98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapowiedział jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Arłukowicz wyjaśnił na środowej konferencji prasowej, że w niektórych województwach trwają jeszcze rozmowy ze szpitalami, ale zaznaczył, że nie ma zagrożenia dla wykonywania świadczeń w 2013 r.
Dodał, że proces kontraktowania powinien się zakończyć przed świętami Bożego Narodzenia. Minister zdrowia poinformował też, że 99 proc. lecznic podpisało już kontrakty z NFZ w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).
"Niepokojące informacje"
Kontrakt na przyszły rok podpisało też warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka, które w ostatnich tygodniach informowało o ograniczeniu planowych przyjęć ze względu na kłopoty finansowe.
Jak powiedział Arłukowicz, Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych CZD. O kontrolę wystąpił zespół ekspertów, który pracuje nad planem naprawczym CZD. Arłukowicz podkreślił, że niektóre informacje, które przekazuje zespół, są "bardzo niepokojące". Nie ujawnił szczegółów. Jak mówił minister zdrowia, kontrola ma dotyczyć m.in. mechanizmu powstawania długów w CZD i procesu prowadzenia badań klinicznych. - Zależy nam, żeby każda złotówka była wydawana na leczenie pacjenta, to jest mój cel zasadniczy - powiedział Arłukowicz. Dodał, że decyzje dot. CZD będą podejmowane dopiero po zakończeniu prac zespołu i przedstawieniu propozycji planu naprawczego, który ma być wzorem dla innych instytutów. Dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Piotr Pobrotyn, który jest szefem zespołu pracującego w CZD, poinformował, że końcowy raport zostanie przedstawiony 10 stycznia. Podkreślił, że niepokój członków zespołu budziły m.in dane dotyczące zadłużenia. CZD - z powodu braku pieniędzy - na początku października ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia. Centrum jest zadłużone mniej więcej na 200 mln zł.
Autor: MAC/ja