TVN24 | Polska

Polska przewodniczy OBWE. "To będzie rok rozwiązywania konfliktów"

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Polska objęła przewodnictwo OBWE. Fragment konferencji rzecznika MSZ
TVN24Polska objęła przewodnictwo OBWE. Fragment konferencji rzecznika MSZ

Od początku roku Polska przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. - Zaczynamy naszą misję z determinacją, chcemy wzmocnić efektywność tej organizacji - powiedział w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

1 stycznia formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję przewodniczącego OBWE. W czwartek Rau weźmie udział w posiedzeniu Stałej Rady, podczas której oficjalnie zaprezentuje program oraz priorytety polskiego przewodnictwa w organizacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik MSZ: to będzie rok rozwiązywania konfliktów

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina na konferencji prasowej zaznaczył, że już od środowego wieczora rozpocznie się cykl wydarzeń inaugurujących polskie przewodnictwo w OBWE.

- Przejęcie przez nas przewodnictwa zbiegło z poważnymi wyzwaniami dla pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie. Jesteśmy tego świadomi jako państwo przewodniczące OBWE i rozpoczynamy swoją misję z determinacją, chcemy wzmocnić efektywność tej organizacji (...) rolą przewodnictwa jest nadanie dynamiki pracom organizacji - podkreślił Jasina.

Zwrócił uwagę, że OBWE prowadzi duże misje działające chociażby na terenie Donbasu, na Kaukazie czy w Naddniestrzu. Jasina powiedział, że minister Rau przedstawi w Wiedniu polski sposób na to, żeby "zdynamizować OBWE". - Będziemy kontynuowali w trakcie tego roku także próbę odpowiedniego przebudowania budżetu tej organizacji tak, aby miała więcej środków i możliwości, by działać - zapowiedział rzecznik MSZ.

- Będzie to rok rozwiązywania konfliktów, które narastają, będzie to rok prób przekazania naszej wiedzy i naszych kompetencji związanych z historią (...). Mamy w tej chwili problem z bardzo wieloma sprawami od agresji militarnych, przez kryzys architektury bezpieczeństwa, po więźniów sumienia w bardzo wielu państwach. Tutaj Polska będzie starała się tę całą sytuację mocno zmienić - powiedział Jasina.

Dodał, że Polska będzie starała się też doprowadzić do akcji szczepień w tych miejscach, w których jest to utrudnione z uwagi na konflikty militarne. - Wspieranie ludzi dotkniętych wykluczeniem przez pandemię, przez konflikty, przez różnego rodzaju ograniczenia powodowane przez brak wolności będą jednym z najważniejszych polskich celów - podkreślił Jasina.

Polska drugi raz przewodniczy OBWE

Polska objęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po raz drugi; po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE będzie trwało do 31 grudnia 2022 r. OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi. Oprócz krajów europejskich, do Organizacji należą USA, Kanada, Mongolia oraz położone w Azji Centralnej państwa powstałe po rozpadzie ZSRR: Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.

Prace OBWE koncentrują się na trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-środowiskowym oraz ludzkim, które wspólnie tworzą unikalną dla OBWE wszechstronną koncepcję bezpieczeństwa.

Autor:ads

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości