Koniec sporu o ambasadorów. Sikorski przekazał nominacje

Radosław Sikorski
Sikorski podziękował prezydentowi za nominacje ambasadorskie
Źródło: TVN24

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przekazał nominacje dla nowo powołanych ambasadorów. Jak podał resort spraw zagranicznych, wśród tych osób jest Jan Vincent-Rostowski, który został stałym przedstawicielem Polski przy OECD.

Kluczowe fakty:
  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powołał nowych ambasadorów.
  • Spór między MSZ a prezydentem Andrzejem Dudą o powoływanie ambasadorów trwał od marca 2024 roku.

W środę MSZ poinformowało na platformie X, że Radosław Sikorski wręczył nominacje dla nowo powołanych ambasadorów. Są to: Tadeusz Chomicki w Republice Singapuru, Maciej Hunia w Państwie Izrael, Małgorzata Kosiura-Kaźmierska w Królestwie Norwegii, Artur Orzechowski w Republice Estońskiej, Michał Murkociński w Arabskiej Republice Egiptu oraz Jan Vincent-Rostowski jako stały przedstawiciel Polski przy OECD.

Opóźnienia w nominacjach

Na początku kwietnia szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka informowała, że na zgodę premiera Donalda Tuska oczekują kandydatury na ambasadorów między innymi w Izraelu oraz przy OECD i NATO. Przekazała, że prezydent podpisał nominację dla Agnieszki Bartol na stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej.

- Doszło do powrotu zgodnej z konstytucją 30-letniej praktyki zachowania ze strony MSZ i uznania, że to prezydent powołuje i odwołuje ambasadorów - mówiła Paprocka. Dodała, że Andrzej Duda nie zmienił jednak swojego zdania w sprawie kandydatury Bogdana Klicha, który obecnie kieruje ambasadą w Waszyngtonie.

Wcześniej szef MSZ informował, że do kancelarii premiera po roku zwłoki wpłynęły z prezydenckiej kancelarii pierwsze wnioski o kontrasygnatę nominacji ambasadorskich.

Konstytucja stanowi, że prezydent mianuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli RP w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych. Ustawa o służbie zagranicznej mówi, że ambasadora mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych, zaakceptowany przez premiera. Minister spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister spraw zagranicznych lub wskazany przedstawiciel jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel kancelarii prezydenta oraz przedstawiciel kancelarii premiera.

Spór z prezydentem

Spór między MSZ a prezydentem Dudą o powoływanie ambasadorów trwał od marca 2024 roku. Sikorski zdecydował wówczas, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Prezydent stwierdził natomiast, że "nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać ani odwołać bez podpisu prezydenta".

W miejsce ambasadorów, którzy opuścili placówki, ale nie zostali formalnie odwołani przez prezydenta, trafili wskazani przez MSZ dyplomaci, którzy ze względu na konflikt nie mają statusu ambasadorów, lecz charge d'affaires - taka sytuacja jest np. w USA, gdzie były szef MON w rządzie PO-PSL Bogdan Klich zastąpił Marka Magierowskiego. Prezydent Duda wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie uważa Klicha za odpowiednią postać na stanowisku ambasadora w USA.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: