Studenci medycyny będą uczyć młodszych kolegów? Lekarze oburzeni

Autor:
Karolina
Kowalska
Źródło:
tvn24.pl
Wiceminister zdrowia: jesteśmy otwarci na dialog, na głos ludzi młodych
Wiceminister zdrowia: jesteśmy otwarci na dialog, na głos ludzi młodych
TVN24
TVN24Wiceminister zdrowia: jesteśmy otwarci na dialog, na głos ludzi młodych

Resort zdrowia chce, by studenci VI roku medycyny mogli prowadzić zajęcia z nauk podstawowych dla studentów pierwszych lat. Program "Młody dydaktyk" ma być receptą na problemy kadrowe na wydziałach lekarskich i zachętą dla przyszłych lekarzy, by poświęcili się nauczaniu. Zdaniem większości lekarzy to zły pomysł, który pogorszy jakość nauczania medycyny w Polsce.

Jak tłumaczył wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia na temat zmian w systemie kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy, od 2015 r. liczba studentów kierunku lekarskiego w Polsce wzrosła o 7740 do ponad 39 tysięcy. 37 tysięcy z nich kształci się na uczelniach publicznych, z czego ponad 25 tysięcy w ramach studiów bezpłatnych. Znaczny wzrost liczby studiujących powoduje, że zaczyna brakować kadry nauczycielskiej, a w przyszłości, gdy liczba studentów będzie się zwiększać, brak ten może być jeszcze bardziej dotkliwy.

- Jeżeli zwiększamy liczbę miejsc na kierunkach lekarskich, potrzebujemy większej liczby kadry dydaktycznej. Stąd zamysł wprowadzenia systemu zachęt dla studentów do pozostania na uczelni i prowadzenia działalności dydaktycznej. Rozważamy i taką możliwość, by zdolni studenci szóstego roku mogli prowadzić zajęcia dla innych studentów z niższych roczników w ramach przygotowywanego programu "Młody dydaktyk" - zapowiedział wiceminister. Według Brombera, program ma zachęcać młodych lekarzy do pozostawania na uczelni.

Propozycja wiceministra spotkała się z chłodnym przyjęciem lekarzy. "Pisałem, że nie ma komu i gdzie uczyć nowych studentów lekarskiego. No to jest pomysł na uczenie studentów lekarskiego przez tych z 6. roku. Studenci starszych lat już w ramach np. 'kół' uczą, ale ZAWSZE pod nadzorem lekarza. Studenci uczący studentów jak być lekarzem. LOL" - napisał na Twitterze Jakub Kosikowski, członek Naczelnej Rady Lekarskiej i były przewodniczący Porozumienia Rezydentów, obecnie rezydent onkologii klinicznej. I dodał: "Mam też propozycję: lekarzem dyżurnym przy braku obsady będzie zostawał najdłużej leżący na oddziale pacjent".

"W MZ brakuje ludzi z wizją. Po co uczyć? Zrobić nabór bez egzaminów dla wszystkich chętnych, niech uczą się w domu. Raz w miesiącu internetowy egzamin. Najlepiej niech to będą trzy lata - zamiast wydziału lekarskiego - kardiologiczny, chirurgiczny, pediatryczny... Wszystko jest w googlach" - napisała na Twitterze specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii w dużym stołecznym szpitalu, ukrywająca się pod pseudonimem Calipso.

Pomysł nie zachwycił też prof. Andrzeja Matyi, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej II Katedry Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego: - To tak jakby czeladnika uczył nie mistrz, a inny czeladnik - kwituje. - Zawsze powtarzałem, że medycyny uczymy się od każdego - począwszy od sekretarki i salowej, pielęgniarki, po asystenta, a wreszcie profesora. Student do szpitala przychodzi bowiem "zielony" i naukę na temat leczenia pacjenta czerpie od każdego. Jednak nie może być tak, że tak ważnego przedmiotu jak anatomia student uczy się od drugiego studenta - tłumaczy prof. Matyja, chirurg ogólny i onkologiczny, do niedawna prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Jak uczniowie mogą uczyć uczniów, szczególnie tak ważnych przedmiotów jak anatomia, patomorfologia, fizjologia czy biochemia? Studenci VI roku medycyny mają zająć się zdobywaniem wiedzy praktycznej. To jest cel ich studiowania, a nie nauczanie młodszych roczników. Pamiętajmy, że studenci VI roku to osoby z wykształceniem średnim o statusie studenta. Jak osoby z wykształceniem średnim mogą być nauczycielami akademickimi? To jakieś kuriozum. Nie można robić sobie żartów z tak poważnej dziedziny życia jak ochrona zdrowia - mówi Renata Florek-Szymańska, chirurg ogólna i naczyniowa, przewodnicząca Porozumienia Chirurgów "Skalpel".

I ironizuje, że była pewna, że Ministerstwu Zdrowia uda się przebić pomysł z nauczaniem medycyny w wyższych szkołach zawodowych: - Obecne kierownictwo resortu to kuźnia talentów, jeśli chodzi o niszczenie ochrony zdrowia. Najpierw zniszczyli system, a teraz biorą się za niszczenie personelu. Następnym krokiem będzie prawdopodobnie upartyjnienie izb lekarskich - dodaje Renata Florek-Szymańska.

Prof. Andrzej Marszałek, kierownik Katedry Patologii i Profilaktyki Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP), uważa, że pomysł jest realny, ale tylko w odniesieniu do pojedynczych, wybitnych jednostek. - Sam jako student VI roku prowadziłem zajęcia z patomorfologii na UMP, ale wiedziałem już wtedy, że wybiorę tę specjalizację, miałem piątkę z tego przedmiotu, przez całe studia działałem w kole naukowym i pisałem prace naukowe z tego przedmiotu. Oczywiście młodszych kolegów uczyłem pod okiem mojej profesor - mówi prof. Marszałek. Sam nie widzi wśród swoich studentów godnego następcy. Przez lata jego pracy dydaktycznej takie zadanie powierzyłby może kilku osobom.

- Jeśli chce się wprowadzać takie rozwiązanie, trzeba dokładnie opisać wymagania wobec takich nauczycieli, zakres ich obowiązków oraz wprowadzić system kontroli. Taki student - nauczyciel powinien mieć nad sobą osobę nadzorującą, którą będzie doświadczony nauczyciel akademicki. Nie wyobrażam sobie także, by studenci mieli prowadzić wykłady czy przygotowywać pytania na egzamin. Mogliby, ewentualnie, prowadzić część zajęć praktycznych - mówi prof. Marszałek.

Zdaniem części lekarzy, oddanie nauczania przedmiotów podstawowych w ręce studentów VI roku to przepis na błędy medyczne.

"Wydziały ds. Błędów Medycznych Prokuratur lubią to" - skomentował na Twitterze pomysł Ministerstwa Zdrowia prof. Jarosław Berent, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

To niejedyne zmiany, jakie podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia zapowiedział wiceminister Piotr Bromber. W planach jest wprowadzenie obowiązkowego egzaminu praktycznego na VI roku, zmiana programów specjalizacji lekarskich, a także wprowadzenie zajęć fakultatywnych z tzw. kompetencji miękkich, dotyczących komunikacji z pacjentem i między przedstawicielami zawodów medycznych.

Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przy tawernie w Gdyni Orłowie w sobotę rano znalezione zostały zwłoki kobiety. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora, którzy ustalają szczegóły zdarzenia.

Na plaży znaleziono zwłoki kobiety

Na plaży znaleziono zwłoki kobiety

Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda w sobotę od godziny 9 szusował na nartach na dopiero otwartym wyciągu Czorsztyn-Ski (woj. małopolskie). - Obstawa co najmniej trzy auta, plus karetka i goprowcy w pogotowiu - przekazali nam na Kontakt 24 internauci. Obecność głowy państwa na stoku potwierdziła nam recepcjonistka hotelu w Czorsztynie.

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Donald Tusk bez wątpienia podzielił się władzą i to było wczoraj widać - tak Arleta Zalewska z "Faktów" TVN oceniła piątkowe spotkanie lidera Koalicji Obywatelskiej z przyszłymi ministrami. - Są ciekawe nazwiska w rządzie Tuska. Takie, które mają przyciągać uwagę - mówił dziennikarz Radia Nowy Świat Klaudiusz Slezak.

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24

Czeka nas kolejny dzień pełen opadów. Będą one miały charakter marznący, a więc zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW.

Alerty IMGW. Pogoda jest groźna na dużym obszarze kraju

Alerty IMGW. Pogoda jest groźna na dużym obszarze kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka zapewniła, że "nie będzie na pewno żadnego opóźnienia" w sprawie powołania nowego rządu. Powiedziała, że "środa przed południem to możliwy termin" zaprzysiężenia.

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Ryan O'Neal, aktor znany między innymi z roli w filmie "Love Story", nie żyje - poinformował jego syn Patrick O'Neal. Ryan O'Neal miał 82 lata.

Ryan O'Neal nie żyje

Ryan O'Neal nie żyje

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. - Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO - powiedział.

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Dokładnie sprawdzimy doniesienia mediów o możliwym trafianiu do firm powiązanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) Rosji danych z tysięcy kamer przemysłowych w Ukrainie - zapowiada szef ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Materiał na ten temat opublikował ukraiński projekt Schemy (Radio Swoboda).

Nagrania z tysięcy kamer miały trafiać do Rosji. Szef MSW Ukrainy reaguje

Nagrania z tysięcy kamer miały trafiać do Rosji. Szef MSW Ukrainy reaguje

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Myślę, że może pojawić się wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050. Dodał jednak, że nie może ujawnić szczegółów tych działań, ponieważ Glapiński "wynajął prawdziwą armię prawników", żeby się bronić przed ewentualnym zawieszeniem go w obowiązkach.

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24

62-letni Paul Bryan został skazany w piątek na dożywocie bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 24 lat. Mężczyzna w 1984 roku zabił w Londynie polskiego imigranta, a potem przez 39 lat unikał wymiaru sprawiedliwości, bo skradł tożsamość innego Paula Bryana.

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP, BBC
Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Michał
Banasiak
Autor:
Michał
Banasiak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rzecznik ukraińskiej armii informuje, że na kierunku awdijiwskim rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tysięcy wojskowych. Rosyjscy żołnierze boją się swojego dowództwa bardziej niż śmierci. Jedzą śnieg, ale idą naprzód - stwierdza.

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych powołano bez żadnego głosu sprzeciwu. Kluby przedstawiły też kandydatów, którzy mieliby w niej pracować. PiS stawia między innymi na Przemysława Czarnka i Waldemara Budę. Koalicja Obywatelska na Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Pozostałe kluby też będą miały przedstawicieli w komisji.

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty TVN

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Z powodu awarii energetycznej zamknięte zostało Nowe ZOO w Poznaniu. Na miejscu pracują służby, które robią wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie obiektu. Tymczasem pracownicy ogrodu próbują dogrzać pawilony ze zwierzętami specjalnymi piecykami.

Awaria zasilania w zoo. Pawilony ze zwierzętami są dogrzewane piecykami

Awaria zasilania w zoo. Pawilony ze zwierzętami są dogrzewane piecykami

Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP, TVN24

W sobotę na południowym wschodzie Australii zapanowało gorąco, jakiego w grudniu nie notowano od lat. Ludzie oblegali plaże. Odnotowano kilkadziesiąt pożarów buszu.

Ponad 43 stopnie Celsjusza. "Coś jest na rzeczy z globalnym ociepleniem"

Ponad 43 stopnie Celsjusza. "Coś jest na rzeczy z globalnym ociepleniem"

Autor:
map
Źródło:
Reuters, ABC, Sydney Morning Herald

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji. 

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Autor:
momo/ft
Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Śmierć wybitnego amerykańskiego polityka, sekretarza stanu, czyli ministra spraw zagranicznych i doradcy prezydenta Nixona do spraw bezpieczeństwa Henry Kissingera, wywołała lawinę nekrologów i komentarzy. Były zdawkowe i poważne. Mądre i głupie. Samodzielne i powtarzające cudze myśli. W tych publikowanych w polskiej prasie uderzał ton specyficznego zarozumialstwa.

Sztuka rozmowy

Sztuka rozmowy

Autor:
Maciej
Wierzyński
Źródło:
tvn24.pl