Polska

"Nie pisze się po naszej fladze"

Polska

Aktualizacja:
"Nie pisze się po naszej fladze"
TVN24"Nie pisze się po naszej fladze"

W niedzielę - już po raz siódmy - obchodzony jest Dzień Flagi. Przy okazji tego święta wyjaśniamy w tvn24.pl, jak powinna wyglądać właściwa i jedyna flaga narodowa.

Główne uroczystości tego dnia odbędą się na placu Zamkowym w Warszawie.

O godz. 14 uroczyście podniesiona zostanie flaga państwowa na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Przemówienie wygłosi pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Następnie flagi państwowe mają być wręczane uczestnikom uroczystości.

Co to za święto?

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 r. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Kolor godła ważniejszy

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - tak brzmiała ustawa przyjęta w 1831 roku przez Sejm.

Co jest flagą, a co nie jest

Liliana Niewiadomska ze sklepu "Artykuły propagandowe", który zaopatruje stolicę we flagi i godła, tłumaczyła na antenie TVN24, jak powinna wyglądać flaga Polski. - Porządna polska flaga jest odpowiednio długa i szeroka. Nie jest kwadratem i nie jest szalikiem. I jest biało-czerwona, bez żadnych napisów - mówiła.

- Nie pisze się po naszej fladze - podkreślała Niewiadomska. Dlatego odpadają flagi, na których widnieją napisy - np. "POLSKA" lub polskie godło.

Specjalistka od barw narodowych wyjaśniała, że flagi, na których na białym tle umieszczone jest godło Polski, nie jest flagą, lecz banderą. Reprezntuje ona polskie polskie przedstawicielstwa morskie za granicą -np. bosmanaty lub kapitanaty. Może też być banderą na jachcie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości