Czy zjednoczona Europa przechodzi do historii? Jak wyglądają polsko-rosyjskie stosunki po 10 kwietnia 2010 roku i czy gaz łupkowy da Polsce nową pozycję na arenie międzynarodowej? O tym i wielu innych kwestiach będą rozmawiać w TVN24 w drugiej z cyklu debacie wyborczej goście Moniki Olejnik: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL i szef PJN Paweł Kowal. Nie będzie przedstawiciela PiS. Start debaty o godz. 19.25.
Nadchodzące wybory nie tylko doprowadzą do wyłonienia nowego rządu, ale też sformują ekipę, która w kolejnych latach będzie musiała walczyć o silną pozycję Polski w świecie. Polityka zagraniczna w jej aspekcie europejskim, amerykańskim, czy wschodnim jest od siebie jednak tak różna, że trudno mówić o jednej strategii działania i jednym priorytecie.
W trakcie debaty swoich osiągnięć na pewno będzie bronił Radosław Sikorski, ale jego rywale przekonują, że też mają pomysły na nową i inną polską politykę zagraniczną.
Ameryka - Rosja
Kolejne depesze ujawniane przez portal Wikileaks prowadzą przez meandry światowej dyplomacji i co chwila zahaczają o Polskę. Ostatnio na jaw wyszły depesze dotyczące byłej minister sprawa zagranicznych Anny Fotygi, stawiając pytania o trudny sojusz z tradycyjnie największym partnerem Polski, czyli USA oraz o jeszcze trudniejsze sąsiedztwo z Rosją.
Działanie pomiędzy tymi dwoma biegunami rzadko udaje się pogodzić.
Nordstream, czyli umowa "ponad głowami"
Jeden z najważniejszych tematów, od lat budzący skrajne emocje, czyli bezpieczeństwo energetyczne Polski, w ostatnim tygodniu znów okazał się tematem numer "1". Gazociąg Północny przesyłający surowce z Rosji do Niemiec i dalej do Europy będzie transportował dnem Bałtyku 35 proc. zapotrzebowania zachodniej części kontynentu na ropę i gaz.
Polska nie potrafiła i nie mogła przeciwstawić się jego budowie i teraz, być może wspólnie z Ukrainą, która utraciła tym samym swoją strategiczną pozycję na kontynencie, musi się zastanawiać nad alternatywnymi źródłami, które pozwolą Polsce pozostać krajem niezależnym energetycznie.
Smak polskiej prezydencji
Z tego powodu bardzo istotne dla Polski jest też Partnerstwo Wschodnie, program, któremu obecny rząd chce nadać pełniejszy i bardziej realny kształt podpisując w czasie polskiej prezydentury w Unii umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. Ale na Ukrainie zainteresowania Polski się nie kończą. Do grudnia swoją akcesję do Wspólnoty ma potwierdzić Chorwacja, a w tej sytuacji pojawiają się też pytania o członkostwo w Unii Serbii i przede wszystkim Turcji. Priorytetami wydaje się więc pozostawać Wschód i Południe.
Bliski Wschód czy daleki?
Dylematy Europy nie oznaczają jednak zawsze dylematów Polski. Ostatnie wydarzenia na Litwie i konflikt tamtejszych polityków z polonią, a także "współpraca" polskiej i białoruskiej prokuratury pokazały te wszystkie pola, na których nie tylko nasze elity polityczne mają wiele do nadrobienia. Jednak tylko o nich można rozmawiać i od nich oczekiwać działań dążących do budowania pozycji Polski w regionie i świecie.
Na to, o czym będą rozmawiać uczestnicy debaty mają wpływ również Państwo. Czekamy na pytania do polityków. Propozycje możecie wysyłać na kontakt24@tvn.pl oraz wpisywać w komentarzach pod tą informacją wchodząc na stronę Kontaktu 24.
Pierwsza z cyklu sześciu debat odbyła się w piątek 2 września i dotyczyła służby zdrowia. PO reprezentowała minister zdrowia Ewa Kopacz, SLD - były minister zdrowia Marek Balicki, PSL - minister pracy Jolanta Fedak, a PJN - były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24