MON: F-22 Raptor będą stacjonować w Łasku, załogi będą szkolić się z polskimi pilotami

Autor:
tas/
tam
Źródło:
PAP
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24tvn24
wideo 2/5
tvn24Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w piątek w mediach społecznościowych, że amerykańskie F-22 Raptor mają wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Resort przekazał, że ich załogi będą szkolić się z polskimi pilotami.

Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce poinformowało, że sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji "osłony powietrznej" NATO w Europie.

"Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć" - poinformowało w piątek MON na Twitterze.

Czytaj też: Myśliwce F-22 Raptor trafią do Polski. Co warto o nich wiedzieć?

F-22 Raptor to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej (myśliwiec, którego zadaniem jest zdobycie i utrzymanie kontroli nad przestrzenią powietrzną wroga) produkowany w technologii stealth przez Lockheed Martin i Boeinga w latach 1997-2011 - jest to więc jeden z najnowocześniejszych myśliwców używanych przez US Air Force. Samoloty F-22 nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu. Pierwszy raz w warunkach bojowych użyte zostały w 2014 w walce z ISIS w Syrii.

Wysłane samoloty należą do 90. eskadry myśliwców stacjonującej w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości