Prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa odpowiedziało na słowa premiera Mateusza Morawieckiego o "umieraniu za wymiar sprawiedliwości". KRS wskazała, że "niepodobna kłaść" suwerenność i wymiar sprawiedliwości "na przeciwnych szalach wagi".
W ubiegły piątek premier Mateusz Morawiecki został zapytany w Spale o Krajowy Plan Odbudowy i czy - związane z nim kamienie milowe - nie zagrażają polskiej suwerenności. - 99 procent tych kamieni milowych jest absolutnie w interesie Polski – przekonywał premier.
- Reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok. Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę, nie opłaca się. Opłaca się utrzymać przede wszystkim suwerenność Polski, to jest dziś najważniejsze. KPO i całe środki unijne, które są zależne także od tego programu, służą wzmocnieniu naszej suwerenności - podkreślał wtedy Mateusz Morawiecki.
Odpowiedź na słowa premiera Morawieckiego
Prezydium nowej KRS w nawiązaniu do tej wypowiedzi szefa rządu przypomniało w swym stanowisku, że "wymiar sprawiedliwości stanowi jeden z filarów niepodległego, demokratycznego i praworządnego państwa".
"Bez sądów respektujących ład konstytucyjny nie ma suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. Sądy wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a orzekający w nich sędziowie czerpią swą władzę z mocy nadanej im bezpośrednio przez Prezydenta RP, a pośrednio przez Naród jako suwerena. Nie istnieje zatem wybór między suwerennością a wymiarem sprawiedliwości i niepodobna kłaść ich na przeciwnych szalach wagi" - podkreślono w stanowisku prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Jak jednocześnie zaznaczyło prezydium, "w kontekście kolejnych postępowań przed zagranicznymi trybunałami, których przedmiotem jest nie tylko organizacja wymiaru sprawiedliwości, ale i ocena procedury nominacyjnej na stanowiska sędziowskie, a w tym pośrednio personalna ocena predyspozycji sędziów polskich do sprawowania wymiaru sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, każda wypowiedź Premiera Rządu winna być formułowana z dostateczną precyzją, aby nie podlegała mylnym interpretacjom".
Ziobro komentuje słowa Morawieckiego
W niedzielę do tej wypowiedzi premiera odniósł się na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "Wraz z odejściem Beaty Szydło skończyło się zielone światło dla zmian w sądownictwie. Czy polityka ustępstw wzmocniła Polskę? Dziś sądownictwo, jutro likwidacja polskiej energetyki węglowej, pojutrze samochody diesla i benzynowe, a dalej? Ustępstwa rodzą tylko wilczy apetyt UE" - napisał szef resortu i prokurator generalny.
- Przez kilka lat próbujemy dokonywać reform wymiaru sprawiedliwości, ich efektywność jest niewystraczająca w stosunku do tego, co sobie zakładaliśmy; myślę, że sam minister Zbigniew Ziobro nie jest z tego zadowolony - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Mueller.
Źródło: PAP