Nie wierzymy w sprawiedliwość

Aktualizacja:
"Będzie reforma w prokuraturze"
"Będzie reforma w prokuraturze"
TVN24
"Będzie reforma w prokuraturze"TVN24

Nie wierzymy w sprawiedliwe werdykty, a sędziów i prokuratorów uważamy za skorumpowanych. Wręcz boimy się przyjść po pomoc - wynika z badań Ministerstwa Sprawiedliwości. - To dramat - komentował były minister Zbigniew Ziobro. - Wyciągniemy wnioski - obiecuje obecny szef resortu Andrzej Czuma.

Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło kompleksowe badanie na temat wizerunku polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego reformy. Przeprowadził je Instytut Homo Homini.

- W każdej szanującej się firmie po zmianie kierownictwa należy zlecić ocenę działań instytucji. Określiliśmy najsłabsze punkty, a wyniki badań wykorzystamy bardzo starannie – deklarował na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Zapowiedział reformę prokuratury, otwarcie zawodów prawniczych i większą pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie.

Nie wierzymy w praworządność

Wniosek ogólny z badań jest pesymistyczny - Polacy nie wierzą w praworządność i źle oceniają polski wymiar sprawiedliwości. Takie zdanie wyraziło 44 procent ankietowanych, a przeciwną opinię miało 37 procent Polaków. A ci, którzy pozytywnie oceniają funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, nie potrafią uzasadnić swojej opinii: ponad 21 procent pytanych miało po prostu "takie odczucie".

 
Jak Polacy oceniają wymiar sprawiedliwości?/tvn24.pl 

Natomiast złe oceny dla wymiaru sprawiedliwości wynikają nie z plotek, czy zasłyszanych opinii, a własnych doświadczeń. Z badania wynika, że 99 procent ankietowanych w ciągu ostatnich trzech lat miało styczność z organami wymiaru sprawiedliwości.

Czuma w komentarzu przesłanym tvn24.pl tłumaczył, że "z odobnymi opiniami obywateli spotykał się jako poseł i spotyk się teraz", a "jeszcze kilka lat temu wymiar sprawiedliwości, w podobnych sondażach, był oceniany dużo gorzej". Z sondażu CBOS, przeprowadzonego w kwietniu 2007 roku [ministerstwem kierował wówczas Zbigniew Ziobro - red.] wynika jednak co innego. Wówczas niezadowolonych z działania wymiaru sprawiedliwości było 41 procent, jednak zadowolonych o pięć punktów procentowych więcej.

 
Nieufni Polacy/tvn24.pl 

"Opinia publiczna nie zawsze jest sprawiedliwym sędzią"

Czy słabszy teraz wynik bierze się z tego, że wymiar sprawiedliwości rzeczywiście działa dziś gorzej? - Niekoniecznie. Po pierwsze istotna jest tu niewiedza Polaków, po drugie poczucie pokrzywdzenia przez wymiar sprawiedliwości, a po trzecie bezradność wobec całego aparatu, czy też jego opieszałości. Obywatele są jednak bierni i nie chcą docierać do informacji, które pomogłyby im nie czuć się tak bezradnymi. W Polsce dominuje też przekonanie, że przestępczość rośnie, a prawda jest taka, że od 2002 roku liczba najcięższych przestępstw spada. Trzeba więc pamiętać o tym, że opinia publiczna nie zawsze jest sprawiedliwym sędzią, ale to ważny czynnik polityczny, który trzeba brać pod uwagę, gdy cokolwiek się chce zmieniać - tłumaczy prof. Jacek Raciborski, socjolog.

Dodaje jednak, że problem nieufności wobec wymiaru sprawiedliwości, to problem szczególnie ważny, bo wpływa na poczucie braku bezpieczeństwa obywatela.

Polacy są nieufni bo mają wrażenie, że niektóre sprawy są zamiatane pod dywan, albo skręcane. Ile było w ostatnim czasie przykładów wyciągnięcia konsekwencji wobec prokuratorów, czy sędziów, wobec których zachodziło podejrzenie korupcji? A to zjawisko jest realnym problemem w wymiarze sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro

Jaki z tego wniosek? Według byłego ministra sprawiedliwości jedyną skuteczną metodą walki o to, by wymiar sprawiedliwości i jego przedstawiciele byli lepiej oceniani, jest "stanowcza reakcja". - Teraz tych reakcji nie widać. Polacy są nieufni bo mają wrażenie, że niektóre sprawy są zamiatane pod dywan, albo skręcane. Ile było w ostatnim czasie przykładów wyciągnięcia konsekwencji wobec prokuratorów, czy sędziów, wobec których zachodziło podejrzenie korupcji? A to zjawisko jest realnym problemem w wymiarze sprawiedliwości. Tym bardziej, że wszystkie próby walki z korupcją są traktowane jako walka ze środowiskiem - twierdzi były minister.

Skorumpowane filary

 
Korupcja w wymiarze sprawiedliwości/tvn24.pl 
 
Kto jest skorumpowany?/tvn24.pl 

Z badania wynika, że aż 62 procent Polaków dostrzega zjawisko korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest tylko 24 procent respondentów, a 14 procent nie ma zdania. Wśród "najbardziej skorumpowanych" przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości badani wskazują na jego filary, czyli prokuratorów, adwokatów i sędziów.

- To jest dramat. A trzeba jeszcze pamiętać, że immunitet dla tych ostatnich jest najszerszy w Europie, a jego ograniczenie - albo nawet wprowadzenie procedury umożliwiającej szybsze uchylenie w uzasadnionym przypadku - niemożliwe do wprowadzenia. Kiedy zacząłem się tego domagać spotkałem się z negatywną decyzją sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Naprzeciwko mnie stanęła wtedy też część środowiska sędziowskiego. Takie zachowania martwią obywatela - komentuje Ziobro, podkreślając przy okazji własne dokonania.

Jednak korupcja w wymiarze sprawiedliwości, która jako "realny problem" martwi byłego ministra, według jego następcy Zbigniewa Ćwiąkalskiego jest zjawiskiem "sporadycznym". - Gdyby tak często dochodziło tam do zjawiska korupcji, to słyszelibyśmy o tym w mediach. Oceny Polaków nie potwierdzają się w żaden sposób - twierdzi Ćwiąkalski. Z czego więc wynikają? - Z pewnych ukształtowanych stereotypów. Bo wymiar sprawiedliwości to nie jest artykuł pierwszej potrzeby i nie da się go oceniać tak, jak ocenia się piekarza, czy listonosza - zaznacza niedawny minister.

Czerwona lampka

Ale zdaniem Ćwiąkalskiego wyniki badania Instytutu Homo Homini mimo wszystko trzeba traktować poważnie i powinny stać się one "czerwoną lampką" dla obecnych władz. - Jasne jest, że niektóre procedury wymagają zmian, bo przeciętny obywatel może się dziś łatwo sparzyć na drobiazgach. A to z kolei rzutuje na ocenę ogólną. Wszelkie zmiany wymagają jednak nakładów finansowych - ocenia Ćwiąkalski.

 
Reforma? Pierwsze słyszę/tvn24.pl 
 
...Albo "trudno powiedzieć" 

Być może to właśnie strach przed skomplikowanymi procedurami sprawia, że Polacy na pytanie "do jakiej instytucji mają największe zaufanie, jeśli liczą na pomoc?", wskazują nie prokuraturę (2 proc.), a policję (71 proc.). Z badania Homo Homini wynika, że to właśnie policjanci cieszą się największym zaufaniem wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości: wskazuje ich 38 procent badanych.

O co chodzi?

- Te wyniki są często zadziwiające, a problem jaki dostrzegam śledząc wyniki, to przede wszystkim niewiedza pytanych - wtóruje Ćwiąkalskiemu prof. Hubert Izdebski, prawnik i historyk prawa.

Spostrzeżenie to potwierdzają zresztą wyniki, bo choć ankietowani na pytania dotyczące wizerunku wymiaru sprawiedliwości odpowiadają chętnie, to jednocześnie prawie 47 procent ankietowanych swój stan wiedzy na ten temat ocenia słabo. 49 procent nie słyszało o jego reformie, a 82 procent nigdy nie skorzystało ze strony internetowej ministerstwa sprawiedliwości.

- Trzeba się poważnie zastanowić nad tym, co z tą niewiedzą zrobić. Media nie interesują się zmianami w funkcjonowaniu instytucji, bo tam nie ma newsa. A Polacy swoją wiedzę czerpią głównie z mediów - przyznaje Ćwiąkalski.

Badanie Instytutu Homo Homini przeprowadzono w dniach 15.12.2008 - 05.01.2009 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1542 Polaków.

Łukasz Orłowski

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy Lindleya ratownik medyczny został zaatakowany przez pacjenta oczekującego na przyjęcie na oddział. Na miejsce jedzie policja.

Ratownik zaatakowany przez pacjenta na SOR

Ratownik zaatakowany przez pacjenta na SOR

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Henrik Landerholm, doradca premiera Szwecji do spraw bezpieczeństwa narodowego, w poniedziałek zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej media ujawniły, że mógł narazić bezpieczeństwo kraju, zostawiając tajne dokumenty po spotkaniu. W sprawie wszczęto śledztwo.

Zgubił telefon, zapomniał o tajnych dokumentach. Doradca premiera podał się do dymisji

Zgubił telefon, zapomniał o tajnych dokumentach. Doradca premiera podał się do dymisji

Źródło:
PAP

- Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada - powiedział Marian Turski, ocalały z nazistowskiego obozu Auschwitz, podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy jego wyzwolenia. Tova Friedman mówiła, że "wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, ale także ostrzegać i uczyć, że nienawiść rodzi więcej nienawiści". Głos zabrali także Janina Iwańska i Leon Weintraub.

"Została nas tylko garstka"

"Została nas tylko garstka"

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci poszukują napastnika, który w poniedziałek około godziny 15 zaatakował 60-letniego mężczyznę ostrym narzędziem w Olkuszu (woj. małopolskie). - Życiu poszkodowanego nie zagraża niebezpieczeństwo. Robimy co w naszej mocy, żeby jak najszybciej ustalić tożsamość sprawcy i go zatrzymać - przekazuje komisarz Marcin Kwiecień z olkuskiej komendy miejskiej.

Drony, śmigłowiec i psy tropiące. Szukają mężczyzny, który zaatakował 60-latka

Drony, śmigłowiec i psy tropiące. Szukają mężczyzny, który zaatakował 60-latka

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek opublikowany został list gończy za Dawidem Danielem Złotkowskim, który w centrum Głogowa (Dolnośląskie) próbował potrącić autem przechodniów. Wcześniej decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu wydał sąd.

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Ekolodzy i sąsiedzi Chin obawiają się konsekwencji budowy zapory wodnej, którą Pekin wznosi w Tybecie. Choć ma to być największy tego typu obiekt na świecie, nie podano szczegółów projektu. - Dyskrecja Chin podsyca nieufność - ocenia ekspertka cytowana przez "The New York Times".

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

W Walencji termometry w poniedziałek pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. To najwyższa w ponad stuletniej historii pomiarów temperatura w styczniu. Miejscami było jeszcze goręcej. Niezwykłe ciepło jest związane z burzą Herminia, która zaledwie kilkaset kilometrów dalej przyniosła intensywne opady śniegu.

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Źródło:
Daria de Leon, Leonoticias, ENEX, Las Provincias

Byli szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostali uznani przez Prokuraturę Krajową za pokrzywdzonych bezprawnym działaniem prokuratury. Śledczy mieli bezprawnie, bo bez dowodów, postawić zarzuty rzekomej współpracy z rosyjskimi służbami generałowi Piotrowi Pytlowi i generałowi Januszowi Noskowi - ustalił dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda.

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki na spotkaniu z wyborcami w Tychach komentował rzekomy nowy "podatek od płotu", sugerując, że pewnie będzie też "trzeba zapłacić" za jego banery wyborcze. Wprowadzał w błąd.

Podatek od płotu, opłaty za wieszanie plakatów wyborczych? Wyjaśniamy

Podatek od płotu, opłaty za wieszanie plakatów wyborczych? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Amerykańska policja zatrzymała na Florydzie 37-letniego mężczyznę po tym, jak przekazał służbom, że "działając w samoobronie" śmiertelnie postrzelił 57-latka. Ofiara wynajmowała od niego mieszkanie. Lokalne media informują o szczegółach sprawy, powołując się na raport policji.

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Źródło:
NBC 6 South Florida, CBS News

Na trasie S2 zderzyły się dwa auta: osobowe i ciężarowe. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko. Były duże utrudnienia w ruchu.

Trasa S2 stanęła w korku po wypadku. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko

Trasa S2 stanęła w korku po wypadku. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpowszechniany przekaz brzmi alarmująco: oto niemieckie konsorcjum ma pierwszeństwo na wydobywanie węgla ze złoża na Śląsku, a Jastrzębska Spółka Węglowa "musiała ustąpić Niemcom". Wyjaśniamy, o co naprawdę chodzi w tej historii.

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Na Bielanach zderzyły się toyota i kia. Kierowca toyoty trafił do szpitala. Okazało się, że nie było to pierwsze poniedziałkowe zdarzenie z jego udziałem.

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich w maju - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, którzy w niedzielę zgromadzili się w okolicach obsadzonego przez izraelskie wojska korytarza Netzarim w Strefie Gazy, zaczęły przekraczać go w poniedziałek rano. Jest to skutek porozumienia między Izraelem i Hamasem. Zgodnie z nim tylko nieuzbrojone osoby będą mogły wrócić na północ. Izraela ostrzegł również mieszkańców Gazy, aby nie zbliżali się do izraelskich żołnierzy w żadnym miejscu.

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Źródło:
Reuters, PAP

Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zainstalował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne. Przekonuje, że instalacji nie widać z dołu, więc nie burzy "wizerunku architektonicznego kościoła". Poza tym panele są zamontowane w bezpieczny sposób. Chociaż ksiądz zapłacił już mandat nałożony przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma nadzieję, że instalację uda się ocalić. - Instalacji fotowoltaicznych na średniowiecznych, gotyckich, zabytkowych kościołach w Gdańsku po prostu być nie może - komentuje z kolei rzecznik konserwatora.

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Źródło:
TVN24

Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Źródło:
ABC News

Janusz Palikot opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu. Były poseł i biznesmen wpłacił 2 miliony złotych kaucji, na co miał czas do końca stycznia. Palikot trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku, jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych. - Jestem człowiekiem niewinnym, co udowodnię - mówił po opuszczeniu aresztu.

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Źródło:
PAP

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Nowa Zelandia złagodziła przepisy wizowe dla osób pracujących zdalnie - pisze BBC. Tamtejsze władze mają nadzieję, że pobudzi to rozwój turystyki. 

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Źródło:
BBC

Tylko w niedzielę aresztowano 956 imigrantów przebywających w USA nielegalnie. Według doniesień "Washington Post" Donald Trump nakazał wypełniać normy aresztowań na poziomie do 1,5 tys. osób dziennie, ponieważ był niezadowolony z dotychczasowego tempa operacji.

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Źródło:
NBC News, PAP, "Washington Post"

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu miało dojść do "utarczki" pomiędzy lekarzem a ratownikiem medycznym. Na miejsce wezwano policję.

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Źródło:
Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Brytyjski król Karol III w poniedziałek odwiedził Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Spotkał się tam z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość - podkreślił monarcha podczas spotkania.

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Źródło:
PAP

57-latek z Bydgoszczy przez półtora miesiąca mieszkał z denatem za ścianą. Sprawa wyszła na jaw, gdy sąsiedzi wyczuli na klatce odór rozkładającego się ciała. Jak ustalili policjanci, pod koniec listopada doszło do kłótni i bójki między współlokatorami, które okazały się tragiczne w skutkach. Sprawcy może grozić dożywotnie pozbawienie wolności.

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"