Media solidarne z TVN w sprawie działań KRRiT. "Najważniejsze to się nie bać i głośno protestować"

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24
Andrysiak: władza nie lubi kontroli, obojętnie na jakim ona jest poziomie
Andrysiak: władza nie lubi kontroli, obojętnie na jakim ona jest poziomieTVN24
wideo 2/3
TVN24Andrysiak: władza nie lubi kontroli, obojętnie na jakim ona jest poziomie

My to mamy przećwiczone. Tak naprawdę TVN jest dla nas takim swoistym barometrem działań władzy wobec mediów. To, co ogólnopolska władza robi przez ostatnie kilka lat, my się z tym zderzamy od wielu, wielu lat u nas, na naszym terenie - mówił w czwartek TVN24 wydawca "Gazety Radomszczańskiej", Andrzej Andrysiak. Zdaniem Wojciecha Szackiego z Polityki Insight zarzuty Antoniego Macierewicza to "stek obelg, a nie racjonalna polemika z materiałem dziennikarskim".

W grudniu otrzymaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismo informujące, że w związku z emisją reportażu Piotra Świerczka "Siła Kłamstwa" przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nas. Zarzuca nam się "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelność i nieobiektywność". KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów.

Reportaż "Siła kłamstwa" do obejrzenia na kilkudziesięciu stronach internetowych. Dziękujemy! 

Kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych na znak solidarności z naszą redakcją zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka.

W czwartek gośćmi programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24 byli Wojciech Szacki z Polityki Insight, Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" oraz Grzegorz Gerek z "Pułtuskiej Gazety Powiatowej" oraz portalu Pultusk24.

Andrysiak: to obraz dużo głębszego problemu

- My to mamy przećwiczone. Tak naprawdę TVN jest dla nas takim swoistym barometrem działań władzy wobec mediów. To, co ogólnopolska władza robi przez ostatnie kilka lat, my się z tym zderzamy od wielu, wielu lat u nas, na naszym terenie - mówił Andrzej Andrysiak.

Stwierdził, że "władza nie lubi kontroli, obojętnie na jakim ona jest poziomie". - Wiemy, że zrobi wszystko, by wolne media ograniczyć. Dlatego też przyłączamy się do protestu - oświadczył.

Jak mówił, "pojawiają się głosy, że tutaj chodzi o solidarność". - O solidarność również, ale tak naprawdę tutaj chodzi o demokrację. Tej demokracji nie ma bez mediów niezależnych, bez względu na to, czy chodzi poziom ogólnopolski czy lokalny - przekonywał.

Jak podkreślił, rolą mediów lokalnych jest kontrolowanie władzy samorządowej. - My znamy takie naciski, znamy naciski ekonomiczne, i tak jak PiS przejął Telewizję Polską, u nas na poziomie lokalnym samorządy same tworzą własne media po to, aby nas wygryźć z rynku. Mamy to w praktyce przećwiczone i wiemy, że najważniejsze to się nie bać i głośno protestować - powiedział Andrysiak.

Jego zdaniem ta sprawa "to obraz dużo głębszego problemu". - Nasza władza ma mentalność wschodnią. Nasza władza nie rozumie, nie chce po prostu przyjąć standardów demokratycznych - ocenił.

Szacki z Polityki Insight: bez przerwy mamy do czynienia z jakimiś groźbami
Szacki z Polityki Insight: bez przerwy mamy do czynienia z jakimiś groźbamiTVN24

Szacki: bez przerwy mamy do czynienia z jakimiś groźbami

Zdaniem Wojciecha Szackiego zarzuty Macierewicza pod adresem Piotra Świerczka to "stek obelg, a nie racjonalna polemika z materiałem dziennikarskim".

- Jest to historia całej tej kadencji. I poprzedniej pewnie też. Bez przerwy mamy do czynienia z jakimiś groźbami, a to repolonizacji, a to przejęcia, a to jakichś ustaw represyjnych - wymieniał. Przypomniał w tym miejscu lex TVN, które zablokował ostatecznie prezydent Andrzej Duda.

- Mamy do czynienia z nieustannym podchodzeniem władzy pod media, które tej władzy nie sprzyjają, które tę władzę kontrolują, i które tę władzę bolą, z próbą tworzenia własnych mediów, jakie ta władza chciałaby widzieć. Mam nadzieję, że tego oporu wystarczy, żeby wytrzymać - powiedział dziennikarz.

Grzegorz Gerek powiedział, że "demokracja wymaga wolnych mediów". - Więc jeżeli władza próbuje atakować najważniejszą polską stację, którą można zaliczyć do wolnych mediów, to my wszyscy staramy się ją wspierać - stwierdził.

Grzegorz Gerek: demokracja wymaga wolnych mediów
Grzegorz Gerek: demokracja wymaga wolnych mediówTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
Co ukryła podkomisja Macierewicza? Reportaż "Siła kłamstwa"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości