Pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel odbędą się w poniedziałek w Warszawie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Główne tematy rozmów to stosunki dwustronne oraz kwestie międzynarodowe, w tym sytuacja na Ukrainie oraz relacje z Rosją.
W poniedziałek po południu niemiecka kanclerz zostanie także przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czasie konsultacji międzyrządowych zaplanowane było przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Bartoszewski zmarł nagle w piątek wieczorem. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odczyta treść jego wystąpienia.
"Współpraca układa się bardzo dobrze"
Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Niemcami układa się bardzo dobrze, ale - jak zastrzegł - w relacjach z każdym państwem są takie tematy, które trzeba omawiać. - Jeżeli chodzi o relacje dwustronne, tematami rozmów będzie m.in. wymiana młodzieży i kwestia godnego uczczenia 25 lat wznowionych po 1989 roku stosunków między naszymi państwami - powiedział minister. Jak dodał, Kopacz z Merkel będą też rozmawiały o "trudnej i kontrowersyjnej" kwestii wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie. Przypomniał, że w tej sprawie szefowa polskiego rządu rozmawiała już wcześniej z kanclerz Merkel.
Płaca minimalna w transporcie
Komisja Europejska prowadzi od stycznia postępowanie w sprawie obowiązujących od początku roku w Niemczech przepisów nakładających na pracodawców obowiązek płacenia minimalnej stawki wynoszącej 8,5 euro na godzinę. Sprawa wywołała spór w UE, bo według Berlina ma ona obowiązywać też kierowców z zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy. W marcu w Polsce oraz w Brukseli odbyły się protesty firm transportowych przeciwko niemieckim przepisom. Przewoźnicy narzekają nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki. Obecnie na czas badania sprawy przez KE niemieckie przepisy są zawieszone.
Sytuacja na Ukrainie, szczyt w Rydze
Druga grupa spraw, które będą tematem rozmów w trakcie konsultacji międzyrządowych, dotyczy tego, co dzieje się w tej chwili w Unii Europejskiej. - Na pewno będziemy rozmawiali o Rosji, o Ukrainie, bo te sprawy są dla nas niesłychanie istotne - powiedział Trzaskowski. Tematem rozmów - dodał - będzie też majowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze (21-22 maja). Ukraina i Gruzja liczą, że na szczycie zapadną decyzje dotyczące zniesienia wiz przez Unię dla mieszkańców tych krajów; jednak w UE zdania na ten temat są na razie podzielone.
Polityka imigracyjna
Podczas konsultacji poruszona ma być też kwestia polityki imigracyjnej Unii Europejskiej i wcielania w życie postanowień czwartkowego nadzwyczajnego szczytu UE. Liderzy państw unijnych zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic UE na Morzu Śródziemnym. UE ma przeznaczać na to 120 mln euro. Przywódcy państw unijnych zgodzili się także na powierzenie szefowej unijnej dyplomacji Federice Mogherini zadania przygotowania propozycji uruchomienia operacji, której celem będzie tropienie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Premier Kopacz zadeklarowała w czwartek, że Polska jest gotowa wysłać w region Morza Śródziemnego od 10 do 15 oficerów straży granicznej, którzy pomogą sprostać problemom związanym z napływem imigrantów na południe UE. Polska zaoferowała także samolot, który miałby patrolować problematyczny rejon, a także sprzęt, m.in. noktowizory.
Szczyt UE
Kopacz z Merkel będą też rozmawiać o przygotowaniach do czerwcowego szczytu UE, który będzie poświęcony współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Inne tematy rozmów, to m.in. kwestie energetyczne i sprawa połączeń gazowych. - W najbliższych miesiącach będziemy wcielali w życie postanowienia unii energetycznej. Komisja Europejska rozpoczynając postępowanie wobec Gazpromu dowodzi, że od samego początku mieliśmy rację i że te praktyki, o które podejrzewaliśmy Gazprom rzeczywiście mają miejsce - zauważył Trzaskowski. Komisja Europejska zarzuciła w środę rosyjskiemu koncernowi Gazprom, że niektóre z jego praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji. Na podstawie swojego dochodzenia, KE wstępnie stwierdziła, że rosyjski koncern łamie unijne przepisy antymonopolowe, m.in. poprzez utrudnianie swoim klientom reeksportu gazu. Gazprom ma teraz 12 tygodni na ustosunkowanie się do przesłanego mu oświadczenia KE o zastrzeżeniach. Sformułowanie zarzutów nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy; rozwiązanie może być znalezione w drodze negocjacji.
Umowa o współpracy
Szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawiając w czwartek założenia polskiej polityki zagranicznej na 2015 rok, przekonywał, że Niemcy są głównym europejskim partnerem Polski i trudno wyobrazić sobie Unię bez partnerstwa polsko-niemieckiego.
Autor: js/tr / Źródło: PAP