Wieczorem poznaliśmy laureatów pierwszej edycji Nagrody Mariusza Waltera. Została ona utworzona przez Fundację im. Bożeny i Mariusza Walterów pod koniec 2023 roku. Nagrody rozdano w czterech kategoriach. Statuetkę za Osobowość Medialną Roku zdobyła Katarzyna Kasia - jedna z prowadzących "Szkła Kontaktowego" w TVN24.
Galę w Muzeum POLIN poprowadzili Piotr Kraśko i Grażyna Torbicka. - Nagrody Mariusza Waltera to jest wyróżnienie dla tych, których w mediach podziwiamy od lat, ale i dla tych, którzy są dopiero na początku (...) swojej drogi - mówił Kraśko.
- To jest też dostrzeżenie tych, którzy, i tu zacytuję patrona nagrody, "nie boją się trudnych czasów i wiedzą, czego chcą od swojego życia" - dodała Grażyna Torbicka.
- Pamiętam, jak mąż pracował i co było dla niego najważniejsze. Najważniejszy dla niego był zawsze temat, pomysł. Potem ciężka praca, docieranie do prawdy i wieloletnia praca nad tym, co się wymyśliło. Czasami to trwało lata, czasami to trwało krótko, ale tak właśnie pracował mój mąż. Natomiast te wszystkie nagrody, które tutaj oglądaliśmy, zepsuły w ogóle coś, co sobie wymyśliłam. Bo ci młodzi ludzie, ten nowy przekaz, z którym się tak bezpośrednio spotkałam, to jest coś nadzwyczajnego. Myślę, że ta nagroda będzie musiała kontynuować tę właśnie drogę - mówiła Bożena Walter podczas przyznania nagród
- Stworzyłam tę fundację rodzinną po to, żeby stworzyć nagrodę imienia Mariusza Waltera, żeby była takim podziękowaniem od niego, od Mariusza, mojego męża, dla wszystkich znakomitych dziennikarzy. Tych, którzy teraz pracują, tych, którzy będą pracować. Tych młodych i tych ze starszego pokolenia - dodała. Podziękowała Kasi Kieli, szefowej TVN, za to, że była "życzliwą patronką tego przedsięwzięcia".
Laureaci i nominowani
Statuetkę za nagrodę w głównej kategorii - Osobowość Medialna Roku - wręczyła Bożena Walter. - Osoba nagrodzona wyróżnia się ponadprzeciętną odwagą cywilną i twórczą. Tworzy nowe wizje, potrafi wyjść poza schematy dzięki warsztatowi i kreatywności. To nagroda zarówno dla autorytetu, jak i debiutanta - mówiła na wstępie. Laureatką w tej kategorii została Katarzyna Kasia - jedna z prowadzących "Szkła Kontaktowego" w TVN24 i audycji w Radiu Nowy Świat.
Nominowanymi w tej kategorii byli także Radomir Wit, reporter TVN24, prowadzący program "#BezKitu" w TVN24 oraz twórca "Sejmu Wita", który można oglądać w TVN24 GO i Justyna Dobrosz-Oracz, obecnie pracująca w TVP Info, a wcześniej w "Gazecie Wyborczej".
W kategorii Wydarzenie Roku w Mediach "dla twórcy w mediach, autora materiału dziennikarskiego programu, formatu lub nowatorskiego medialnego produktu albo technologii, która w danym roku miała szeroki zasięg i znaczący wpływ na rzeczywistość" zwyciężyła redakcja "19.30" w TVP. Statuetkę wręczyły Krystyna Janda i Ewa Ewart. W tej kategorii nominowani byli także reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski za cykl materiałów o wykorzystywaniu przez PiS instytucji i spółek państwowych do wspierania własnej kampanii wyborczej i Katarzyna Włodkowska za reportaż "W redakcji Andrzeja Skworza. 'Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz'" w "Dużym Formacie".
W kategorii Nowy Głos w Mediach "za nowatorskie wykorzystanie mediów i ciekawy nowy głos ponaddziennikarski, wypełniający nisze i podejmujący tematy pomijane w tradycyjnych mediach" wygrał zespół Orientuj.się . Statuetkę z rąk Anity Werner i Agaty Szczęśniak odebrali Aleksandra Walczak, Aleksander Lipski i Julia Święch. Nominowani byli także Aleksander Hudzik z magazynu internetowego Mint i Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego.
W kategorii Sport w Mediach "za innowacyjne sposoby pokazywania i promocji sportu z wykorzystaniem mediów tradycyjnych i społecznościowych, wyróżnienie warsztatu dziennikarskiego i umiejętności nieszablonowego spojrzenia na sport ze względu na globalny i kulturowy fenomen, a nie jedynie relacjonowanie wyników, docenienie popularyzacji sportu jako aktywności fizycznej i narzędzia łączącego ludzi we wspólnym przeżywaniu emocji" laureatem został Michał Okoński z "Tygodnika Powszechnego". Statuetkę wręczyli członkowie kapituły - Maja Włoszczowska i Adam Małysz. Oprócz Okońskiego nominowani byli także Dariusz Faron z Wirtualnej Polski oraz Mikołaj Tyczyński, Klaudia Kowalczyk i Kuba Jędras - autorzy audycji "Sport do słuchania" w Radiu Nowy Świat.
Nominowanych i nagrodzonych wskazała kapituła, w skład której weszło 18 osób: Edwin Bendyk, Andrzej Bobiński, Kamil Dziubka, Ewa Ewart, Sylwia Gregorczyk-Abram, Jerzy Jurecki, Grzegorz Kalinowski, Michał Kołodziejczyk, Adam Małysz, Adam Pieczyński, Hanna Rydlewska, Joanna Solska, Agata Szczęśniak, Mariusz Szczygieł, Bożena Walter, Jacek Wasilewski, Paulina Wilk, Maja Włoszczowska. Obrady kapituły odbyły się 31 stycznia 2024.
Mariusz Walter, jedna z najważniejszych postaci polskich mediów
Mariusz Walter był jedną z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat.
Urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. W 1963 roku rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej, gdzie pozostał do 1982 roku. W latach 60. i 70. stał się jedną z najważniejszych dla telewizji osób - realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów.
W 1984 roku wraz z Janem Wejchertem założyli grupę ITI. Ta współpraca doprowadziła do powstania TVN w 1997 roku, a w 2001 roku pierwszej polskiej stacji informacyjnej w Polsce - TVN24. Walter był prezesem TVN do 2001 roku, a w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał do 2012 roku.
W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 13 grudnia 2022 roku.
Źródło: TVN24