Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24tvn24
wideo 2/3
tvn24Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24

Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce poinformowało, że sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji "osłony powietrznej" NATO. Samoloty będą stacjonować w bazie lotniczej w Łasku. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że myśliwce trafią do Polski na początku przyszłego tygodnia.

W komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce z siedzibą w Ramstein w Niemczech podano, że "najnowsze myśliwce Air Force, F-22 Raptor, wylądowały w bazie RAF Lakenheath w Anglii w drodze do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, w Polsce, by wesprzeć misję NATO Air Shielding".

Jak dodano, misja ta łączy sojusznicze jednostki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pod dowództwem NATO i ma stworzyć "niemal nieprzerwaną tarczę od Bałtyku po Morze Czarne". Jest to jedna z konsekwencji niedawnego szczytu NATO w Madrycie.

Myśliwce F-22 (zdjęcie ilustracyjne)Master Sgt. Jeremy Lock

Wysłane samoloty należą do 90. eskadry myśliwców stacjonującej w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

Błaszczak: myśliwce w Polsce na początku przyszłego tygodnia

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że myśliwce trafią do Polski na początku przyszłego tygodnia. Ich zadaniem będzie m.in. patrolowanie i współpraca z polskimi siłami powietrznymi.

- Jesteśmy umówieni z naszymi partnerami z NATO, a przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, odnośnie ścisłej współpracy, a więc rotacyjnie wojska amerykańskie, również z sił powietrznych stacjonują w Polsce, a od przełomu, jaki miał miejsce podczas szczytu NATO w Madrycie, również dowództwo V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych stacjonuje w Polsce już na stałe - powiedział. Dodał, że w najbliższą sobotę odbędzie się uroczystość nadania temu dowództwu imienia Tadeusza Kościuszki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Master Sgt. Jeremy Lock/DVIDS

Pozostałe wiadomości