Jest nowy przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Został nim Andrzej Lewandowski. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Laska, którego zwolniono na podstawie ustawy przygotowanej przez posłów PiS i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie sierpnia.
- Andrzej Lewandowski jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie lotnictwa. Jestem przekonany, że z pełnym zaangażowaniem będzie wypełniał powierzone mu obowiązki – powiedział minister Andrzej Adamczyk, wręczając nominację.
I dodał: - Ustawa dała możliwość, aby dokonać zmian w składzie zespołu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Dzisiejsze powołanie jest wynikiem troski o jej wysoki poziom merytoryczny, bezstronność i niezaangażowanie polityczne.
Pilot z ponad 30 letnim doświadczeniem
Pułkownik Wojska Polskiego Andrzej Lewandowski jest pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Według oficjalnego biogramu posiada duże doświadczenie zawodowe w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz w zakresie bezpieczeństwa lotów i szkolenia lotniczego. Jak podano, ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członka Komisji Badania Wypadków Lotniczych w kraju i za granicą. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył liczne kursy NATO oraz szkolenia z zakresu lotnictwa cywilnego. W czasie służby wielokrotnie nagradzany i odznaczany za zasługi dla obronności kraju, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu.
Wygaszenie
Zmiany w PKBWL były możliwe dzięki ustawie autorstwa posłów PiS. Miesiąc temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa lotniczego, która przewidziała wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL), o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach.
Zgodnie z przepisami nowelizacji przewodniczącego komisji powołuje minister na 4 lata. Nowością jest wprowadzenie kadencyjności członków PKBWL, którzy do tej pory byli wyznaczani bezterminowo.
Zdaniem posłów PiS, którzy złożyli projekt ustawy do laski marszałkowskiej, dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania PKBWL wskazywały, że konieczna jest zmiana regulacji, które są podstawą działania komisji. Według PiS nie sprawdzał się dotychczasowy model wyznaczania członków PKBWL. Nowela wprowadza w to miejsce tryb powoływania i odwoływania. Właśnie tą zmianą uzasadniono zapis o wygaszeniu stosunków pracy z członkami komisji.
Opozycja: upolitycznienie
Jeszcze podczas prac nad ustawą w Sejmie PO i Nowoczesna podnosiły, że w ustawie chodzi o to, by PKBWL przestała być niezależna oraz, by przeprowadzić w niej czystkę, zwalniając jej przewodniczącego Macieja Laska. Był on członkiem tzw. komisji Millera, która zbadała katastrofę smoleńską, a potem kierował powołanym przez rząd PO-PSL zespołem, który przypominał ustalenia z tego badania w odpowiedzi na tezy zdominowanego przez PiS i kierowanego przez Antoniego Macierewicza parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który kwestionował ustalenia rządowej komisji Millera. Przedstawiciele PiS oraz resortu infrastruktury i budownictwa mówili, że Lasek musi odejść, bowiem przestał być niezależny, angażując się w spór polityczny po stronie obecnej opozycji.
Projekt zmian w Prawie lotniczym PiS złożyło w Sejmie na początku lipca. Nowelizacja została uchwalona w ciągu jednego posiedzenia Sejmu. Prace w Senacie trwały trzy dni.
W listopadzie 2015 r. rząd premier Beaty Szydło zamknął strony internetowe komisji Millera i zespołu Laska. W lutym 2016 r. Macierewicz - już jako szef MON - powołał podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W jej składzie znaleźli się naukowcy, którzy współpracowali wcześniej z parlamentarnym zespołem smoleńskim.
Autor: pk/gry / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24, MIiB