Minister edukacji Przemysław Czarnek 3 listopada powołał nową instytucję - Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem imienia Jana i Piotra Kochanowskich. Ma ona zajmować się "popularyzacją dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianiem badań naukowych z tego zakresu oraz wspieraniem studiów nad kulturą staropolską". Resort edukacji poinformował tvn24.pl, ile pieniędzy zostanie przeznaczone na działalność instytutu w tym roku.
Przemysław Czarnek wydał zarządzenie w tej sprawie 3 listopada. Zostało ono opublikowane 6 listopada i tym samym weszło w życie.
Jak czytamy w dokumencie, instytut ma mieć swoją siedzibę w Zamościu i zajmować się "popularyzacją dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianiem badań naukowych z tego zakresu oraz wspieraniem studiów nad kulturą staropolską".
Instytut ma wspierać badania naukowe z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz integrować krajowe i międzynarodowe środowisko naukowe, "zajmujące się kulturą staropolską, w tym zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku".
Zajmie się też "tworzeniem, prowadzeniem i rozwijaniem baz danych" oraz "wspieraniem Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych (...) oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej, związanych z przedmiotem działalności instytutu".
Działalność instytutu ma - według zarządzenia - nadzorować minister edukacji.
Ministerstwo: koszt działania instytutu w tym roku to 200 tysięcy złotych
Zapytaliśmy MEiN o cel przyświecający powołaniu instytutu i o koszty jego funkcjonowania.
Resort w odpowiedzi poinformował, że środki na "pokrycie kosztów działalności Instytutu w roku 2023 będą pochodziły z części budżetowej 28 - "Szkolnictwo wyższe i nauka". Jak szacuje ministerstwo, w tym roku będzie to około 200 tysięcy złotych.
Resort napisał, że "powstanie Instytutu odpowiada na zapotrzebowanie środowiska naukowego oraz artystycznego, które od lat podejmuje starania o powołanie do życia instytucji stawiającej sobie za cel wspieranie badań naukowych z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz upowszechnianie ich wyników".
Głównymi partnerami dla instytutu mają być "placówki naukowo-badawcze za granicą zajmujące się renesansem i barokiem, odwołujące się w swoich nazwach do wybitnych przedstawicieli tych epok".
Instytut będzie też "wspierał aktywność władz Zamościa, ukierunkowaną na promocję miasta, którego zespół architektoniczno-urbanistyczny wpisany został na listę UNESCO w 1992 roku". "W wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym Instytut Kochanowskich będzie promował wiedzę o historii i kulturze Polski oraz dziedzictwa duchowego i materialnego związanego z wybitnymi postaciami kultury Pierwszej Rzeczpospolitej" - czytamy w odpowiedzi.
Źródło: tvn24.pl