Młodzież protestowała podczas wizyty Przemysława Czarnka w szkole

Autor:
bp/gp
Źródło:
TVN24, PAP
Protest młodzieży podczas wizyty ministra w szkole
Protest młodzieży podczas wizyty ministra w szkoleTVN24
wideo 2/7
TVN24Protest młodzieży podczas wizyty ministra w szkole

Minister edukacji Przemysław Czarnek został we wtorek oprotestowany przez uczniów podczas jego wizyty w szkole podstawowej w Mysłakowicach (Dolny Śląsk). "HiT to sh*t" - skandowali nastolatkowie, którzy na transparentach przynieśli hasła krytyczne wobec nowego przedmiotu, a także wobec postawy polityka.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek gościł we wtorek w szkole podstawowej w Mysłakowicach pod Jelenią Górą (Dolny Śląsk), gdzie wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił założenia projektu edukacji zdrowotnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

"HiT to sh*t"

Wizyta polityka została oprotestowana przez niektórych uczniów, którzy przed budynkiem placówki wykrzykiwali hasła, takie jak "HiT to sh*t", "edukacja, nie manipulacja" czy "szkoła dla ludzi, nie dla polityki". Na transparentach, trzymanych przez nastolatków, czytamy między innymi: "Czarnek, zgłoś nieprzygotowanie", "uczniowie i ryby mają głos" i "Czarnek nie ma essy" (essa to slangowe określenie czegoś pozytywnego - red.). Były także tęczowe flagi - symbole środowiska LGBT+.

- Próbujemy pokazać, że jesteśmy przeciwko temu, co od 2015 roku robi PiS wobec osób LGBT. Jak je szykanuje, demonizuje i próbuje wmówić im chorobę psychiczną - powiedział reporterowi TVN24 jeden ze protestujących uczniów. Podkreślił, że nowy przedmiot, tak zwany "HiT", nie ma - jego zdaniem - nic wspólnego z historią ani z obiektywnym przedstawianiem faktów.

Ministrowi Przemysławowi Czarnkowi nie spodobała się reakcja części młodzieży na jego wizytę. - Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież, to bylibyśmy wdzięczni - zwrócił się do reportera TVN24 szef resortu, wskazując najpierw na osoby protestujące, a później na uczniów zebranych przed budynkiem szkoły.

Ministrowie zdrowia i edukacji o zdrowym żywieniu

Młodzieżowy protest nie był związany z tematem konferencji prasowej, którą w dolnośląskich Mysłakowicach zorganizowali szefowie resortów zdrowia i edukacji. Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek przedstawili we wtorek założenia projektu edukacji zdrowotnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Jak podkreślił minister zdrowia, zajęcia dotyczące zdrowego żywienia będą prowadzone najprawdopodobniej na godzinach wychowawczych. - Skorzystaliśmy z propozycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i uruchomiliśmy program "Junior Edu-Żywienie" (w skrócie "JEŻ") wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, za 20 milionów złotych. (...). To jest program badawczo-edukacyjny, który w efekcie pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Będą to materiały przygotowane przez naukowców - podkreślił Czarnek.

- Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie staje się tak naprawdę naszą wspólną wartością, wspólnym dobrem - zaznaczył Niedzielski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości