Prezydencki minister: nie wypowiadamy się w sprawie spotkań, które się nie odbyły

[object Object]
Paweł Mucha i Patryk Jaki w "Kawie na ławę"tvn24
wideo 2/28

Strategiczne stosunki polsko-amerykańskie nie są zagrożone - podkreślił w "Kawie na ławę" w TVN24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Jednocześnie unikał odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda nie odebrał telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona oraz o rzekome odwołanie spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem w Korei Południowej.

Zdaniem Pawła Muchy, wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP, relacje pomiędzy Polską i USA nie są w kryzysie z powodu sporu o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Amerykańskie władze uważają, że penalizacja wypowiedzi o przypisywaniu narodowi polskiemu lub państwu polskiemu współodpowiedzialności za Holokaust to zagrożenie dla wolności słowa i swobody badań naukowych.

"Polsko-amerykańskie relacje mają się bardzo dobrze"

- Nigdy nie było tak, w przypadku żadnego innego układu politycznego, żeby tak często prezydenci Stanów Zjednoczonych byli w Polsce - powiedział Mucha. Minister miał na myśli wizytę Baracka Obamy podczas szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku oraz podróż Donalda Trumpa do Polski rok później. Obydwie miały miejsce przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o IPN i jej podpisaniem przez prezydenta Dudę.

- W żaden sposób, tak jak mówiła rzeczniczka Departamentu Stanu (USA), stosunki strategiczne polsko-amerykańskie nie są zagrożone - powiedział Paweł Mucha. Na potwierdzenie tej tezy prezydencki minister mówił o wizycie za oceanem Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta RP. Spotkał się on między innymi z Wessem Mitchellem, zastępcą sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji. Mucha podkreślił, że nie było planowane spotkanie Szczerskiego z Rexem Tillersonem.

Jednak prezydencki minister nie odpowiedział na pytanie, czy Andrzej Duda nie odebrał telefonu od amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona tuż przed podpisaniem 6 lutego noweli ustawy o IPN.

Podobnie Mucha nie odniósł się do spekulacji dotyczących odmowy strony amerykańskiej spotkania prezydenta Dudy z wiceprezydentem USA przy okazji otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang.

- My się nie wypowiadamy w kwestii notatek, które są niejawne ani nie wypowiadamy się w sprawie spotkań, które się nie odbyły - dodał Mucha.

- Chcę uspokoić polską opinię publiczną. Wbrew temu, co wypowiada pan poseł (Witold) Zembaczyński, polsko-amerykańskie relacje mają się bardzo dobrze - podkreślił Mucha.

Prezydencki minister o relacjach polsko-amerykańskich
Prezydencki minister o relacjach polsko-amerykańskichtvn24

"Nie dostałem żadnego sygnału, że coś z tą ustawą jest nie tak"

Odnosząc się do sporu o nowelę o IPN Patryk Jaki powiedział, że ministerstwo sprawiedliwości "nie odpowiada za politykę zagraniczną państwa". To właśnie resort, którego Jaki jest sekretarzem stanu, opracowało nowelizację ustawy o IPN.

- Jeżeli my udajemy, że wiemy lepiej od oficjalnych komunikatów Stanów Zjednoczonych, że jest pewna różnica (zdań), ale generalnie jesteśmy strategicznymi partnerami, powtarzali to kilka razy w ciągu ostatni dni, to też nie próbujmy stworzyć jakiejś rzeczywistości, której nie ma - mówił Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości argumentował, że przepisy dotyczące obrony dobrego imienia państwa posiadają praktycznie wszystkie kraje europejskie. Jaki przyznał, że moment uchwalenia przez Sejm noweli o IPN, czyli dzień przed 73. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, "rzeczywiście nie był najlepszy" i "być może nie było dobrego rozpoznania, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną Izraela".

- Z całą odpowiedzialnością chcę powiedzieć, że przez ostatni rok czasu ja jako Patryk Jaki nie dostałem żadnego sygnału, ani jednego, że coś z tą ustawą (o IPN) jest nie tak - zapewnił wiceminister sprawiedliwości.

Patryk Jaki o noweli ustawy o IPN
Patryk Jaki o noweli ustawy o IPNtvn24

"To pokazuje w jak fatalnej sytuacji jest cała dyplomacja polska"

Zdaniem wiceprzewodniczącego Nowoczesnej Witolda Zembaczyńskiego w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z "czarnym tygodniem".

- PiS ma duże problemy z transparentnością tego w jaki sposób zajmuje się własną administracją państwową - ocenił opozycyjny poseł. W ten sposób odniósł się do sprawy niejawnej notatki dyplomatycznej, którą we wtorek opisał portal onet.pl. Polscy dyplomaci mieli w niej napisać, że istnieje zagrożenie braku zgody na wizytę najwyższych polskich władz w Białym Domu do czasu rozwiązania sporu w sprawie noweli ustawy o IPN.

- (PiS) wybiórczo potrafi pewne rzeczy odtajniać, inne eksponować, drugie chować pod dywan. Niezależnie od tego, czy kiedyś ta notatka ujrzy światło dzienne, mamy obraz, w którym główna strategia sojusznicza rządu polskiego jest zawalona - powiedział Zembaczyński.

Dodał, że jest mu przykro z powodu faktu, że "prezydent Duda trafił do grona tych dżentelmenów, którzy prawdopodobnie nie będą mogli spotkać się z prezydentem Trumpem". - To pokazuje, w jak fatalnej sytuacji jest cała dyplomacja polska - ocenił poseł Nowoczesnej.

Witold Zembaczyński o relacjach polsko-amerykańskich
Witold Zembaczyński o relacjach polsko-amerykańskichtvn24

"Odpowiedź przyjdzie na stulecie polskiej niepodległości"

W ocenie Piotra Zgorzelskiego, posła PSL, brak odpowiedzi ministra Muchy na pytania o kontakty prezydenta Dudy z amerykańską administracją "pokazuje, że jednak jest coś na rzeczy".

- Relacje międzynarodowe na bazie Polska-Stany Zjednoczone buduje się latami. Natomiast niszczy się je w ciągu tygodni - ocenił poseł PSL.

Zgorzelski przy okazji powołując się na swoje znajomości w Departamencie Stanu USA powiedział, że w przypadku braku rozwiązania sporu wokół ustawy o IPN Polskę czekają nieprzyjemne konsekwencje wizerunkowe.

- Jeżeli się nic nie zmieni, to odpowiedź przyjdzie na stulecie polskiej niepodległości w listopadzie - dodał Zgorzelski.

Piotr Zgorzelski o relacjach polsko-amerykańskich
Piotr Zgorzelski o relacjach polsko-amerykańskichtvn24

"Prezydent w swoim wzmożeniu moralnym nie chciał rozmawiać z sekretarzem stanu"

Za brak odpowiedniej reakcji na spór o ustawę o IPN obóz rządzący krytykował Bartosz Arłukowicz, poseł PO.

- Sekretarz Stanu chciał się skontaktować z prezydentem Dudą, żeby go ostrzec przed skutkami ustawy o IPN. Prezydent w swoim wzmożeniu moralnym i wartościowaniu swojej osoby nie chciał z nim rozmawiać - podkreślił Arłukowicz.

W jego ocenie efekty braku odpowiedniej reakcji już widać w spotkaniach dyplomatycznych pomiędzy USA i Polską.

- Jedzie wiceminister spraw zagranicznych do Stanów Zjednoczonych gasić ten pożar, któryście panowie dokładnie w tym składzie wywołali. I z kim się spotyka? Jedzie do sekretarza stanu, do Białego Domu. Wielkie zapowiedzi spotkań w Białym Domu i nawet nie przechodzi obok Białego Domu - powiedział Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz o relacjach polsko-amerykańskich
Bartosz Arłukowicz o relacjach polsko-amerykańskichtvn24

"Zastanawiam się czy to jeszcze jest normalny kraj z normalnymi politykami"

- Zastanawiam się czy to jeszcze jest normalny kraj z normalnymi politykami - tak Agnieszka Ścigaj, posłanka klubu Kukiz'15, odniosła się do ostatniego sporu o stan relacji polsko-amerykańskich. Jej zdaniem winę za to ponosi zarówno opozycja, jak i obóz rządzący.

Ścigaj podkreśliła, że wątpliwości wobec ustawy o IPN powinien rozwiać dialog dyplomatyczny oraz sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Termin rozpatrzenia przez TK wniosku o kontrolę następczą po podpisaniu ustawy o IPN nie został jeszcze wyznaczony.

Agnieszka Ścigaj o relacjach polsko-amerykańskich
Agnieszka Ścigaj o relacjach polsko-amerykańskichtvn24

Autor: PTD/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Hamas otrzymał propozycję Izraela w sprawie rozejmu. Izrael mówił o "ostatniej szansie" na negocjacje przed atakiem na Rafah. Negocjacje spotkały się jednak ze sprzeciwem skrajnie prawicowych izraelskich ministrów, którzy nie zgadzają się na zawieszenie broni i ostrzegli premiera Benjamina Netanjahu, że jeśli odwoła ofensywę w Rafah, to doprowadzą do upadku rządu.

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Imię i nazwisko, numer PESEL oraz imię ojca i matki. Te dane dołączone do numerów ksiąg wieczystych wszystkich działek w Białymstoku były przez pięć godzin dostępne dla każdego z internautów. Wszystko przez – jak wynika z oświadczenia magistratu - nieostrożność pracownika przy aktualizacji informacji w serwisie.

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24