"W razie wyboru do pełnienia funkcji posła albo senatora - w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury - prokurator w stanie w spoczynku nie musi zrzekać się swojego stanowiska" - napisała w uchwale z dnia 22 września 2011 r. Krajowa Rada Prokuratury. Niespełna miesiące później - po wyborach, w których mandaty poselskie wywalczyło dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - KRP wydała skrajnie różną uchwałę. Stwierdza w niej, że zgodnie z konstytucją "nie można łączyć mandatu w parlamencie ze stanowiskiem prokuratora czynnego i w stanie spoczynku".
W razie wyboru do pełnienia funkcji posła albo senatora - w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury - prokurator w stanie w spoczynku nie musi zrzekać się swojego stanowiska uchwała Krajowej Rady Prokuratury z dnia 22 września 2011 r.
Powinni móc wypełniać mandat poselski?
Czy łączenie mandatu z funkcją prokuratora rzeczywiście łamie konstytucję? Można mieć co do tego wątpliwości. Wystarczy porównać dwie uchwały wydane przez ten sam organ - Krajową Radę Prokuratury w ciągu miesiąca. Wątpliwości wzbudza fakt, że zdanie KRP w tej samej sprawie jest w nich skrajnie różne.
22 września Krajowa Rada Prokuratury napisała w uchwale: "KRP ma świadomość, że w obowiązującym stanie prawnym prokurator, w tym prokurator w stanie spoczynku, ma prawo ubiegać się o mandat posła albo senatora. Wynika to jednoznacznie z przepisów art. 44 ust. 4 i art. 65a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze. Drugi z wymienionych przepisów stawia w szczególnie korzystnej sytuacji prokuratora w stanie spoczynku, który w razie wyboru do pełnienia funkcji posła albo senatora – w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury – nie musi zrzekać się swojego stanowiska i zachowuje należne uposażenie".
Zgodnie z tą decyzją Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, którzy są prokuratorami w stanie spoczynku i wywalczyli mandaty poselskie powinni móc je wypełniać; nie rezygnując przy tym z mandatu prokuratora w stanie spoczynku.
Krajowa Rada Prokuratury równocześnie wyraziła opinię, że stan ten wymaga interwencji ustawodawcy przy najbliższej nowelizacji ustawy o prokuraturze.
Skrajnie różna uchwała
Ustawa nie została znowelizowana, mimo to, KRP miesiąc później - 18 października wydała skrajnie różną uchwałę. Po tym jak dwóch prokuratorów w stanie spoczynku do Sejmu się dostało, Rada stwierdziła, że "zgodnie z art. 103 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie można łączyć mandatu posła i senatora ze stanowiskiem prokuratora". "Dotyczy to zarówno prokuratora czynnego zawodowo jak i prokuratora w stanie spoczynku" - czytamy w uchwale.
Zgodnie z art. 103 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie można łączyć mandatu posła i senatora ze stanowiskiem prokuratora uchwała Krajowej Rady Prokuratury z 18 października 2011 r.
Podobnie jak w poprzedniej uchwale we wtorek Rada zwróciła uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o prokuraturze. Według KRP zmiany wymaga art. 65a, którego ustęp 1 mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.
"Stoi na straży niezależności prokuratury"
Krajowa Rada Prokuratury to 25-osobowa instytucja, która ma stać na straży niezależności prokuratury. W jej skład wchodzą prokuratorzy różnych szczebli (w tym Prokurator Generalny), czterech posłów, dwóch senatorów oraz minister sprawiedliwości i przedstawiciel prezydenta. Kieruje nią prok. Edward Zalewski, były Prokurator Krajowy, który w Radzie reprezentuje Bronisława Komorowskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: krp.gov.pl