Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce dotyka od 10 do 12 milionów osób. Nawet 40 procent z nich nie jest jednak świadome choroby. Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego wskazujemy na jego objawy i przypominamy, jak można je zdiagnozować.
- Często uważa się, że tylko starsi mają nadciśnienie. Jest wręcz odwrotnie - ocenia w rozmowie z PAP dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Jak podkreśla, problem dotyczy około 30 procent Polaków. Spośród tej "wielomilionowej rzeszy pacjentów" nawet 40 procent "nie wie, że nadciśnienie ma".
Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Postawienie diagnozy na czas jest niezwykle istotne. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić bowiem do uszkodzeń naczyń krwionośnych, niewydolności nerek, a nawet udarów mózgu czy zawałów serca.
- Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach - apeluje dr Zębik. Objawami choroby mogą być: bóle bądź zawroty głowy, dzwonienie w uszach, palpitacje, krwotoki z nosa, drętwienie lub mrowienie w stopach i rękach, uczucie dezorientacji czy senności.
Nadciśnienie tętnicze - jak zdiagnozować chorobę?
- Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe (z powodu bólu głowy), a nie wpadną na to, że trzeba zmierzyć im ciśnienie. Często po włączeniu odpowiedniej terapii te bóle znikają - stwierdza dr Zębik. - To wydaje się taka prosta i łatwa rzecz, a jest bagatelizowana przez pacjentów - ocenia.
Regularne monitorowanie ciśnienia krwi zalecane jest wszystkim - to podstawowa forma diagnozy nadciśnienia. Szczególnie powinny o nie zadbać osoby z nadwagą, palacze, osoby prowadzące siedzący tryb życia, borykające się z niekontrolowanym lękiem, używające dużych ilości soli czy nadmiernie pijące alkohol. Prawidłowe wartości ciśnienia to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.
Leczenie nadciśnienia nie musi wiązać się z przyjmowaniem leków. Można je zacząć od wdrożenia zmian w stylu życia, takich jak ograniczenie spożywania soli i tłuszczy, rezygnacja ze spożywania lub ograniczenie alkoholu, rzucenie palenia czy regularne wykonywanie ćwiczeń typu kardio. W przypadku osób z nadwagą zalecane jest także zmniejszenie masy ciała. W przypadku braku poprawy zdrowia, po wdrożeniu powyższych, lekarz może przepisać leki obniżające ciśnienie tętnicze.
ZOBACZ TEŻ: Dzieci mogą cierpieć na nadciśnienie tak samo jak dorośli. Lekarze apelują, by nie lekceważyć badań
Źródło: PAP, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock