Nina Cielica, nastolatka z Dąbrowy Górniczej, tegoroczna absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, jako jedyna Polka znalazła się w finale prestiżowego konkursu Global Student Prize. Pokonała prawie siedem tysięcy kandydatów i kandydatek z całego świata.
Nina Cielica to uzdolniona młoda naukowczyni, która zajmuje się m.in. badaniem zachowań wirów formujących się np. w filiżance podczas procesu dyfuzji kawy i mleka. Rejestracja tworzenia się spiral i analiza zjawiska, którą prowadzi, jest możliwa dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej oraz aparatu. Cielica zajmuje się m.in. analizowaniem analogii pomiędzy tym, co dzieje się w filiżance, a mechanizmami rządzącymi huraganami, chmurami burzowymi na Jowiszu czy wirami wodnymi.
Swój projekt naukowy nazwała "Huragan w filiżance" - wiosną tego roku przyniósł jej zwycięstwo w polskim konkursie dla młodych naukowców Explory. Teraz nastolatka ma szanse na międzynarodowy sukces.
Nina znalazła się w gronie 50 finalistów i finalistek konkursu Global Student Prize. By się w z nim znaleźć trzeba wyróżniać się osiągnięciami akademickimi, doświadczeniem w wolontariacie, zdolnością do pokonywania barier, trzeba też wykazać swój wpływ na rówieśników.
To jest ważne
- W tym roku było prawie siedem tysięcy zgłoszeń ze 150 krajów i aktualnie znalazłam się w gronie 50 finalistów - cieszy się Nina Cielica w rozmowie z tvn24.pl. I dodaje: - To dla mnie bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że cała moja działalność w szkole i poza nią jest ważna, także za granicą.
Główną częścią aplikacji konkursowej był właśnie projekt naukowy nagrodzony w Explory. Cielica prezentował go już z sukcesami także na arenie międzynarodowej, na przykład w naukowych konkursach Regeneron ISEF (zdobyła tytuł finalistki), GYSTB (trzecia nagroda), Genius Olympiad (wyróżnienie), INTOC Global (srebrna nagroda).
Na wysoką ocenę jej działalności wpływ miały też m.in. udział w warsztatach uniwersyteckich czy wolontariat na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
To dopiero początek
- Gdybym wygrała główną nagrodę część kwoty przeznaczyłabym na rzecz pomocy osobom z Ukrainy, które musiały uciekać przed wojną - zastrzega Nina. I dodaje: - Poza tym chciałabym dalej rozwijać się naukowo, więc ułatwiłoby mi to udział w konkursach międzynarodowych czy konferencjach. Chciałabym także, żeby informacja o konkursach i inicjatywach międzynarodowych, w trakcie których można prezentować swoje badania, stała się bardziej dostępna w Polsce. Byłoby to więc szansą na podjęcie działania na większą skalę.
We wrześniu Cielica rozpocznie studia licencjackie z fizyki na Uniwersytecie w Groningen, w Holandii. - Cały czas planuję prowadzić kolejne badania i angażować się naukowo - zapewnia.
Zwycięzcę lub zwyciężczynię konkursu poznamy pod koniec 2022 roku. To druga edycja konkursu, w ubiegłym roku zwycięzcą został Jeremiah Thoronka, student z Sierra Leone, który wynalazł urządzenie wykorzystujące energię kinetyczną z ruchu ulicznego i pieszych do generowania czystej energii.
Global Student Prize jest siostrzaną nagrodą dla przyznawanej od 2015 roku Global Teacher Prize, nazywanej też nauczycielskim Noblem. Jej zwycięzca lub zwyciężczyni otrzymują aż milion dolarów nagrody.
W finale nagrody nauczycielskiej w przeszłości znalazło się kilkoro Polek i Polaków: Jolanta Okuniewska, nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna (2016), Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Połańca (2017), Barbara Zielonka - Polka mieszkająca i ucząca języka angielskiego w Norwegii (2018), Magdalena Dygała, anglistka z Radomia (2019) oraz Przemysław Staroń nauczyciel etyki i filozofii z Sopotu (2020).
Za konkursem stoją zajmujące się edukacją fundacje Chegg.org i Varkey Foundation.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Global Student Prize