Transseksualizm nie będzie już powodem stwierdzenia niezdolności do służby wojskowej - przewiduje projekt rozporządzenia resortu obrony. Z propozycji zadowolona jest pierwsza polska transseksualna posłanka Anna Grodzka.
Projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.
Poprzednie rozporządzenie z 2004 r. utraciło moc z początkiem bieżącego roku w związku z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Projekt - dzięki zmianom w orzecznictwie o zdolności do służby - ma także zapewnić "płynne formowanie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej", której żołnierze pełnia służbę czynną. Projektowane rozporządzenie ma ponadto dostosować przepisy do wytycznych raportu Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) na temat Polski. Raport - jak przypomniano w uzasadnieniu – "zawierał szereg szczegółowych zaleceń wobec władz Polski, które powinny zostać zrealizowane przed kolejną procedurą monitoringową ECRI".
Transseksualizm już nie jak obojnactwo
"Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej transseksualizm" – podkreślono w uzasadnieniu. W załączniku do poprzedniego rozporządzenia transseksualizm występował w tej samej rubryce co obojnactwo. W projekcie transseksualizmu już nie ma.
Anna Grodzka "pozytywnie zdziwiona"
Zmiany pozytywnie przyjęła Anna Grodzka, była posłanka Ruchu Palikota, pierwsza polska transseksualna parlamentarzystka. - Jestem bardzo pozytywnie zdziwiona, że PiS w tej kwestii stara się postępować zgodnie z trendami, jakie obowiązują w UE – powiedziała Grodzka, współfundatorka fundacji Trans-Fuzja, która przed kilku laty apelowała do MON o zmianę przepisów.
Grodzka podkreśliła, że "to jest dopiero projekt". - Nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy. Mam nadzieję, że to prawo, które przeciwdziała dyskryminacji grupy osób, zostanie uchwalone – dodała była posłanka.
Transseksualiści mogą już służyć m.in. w Bundeswehrze. Z kolei w USA prezydent Donald Trump uchylił zgodę Departamentu Obrony w sprawie dopuszczenia transseksualistów do US Army.
Autor: PTD//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock