Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.
Senat powołał w środę wieczorem do składu neo-KRS senatorów Krzysztofa Kwiatkowskiego (niezależny) i Kazimierza Michała Ujazdowskiego (Trzecia Droga).
Krzysztof Kwiatkowski to senator VII, X i XI kadencji i poseł na Sejm VII kadencji. Był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a w latach 2013-19 prezesem Najwyższej Izby Kontroli, zasiadał w Krajowej Radzie Sądownictwa w latach 2007-2013 i w neo-KRS w latach 2019-2023.
Kazimierz Michał Ujazdowski to senator X i XI kadencji oraz poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Trzykrotny minister kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2000-2001, 2005-2006 oraz 2006-2007. Był wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji.
Zwycięskie kandydatury zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki
Kandydatury Krzysztofa Kwiatkowskiego i Kazimierza Michała Ujazdowskiego zgłosiła grupa senatorów reprezentujących pakt senacki. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło natomiast prawnika i samorządowca Rafała Ambrozika i Stanisława Gogacza - byłego wicemarszałka województwa lubelskiego i byłego przewodniczącego Ruchu Odbudowy Polski.
Senat wybiera spośród senatorów dwóch członków KRS na 4 lata, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Wnioski w sprawie wyboru członków KRS może zgłosić grupa co najmniej 7 senatorów. Każdy senator może udzielić poparcia co najwyżej dwóm kandydatom. Do wniosku dołącza się dane o kandydacie, jego zgodę na kandydowanie, informację o złożeniu oświadczenia lustracyjnego i uzasadnienie uwzględniające kryteria wynikające z odpowiednich ustaw.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ustaliła, że wnioski w sprawie wyboru senatorów do neo-KRS można było do niej składać w okresie 15-29 listopada 2023 r. Wybrani przez Senat X kadencji Krzysztof Kwiatkowski i Bogdan Zdrojewski pełnili swoje funkcje do czasu wyboru nowych członków.
Źródło: PAP