TVN24 | Polska

Mirosław Hermaszewski prowadził w stanie nietrzeźwości

TVN24 | Polska

Autor:
jw,
akw/kab
Źródło:
RMF FM, Kontakt 24
Policja zatrzymała Hermaszewskiego w Kiełpieńcu na Mazowszu
Google EarthPolicja zatrzymała Hermaszewskiego w Kiełpieńcu na Mazowszu

Generał Mirosław Hermaszewski został zatrzymany w stanie nietrzeźwości koło Gostynina. Pomiar policji wykazał, że miał niemal 0,6 promila alkoholu. Samochód, który prowadził 80-latek, zauważyli policjanci w cywilu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi między innymi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak w kosmosie, został zatrzymany przez policję w Kiełpieńcu, w pobliżu Gostynina na Mazowszu. Jako pierwsi poinformowali o tym dziennikarze RMF FM, którzy napisali, że funkcjonariusze po cywilnemu zauważyli "samochód jadący zygzakiem", "akurat jechali tuż za nim". Powiadomili potem patrol drogówki, informując, że kierowca volvo może być nietrzeźwy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- O godzinie 13.30 policjanci zatrzymali 80-letniego kierowcę volvo. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, miał 0,567 promila w wydychanym powietrzu. Do zatrzymania doszło w miejscowości Kiełpieniec. Po wykonaniu czynności kierowca został zwolniony do domu, auto przekazano osobie wskazanej - powiedział Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Nie podał tożsamości mężczyzny.

Gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, wówczas określa się, że badany znajduje się w stanie nietrzeźwości. Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi artykuł 178a Kodeksu karnego.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może między innymi orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

>> Pijani kierowcy będą tracić swoje auta. Wiceminister o nowych przepisach >> Mandaty i punkty karne - projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Co się zmieni?

Autor:jw, akw/kab

Źródło: RMF FM, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości