Majówka ze starożytnymi Słowianami? Dlaczego nie! Na wyspie Wolin w Centrum Słowian i Wikingów trwa Międzynarodowy Festiwal Historyczny Beltan 2008. TVN24 odwiedziła pogan, którzy w nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzą święto przesilenia wiosennego.
Korzenie święta sięgają czasów starożytnych, ale niektóre jego elementy przetrwały do dnia dzisiejszego. - Na przykład Marzanna, topiona w rzece lub palona z okazji pierwszego dnia wiosny lub pień majowy, tak zwany maik - opowiada Wislaw, jeden z organizatorów obchodów.
Wislaw wraz z przyjaciółmi odtwarza historię by uczcić dzień przesilenia wiosennego. Podkreśla, że obchody święta to nie kwestia wierzeń, ale właśnie przywrócenie do życia dawnej kultury. - Próbujemy odtworzyć, jak mogło wyglądać życie kilka tysięcy lat temu - zaznacza.
Jak dodaje, chce przede wszystkim pokazać ludziom, że w życiu istnieją inne rzeczy niż "praca i oglądanie telewizji".
Wioskę Słowian można oglądać do niedzieli 4 maja.
Jomsborg, stolica Wikingów
Prowadzone na wyspie wykopaliska archeologiczne wskazują na bogate kontakty Wolina ze Skandynawią. Według sag o Wikingach Wolin to Jomsborg - warowna stolica duńskiego króla Haralda Sinozębego. Własnie tam król Harald zmarł w 986 roku.
Na początku kwietnia na leżącej tuż przed zjazdem do miasta wyspie Ostrów Recławski otwarto średniowieczny skansen. Pomysłodawcami i realizatorami przedsięwzięcia są sympatycy Stowarzyszenia Wikingów i Słowian.
Skansen ma być rekonstrukcją części wczesnośredniowiecznej zabudowy dawnego Jomsborga, na którą złoży się w sumie 27 obiektów (na razie istnieje 13). Będą to chaty o kilku rodzajach konstrukcji, typowych dla okresu średniowiecza i charakterystycznych dla tego terenu oraz znajdująca się w centralnym miejscu, świątynia.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24