Polska

Od słów do czynów. PiS składa wniosek o wotum nieufności

Polska


W poniedziałek ma zostać złożone przez PiS konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego na swojego premiera desygnuje prof. Piotra Glińskiego. Głosowanie może się odbyć na początku marca.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu będzie według polityków PiS liczył kilka stron. W uzasadnieniu znajdą się najważniejsze przyczyny odwołania i podstawa prawna. Szerszy dokument ma przedstawić Jarosław Kaczyński podczas sejmowej debaty.

Celowe zwlekanie z wotum nieufności?

Termin zgłoszenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera był kilkakrotnie zmieniany. Ostatnie opóźnienie było rzekomo spowodowane tym, że politycy PiS nie chcieli go zgłaszać przed zakończeniem szczytu budżetowego UE. - Dopóki Donald Tusk negocjował w imieniu Polski, nie chcieliśmy osłabiać jego pozycji. Planowaliśmy zrobić to dzisiaj, ale szczyt się przeciągnął - powiedział w piątek rzecznik PiS Adam Hofman. Pytany, dlaczego PiS nie zawrze wszystkich zarzutów wobec rządu w uzasadnieniu do wniosku o wotum nieufności, odpowiedział, że chce, by PO zajmowała się rządzeniem, a nie wyłącznie analizą wniosku.

Próba zmiany władzy

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego. Następne 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu i stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu. Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości