Nominacje generalskie i admiralskie dla pięciu oficerów. Bez najwyższych dowódców

[object Object]
Prezydent wręczył cztery nominacje generalskie (wideo z 02.05)tvn24
wideo 2/4

15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda awansuje pięciu oficerów na stopnie generalskie i admiralskie. To głównie dowódcy brygad, dywizji, skrzydeł i flotylli. Nie ma wśród nich oficerów, którzy pełnią najwyższe funkcje w siłach zbrojnych, choć mają o jedną gwiazdkę mniej niż jest to przypisane do zajmowanego stanowiska. Mimo to MON nie wnioskowało do prezydenta o awanse.

Prezydent Andrzej Duda postanowił mianować dwóch oficerów na stopień generała dywizji, dwóch kolejnych na generała brygady i jednego na stopień kontradmirała - poinformowało w sobotę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Na mocy konstytucji stopnie generalskie i admiralskie nadaje prezydent, a pod postanowieniami w tej sprawie konieczna jest jeszcze kontrasygnata premiera. O nominacje wnioskuje resort obrony.

Drugie generalskie gwiazdki

Generałem dywizji zostanie generał brygady Sławomir Kowalski, dowódca Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. To instytucja, która aktualnie odpowiada za wystawienie dowództwa Grupy Bojowej Unii Europejskiej, którą w drugim półroczu 2019 roku tworzą jednostki z państw Grupy Wyszehradzkiej, a w największym stopniu z Polski. Generał Kowalski dowodzi krakowskim centrum od połowy 2017 r. Wcześniej był miedzy innymi inspektorem rodzajów wojsk w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, dowódcą 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku i 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, a także szefem obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych.

Drugim generałem, który 15 sierpnia otrzyma drugą gwiazdkę, będzie dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej w Białobrzegach generał brygady Krzysztof Radomski. To weteran z Iraku (był tam dowódcą batalionu), były szef wojsk pancernych i zmechanizowanych w DGRSZ. Obecne stanowisko objął 19 lipca, wcześniej przez 3,5 miesiąca był zastępcą dowódcy tej samej jednostki. Wyznaczenie na dowódcę dywizji oficera, który nigdy nie dowodził brygadą (choć przez cztery lata był zastępcą dowódcy na tym szczeblu), publicznie skrytykował były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, emerytowany generał broni Mirosław Różański.

Nowi generałowie i admirał

Nominację na pierwszy stopień generalski, generała brygady, odbierze 15 sierpnia dwóch oficerów. Jednym z nich będzie pułkownik Artur Jakubczyk, od niedawna zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Ta jednostka dopiero się tworzy, proces jej formowania rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. To priorytetowy projekt obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Dywizja na razie nie ma żadnych jednostek podległych. Proces formowania jej dowództwa ma się zakończyć we wrześniu.

Pułkownik Jakubczak przez niecały rok był dowódcą 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie. Służył też między innymi w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (w zarządzie analiz wywiadowczych i rozpoznawczych), ośrodku monitorowania i analiz MON oraz w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych (między innymi w zarządzie rozpoznania i walki elektronicznej). Ma na koncie służbę w Afganistanie (trzy zmiany), Iraku oraz NATO-wskim dowództwie w Neapolu, które w prowadziło w tym czasie operację wojskową w Libii pod koniec rządów Muammara Kaddafiego.

Pierwszą gwiazdkę generalską otrzyma też pułkownik Krzysztof Walczak, który od października 2015 roku dowodzi 3 Skrzydłem Lotnictwa Transportowego w Powidzu. To jednostka, której podlegają także bazy lotnicze w Warszawie i Krakowie, które - prócz wykonywania innych zadań - zajmują się także transportem najważniejszych osób w państwie. Pułkownik Walczak jest pilotem klasy mistrzowskiej, instruktorem i pilotem doświadczalnym. Karierę zaczynał w jednostkach wyposażonych w szturmowe samoloty Su-20 i Su-22 (był między innymi w pierwszej eskadrze, która przeszła certyfikację NATO), część służby spędził także w Dęblinie oraz w dowództwie generalnym w Warszawie.

Marynarce Wojennej przybędzie też jeden nowy kontradmirał. Stopień ten, odpowiadający generałowi brygady w pozostałych rodzajach sił zbrojnych, odbierze komandor Piotr Nieć, od ubiegłego roku dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To były dowódca dywizjonu okrętów bojowych i fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, z którą w 2008 roku uczestniczył w działaniach stałego zespołu okrętów NATO na Morzu Śródziemnym i Czarnym. W latach 2013-14 był też zastępcą dowódcy i szefem sztabu zespołu jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uczestniczył również w operacji antypirackiej na Oceanie Indyjskim.

Najważniejsi nie awansują

W Wojsku Polskim stopień wojskowy żołnierza zależy od zajmowanego stanowiska. Dlatego na przykład dowódca batalionu jest podpułkownikiem, pułku - pułkownikiem, brygady - generałem brygady, a dywizji - generałem dywizji. To tak zwane stopnie etatowe, przypisane do danego stanowiska. Z reguły odpowiadają one stopniom wojskowym noszonym przez żołnierzy. Sprawy komplikują się, gdy dochodzimy do generałów. Przykładowo w 2016 roku etatów generalskich w wojsku było około 120, a generałów - 70. Oficerowie, którzy mają stopnie niższe niż te, które odpowiadają zajmowanemu stanowisku, i tak pobierają uposażenie w takiej wysokości, jakby awansowali.

Wśród oficerów, którzy mają za mało gwiazdek, jest część najważniejszych dowódców Wojska Polskiego. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ma etat generała, potocznie zwanego czterogwiazdkowym (bo tak wyglądają dystynkcje na mundurze, a nazwie nie towarzyszy żadne dookreślenie, w przeciwieństwie do generałów brygady, dywizji i broni). To stopień wojskowy przysługujący jedynie szefowi SGWP, w praktyce najwyższy w hierarchii (wyżej jest tylko Marszałek Polski, ale nie nadawano go od dziesięcioleci).

Tymczasem Rajmund T. Andrzejczak, który od roku kieruje Sztabem Generalnym jest generałem broni, czyli ma trzy gwiazdki zamiast czterech. Z kolei dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych jest od roku generał Tomasz Piotrowski. Etat na tym stanowisku, to generał broni, stopień Piotrowskiego - generał dywizji.

Spośród dowódców, których mianowanie wymaga zgody prezydenta, stopień zgodny z etatem mają dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika i dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła, który awansował w ubiegłym roku.

I Andrzejczak, i Piotrowski awansowali latem 2018 roku. Kolejna nominacja generalska w krótkim czasie byłaby źle widziana w wojsku. Jednak od poprzednich awansów minął już rok. Dlaczego obu generałów nie ma tym razem na liście nominowanych - zapytaliśmy w jednej z instytucji zaangażowanych w proces nominacji generalskich i admiralskich. - MON nie przygotowało wniosków o awans dla tych oficerów - odpowiedział nam urzędnik znający kulisy sprawy.

Za mało generałów

Po raz ostatni nominacje generalskie zostały wręczone 2 maja. Odebrało je wówczas czterech oficerów. Poprzednia uroczystość, na której awansowano pięciu generałów i admirałów, miała miejsce w marcu. Przez cały ubiegły rok prezydent awansował 42 generałów i admirałów, zarówno na pierwszy stopień generalski i admiralski, jak i na kolejne.

W liczącym ponad 100 tysięcy żołnierzy jest obecnie (a więc bez wyżej wymienionych oficerów) 83 generałów i admirałów. Tymczasem powszechnie przyjętym standardem jest jeden generał na tysiąc żołnierzy.

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sprawa azylu dla byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego tylko pogłębi i tak już złe stosunki między Warszawą i Budapesztem, które wynikały dotychczas z różnych strategii geopolitycznych i ideologicznych - ocenił węgierski portal Telex. Zasugerował, że to, że Polska i Węgry coraz bardziej się od siebie oddalają, może mieć poważne długoterminowe konsekwencje dla współpracy politycznej w Europie Środkowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia wokół sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości.

Sprawa Romanowskiego "tylko pogłębi dotychczasowe różnice"

Sprawa Romanowskiego "tylko pogłębi dotychczasowe różnice"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Nie żyje mężczyzna, który był konwojowany przez policję na przesłuchanie. Powodem śmierci była rozległa rana szyi. W alei "Solidarności" przy Dworcu Wileńskim działania prowadzą policja oraz prokuratura.

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19-latek zaatakował nożem uczniów i nauczycielkę szkoły podstawowej w Zagrzebiu. Zginęła siedmioletnia dziewczynka, są ranni. Media podają, że napastnik to były uczeń szkoły.

Atak nożownika w szkole. Nie żyje siedmioletnia dziewczynka

Atak nożownika w szkole. Nie żyje siedmioletnia dziewczynka

Źródło:
PAP, Reuters

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

W krośnieńskim Sanktuarium św. Jana Pawła II minionej nocy zniszczono krzyż. Figura Chrystusa została rozbita na kawałki. Policja zatrzymała podejrzanego o profanację.

Profanacja krzyża w sanktuarium. Figura Chrystusa rozbita na kawałki

Profanacja krzyża w sanktuarium. Figura Chrystusa rozbita na kawałki

Źródło:
TVN24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Władze miasta Fukushima wprowadziły przepisy, zgodnie z którymi będą mogły ujawniać w internecie nazwiska osób, które nie segregują odpadów zgodnie z przepisami. Burmistrz miasta nie widzi w tym nic złego.

Źle segreguje śmieci - trafi na czarną listę w internecie

Źle segreguje śmieci - trafi na czarną listę w internecie

Źródło:
BBC
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Adam Bodnar udzielił wywiadu portalowi Politico, w którym mówił między innymi o "niezwykle trudnym" procesie przywracania praworządności na Węgrzech. Węgierski premier Viktor Orban stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że polski minister sprawiedliwości dopuścił się "brutalnego ataku" na rząd w Budapeszcie. Co powiedział Bodnar w rozmowie z Politico?

Viktor Orban o "brutalnym ataku" Adama Bodnara. Co rzeczywiście powiedział minister sprawiedliwości

Viktor Orban o "brutalnym ataku" Adama Bodnara. Co rzeczywiście powiedział minister sprawiedliwości

Źródło:
Politico, PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. Sytuacja baryczna nad Europą jest dynamiczna, co wpływa także na prognozy pogody na najbliższe dni. Czy najnowsze wyliczenia zwiastują nam białe święta?

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl

Trzy radne Krakowa z rządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej przez pomyłkę zagłosowały przeciwko Wieloletniej Prognozie Finansowej. Z tego powodu pod znakiem zapytania stanęło wejście w życie budżetu miasta na przyszły rok. Radni opozycji grzmią, że to efekt "pędu do odrzucania" wszystkich zgłoszonych przez nich poprawek. W poniedziałek rada zbierze się ponownie, by spróbować ponownie przyjąć dokument.

Trzy radne przypadkiem sparaliżowały budżet Krakowa. "Zaspały"

Trzy radne przypadkiem sparaliżowały budżet Krakowa. "Zaspały"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W uchwale Prezydium Sejmu zwracamy się do służb izby, aby znalazły sposób, by jak najszybciej wyciągnąć praktyczne konsekwencje z decyzji posła PiS Marcina Romanowskiego. Skoro nie chce wypełniać swojego mandatu poselskiego, to oznacza, że nie powinien pobierać za to uposażenia - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapowiedział też, że najprawdopodobniej w styczniu zaproponuje zmianę w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która doprecyzowałaby tego typu sytuacje.

Uposażenie Marcina Romanowskiego. Hołownia: zaproponuję zmianę w ustawie

Uposażenie Marcina Romanowskiego. Hołownia: zaproponuję zmianę w ustawie

Źródło:
PAP, TVN24

- Jedno jest ukrywać się na Węgrzech, tak jak Daniel Obajtek, a drugie to azyl polityczny. To jest naprawdę bez precedensu - mówił o sprawie Marcina Romanowskiego wiceszef resortu dyplomacji Władysław Teofil Bartoszewski. Ściganego posła PiS bronili zaś członkowie jego klubu. Waldemar Andzel przekonywał, że udzielony Romanowskiemu przez Budapeszt azyl "jest uzasadniony". Teresa Pamuła przekonywała, iż polityk "obawiał się, że wyrok nie byłby sprawiedliwy". - Dobrze zrobił - oceniła.

"Rzecz skandaliczna" vs "dobrze zrobił". W Sejmie o ucieczce Romanowskiego

"Rzecz skandaliczna" vs "dobrze zrobił". W Sejmie o ucieczce Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki do 17 grudnia "spędził co najmniej dziewięć dni w oficjalnych delegacjach" - ustalił Onet. Portal podaje, że "jego delegacje pokrywają się z aktywnością kampanijną". - Nie warto przy takich rzeczach kombinować, bo to zawsze później się obraca przeciwko człowiekowi - ocenił marszałek Sejmu i jeden z kandydatów na prezydenta Szymon Hołownia. Do sprawy odniósł się też sam Nawrocki, pytany przez dziennikarzy.

Kampanijne aktywności "w ramach delegacji" z IPN. Nawrocki komentuje

Kampanijne aktywności "w ramach delegacji" z IPN. Nawrocki komentuje

Źródło:
Onet, TVN24, PAP

Nie żyje były komendant miejski policji w Toruniu Maciej Lewandowski. Ciało znaleziono w lesie. Miał 53 lata.

Nie żyje były komendant policji w Toruniu. Ciało znaleziono w lesie

Nie żyje były komendant policji w Toruniu. Ciało znaleziono w lesie

Źródło:
tvn24.pl

Doktor Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej działającego przy Uniwersytecie Warszawskim, został napadnięty w Parku Kazimierzowskim przez dwóch mężczyzn. Naukowiec został uderzony w głowę. Przebywa w szpitalu. Śródmiejska policja prowadzi czynności w tej sprawie.

Pytanie o nazwisko i cios w głowę. Szef Studium Europy Wschodniej napadnięty w parku

Pytanie o nazwisko i cios w głowę. Szef Studium Europy Wschodniej napadnięty w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, uw.edu.pl

Agresywny rottweiler wydostał się z posesji w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) i zaatakował psa spacerującego ze swoją właścicielką. Zdarzenie nagrał przypadkowy przechodzień. Na nagraniu widać, jak starsza kobieta stara się obronić swojego pupila. Kiedy policja przyjechała na miejsce, psy były już rozdzielone. Funkcjonariusze ukarali mandatem właściciela rottweilera.

Wydostał się z posesji i zaatakował innego psa

Wydostał się z posesji i zaatakował innego psa

Źródło:
kociewiak.pl/TVN24

Od sześciu lat, pracując w jednej z firm w Zabrzu, do faktur dodawała swój numer konta, przywłaszczając sobie w ten sposób ponad sześć milionów złotych. Policjanci zatrzymali 43-latkę. Grozi jej do ośmiu lat więzienia, została tymczasowo aresztowana. Przyznała się.

Pracowała sześć lat, firma straciła ponad sześć milionów złotych

Pracowała sześć lat, firma straciła ponad sześć milionów złotych

Źródło:
PAP

Czy fakt, że Marcin Romanowski ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, wskazuje na jego winę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości? O opinie Polaków w tej sprawie zapytała agencja badawcza SW Research na zlecenie portalu rp.pl.

Co Polacy myślą o ukrywaniu się posła Romanowskiego?

Co Polacy myślą o ukrywaniu się posła Romanowskiego?

Źródło:
rp.pl, tvn24.pl

Wszystko wskazuje na to, że uczciwego procesu tutaj, w tych warunkach politycznych, być nie może - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany w piątek przez dziennikarza TVN24 Radomira Wita o sprawę byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. W czwartek węgierski rząd udzielił Romanowskiemu azylu politycznego, jednak według Kaczyńskiego poseł PiS "przed wymiarem sprawiedliwości nie zbiega".

Kaczyński komentuje ucieczkę Romanowskiego

Kaczyński komentuje ucieczkę Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek, że przeprowadzone w Rządowym Centrum Legislacji audyty wykazały wydatkowanie 1,3 miliona złotych w dużej mierze na kampanię wyborczą posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczuckiego.

Szef kancelarii premiera: Wydatki na ponad milion. "W dużej mierze" na kampanię posła PiS

Szef kancelarii premiera: Wydatki na ponad milion. "W dużej mierze" na kampanię posła PiS

Źródło:
PAP

Amerykański miliarder Elon Musk, członek przyszłego gabinetu Donalda Trumpa, na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech opowiedział się za prawicowo-populistyczną partią Alternatywa dla Niemiec. "Tylko AfD może uratować Niemcy" - napisał na portalu X, którego jest właścicielem.

"Tylko AfD może uratować Niemcy". Musk wspiera skrajną prawicę

"Tylko AfD może uratować Niemcy". Musk wspiera skrajną prawicę

Źródło:
PAP

Co najmniej 35 dzieci zginęło, a sześcioro zostało rannych w wyniku paniki, która wybuchła w południowej Nigerii, podała w czwartek agencja AFP, powołując się na policję. Do tragedii doszło na terenie jarmarku bożonarodzeniowego. Wcześniej organizatorzy kusili, że będą rozdawać pieniądze i jedzenie.

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Źródło:
Reuters, BBC

Strażacy oraz strażnicy miejscy z Ożarowa Mazowieckiego zostali wezwani do wystających z chodnika i zaostrzonych prętów zbrojeniowych. Służby podejrzewają, że to radykalna metoda walki z parkowaniem, bardzo niebezpieczna dla pieszych.

Ktoś powbijał zaostrzone pręty w chodnik

Ktoś powbijał zaostrzone pręty w chodnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para z Indii przez trzy lata toczyła spór o nadanie imienia swojemu dziecku. Małżonkowie byli z tego powodu bliscy rozwodu. Ostatecznie, jak donoszą media, wyrazili zgodę na imię wybrane dla syna przez sąd.

Trzy lata spierali się o imię dla syna. Ostatecznie wybrał je sąd 

Trzy lata spierali się o imię dla syna. Ostatecznie wybrał je sąd 

Źródło:
BBC, The Times of India

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce drogi będą oblodzone - niebezpiecznie ślisko zrobi się w pięciu województwach. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga, drogi w części kraju skuje lód. IMGW ostrzega

Uwaga, drogi w części kraju skuje lód. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wojewoda mazowiecki podpisał dwie decyzje umożliwiające rozpoczęcie budowy nowych stacji metra warszawskiego na linii M1. Zatwierdzone projekty m.st. Warszawy obejmują budowę dwóch stacji: Plac Konstytucji i Muranów - poinformował urząd w piątkowym komunikacie.

Są pozwolenia na budowę dwóch nowych stacji pierwszej linii metra

Są pozwolenia na budowę dwóch nowych stacji pierwszej linii metra

Źródło:
PAP

W niedzielę miną 23 lata od śmierci Grzegorza Ciechowskiego - muzyka, kompozytora, poety, lidera zespołu Republika. 20 grudnia 2001 roku artysta trafił do Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie po tym, jak nagle zasłabł. Zmarł dwa dni później w wieku 44 lat.

"Wzbudzał emocje, które dziś trudno sobie wyobrazić". 23 lata temu zmarł Grzegorz Ciechowski

"Wzbudzał emocje, które dziś trudno sobie wyobrazić". 23 lata temu zmarł Grzegorz Ciechowski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest "traktowana absolutnie priorytetowo".

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Marcin Romanowski przebywa na Węgrzech, dostał azyl. W związku z tym do polskiego MSZ został w piątek wezwany ambasador Węgier. Spotkanie trwało zaledwie 10 minut. Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że ambasadorowi wręczono notę protestacyjną. Dodał, że ambasador RP na Węgrzech Sebastiana Kęciek został wezwany do kraju na "bezterminowe konsultacje". - Wezwanie na konsultacje do Polski ambasadora polskiego w Budapeszcie, oznacza, że nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie - powiedział.

Rzecznik MSZ: nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie

Rzecznik MSZ: nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Marcin Romanowski wcześniej usłyszał 11 zarzutów, teraz ma dojść siedem kolejnych. Co Prokuratura Krajowa zarzuca byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, któremu węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego? Wyliczamy.

Za co ścigany jest Marcin Romanowski? Zarzuty wobec byłego wiceministra sprawiedliwości

Za co ścigany jest Marcin Romanowski? Zarzuty wobec byłego wiceministra sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

- Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania - odpowiedział rzecznik Komisji Europejskiej, pytany o sprawę Marcina Romanowskiego. Dodał, że w przypadku poszukiwanego tym nakazem posła PiS, który otrzymał azyl na Węgrzech, tamtejszy sąd będzie musiał stwierdzić, czy są przesłanki do odmowy wykonania ENA. Zastrzegł, że ostateczna decyzja "będzie musiała zostać podjęta w ciągu 60 dni".

Rzecznik KE pytany o sprawę Romanowskiego. "Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania ENA"

Rzecznik KE pytany o sprawę Romanowskiego. "Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania ENA"

Źródło:
PAP, TVN24

Zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry, w Ministerstwie Sprawiedliwości najpierw jego asystent, później zastępca. Tam nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. 19 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego Europejski Nakaz Aresztowania. Co wiemy o polityku?

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

Źródło:
Konkret24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Mija właśnie 25 lat od powrotu Makau pod władzę Chin. Podobnie jak znajdujący się obok Hongkong, Makau jest dawną europejską kolonią, której powrót pod kontrolę Pekinu był dla chińskich władz krokiem ku "zjednoczeniu chińskich ziem" i odzyskaniu dawnej świetności. Jednak bilans tych 25 lat pod chińską zwierzchnością jest w Makau zupełnie inny.

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Źródło:
tvn24.pl