań: atak na Trzas. za finansowanie antify, wspieranie sodomitów etc. Żądanie, aby to rodzice decydowali o wychowaniu dzieci, ogólna jazda, że PO i Trzaskowski zawsze prześladowali narodowców – vide pałowanie na Marszu Niepodległości etc." (pisownia oryginalna) – napisał Dworczyk, cytowany przez OKO.press.

"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia
"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego GdyniaJan Piotrowski | Fakty po południu TVN24

Oczekiwania Bąkiewicza i jego środowiska

Dworczyk w mailu przedstawił oczekiwania Bąkiewicza i jego środowiska, zawarte w sześciu punktach: "ogłoszenie przed PAD (prezydenta Andrzeja Dudę - red.) ustawy o konieczności wyrażenia zgody przez rodziców na wchodzenie różnych fundacji i edukatorów do szkół. (…), deklaracja, że prezydent podpisze ustawę o nauczaniu domowym (ten projekt co złożyli ostatnio konserwatywni posłowie), pomoc w ich wejściu do mediów, wiceszef w instytucie, który ma utworzyć Żaryn (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego – przyp. OKO.press), sfinansowanie kampanii medialnej dotyczącej ochrony życia od poczęcia".

Dworczyk podał też link do pierwszej wypowiedzi Bąkiewicza przeciwko Trzaskowskiemu.

Portal OKO.press podkreślił, że Morawiecki nie odpowiedział Dworczykowi korespondencyjnie, prosząc go o kontakt telefoniczny. "Teoretycznie więc nie wiadomo, jaka była decyzja i czy Morawiecki poszedł na ten układ" - napisali dziennikarze.

Andrzej Duda "nie był bierny"

Do drugiej tury wyborów Bąkiewicz realizował ustalony przekaz, podkreślając, że choć Duda nie jest jego "wymarzonym kandydatem", to Trzaskowski jest nieakceptowalny - przypomnieli dziennikarze OKO.press. Napisali również, że "sam prezydent Andrzej Duda także nie był bierny – błyskawicznie zrealizował oczekiwania narodowców. 3 lipca, czyli zaledwie trzy dni po mailu Dworczyka, zapowiedział nowelizację prawa oświatowego w taki sposób, aby organizacje pozarządowe nie miały wstępu na teren szkoły bez zgody rodziców".

Autorka/Autor:pp, tas / prpb

Źródło: OKO.press, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Źródło:
Reuters

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Nie zabrałbym dziecka na polowanie. Sam nie uczestniczę w polowaniach. Natomiast nie chcę odbierać tym, którzy chcą uczestniczyć w polowaniach, takiego prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do propozycji zawartych w "Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035".

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Aktywiści klimatyczni nad ranem zablokowali płytę lotniska Kolonia/Bonn, jednego z największych w Niemczech. Z tego powodu wszystkie loty zostały czasowo wstrzymane. Władze portu przekazały, że utrudnień należy spodziewać się do końca dnia.

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Źródło:
BBC, tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu Ukraina opłakuje sportowców, których plany i marzenia odebrała wojna. Wśród nich "wschodzącą gwiazdę judo" Stanisława Hulenkowa oraz dziesięcioboistę Wołodymyra Androszczuka, który wstąpił do armii mimo uszkodzonego kręgosłupa.

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

W środę rano na północy Moskwy wybuchł samochód, dwie osoby zostały poszkodowane - potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak podają media, jednym z rannych jest agent GRU.

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Źródło:
Reuters

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Senator Bob Menendez, jeden z bardziej wpływowych polityków w Partii Demokratycznej, złożył rezygnację po wyroku skazującego za przekupstwo i działanie w charakterze agenta rządu Egiptu. Ugiął się pod naciskami innych demokratów.

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl