Dokładnie 30 lat temu uruchomiona została pierwsza restauracja McDonald's w Polsce. Otwarcie lokalu w Warszawie przyciągnęło dziesiątki tysięcy Polaków spragnionych "smaku Zachodu". Trzy dekady później w całym kraju działa pół tysiąca restauracji tej amerykańskiej sieci, w których zatrudnionych jest około 25 tysięcy pracowników.
17 czerwca 1992 roku na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie zgromadził się tłum ludzi. Przyczyną było otwarcie restauracji należącej do sieci McDonald’s - pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w tej części Europy. Pojawienie się znanej amerykańskiej burgerowni w centrum stolicy urosło wówczas do rangi symbolu nadchodzących zmian i upragnionego powiewu Zachodu.
Pierwszy McDonald's w Polsce
Tylko pierwszego dnia w restauracji złożono ponad 13 300 zamówień, co było wówczas światowym rekordem sieci. Według szacunków McDonald’s łącznie próg pierwszej restauracji przekroczyło tego dnia ok. 45 tysięcy osób. Wśród gości byli m.in. minister pracy i polityki socjalnej Jacek Kuroń, a także pisarka Agnieszka Osiecka czy trener Kazimierz Górski.
Ceny przy ówczesnym kursie polskiej waluty szły w tysiące złotych, jednak po uwzględnieniu denominacji flagowa kanapka sieci kosztowała zaledwie 2,50 zł - dziś kosztuje kilkakrotnie więcej.
Po sukcesie pierwszej restauracji sieć szybko zaczęła się rozwijać, wprowadzając w naszym kraju rozwiązania, takie jak linia McDrive dla zmotoryzowanych gości, otwarta po raz pierwszy w 1994 roku w Częstochowie. Po trzydziestu latach obecności w Polsce działa pół tysiąca restauracji McDonald's, w których zatrudnionych jest łącznie ok. 25 tys. osób.
Lokal w "Sezamie" działał do września 2014 roku, gdy rozpoczęła się rozbiórka domu towarowego, w którym on się znajdował. Półtora roku później McDonald's otworzył jednak swoją kolejną restaurację kilkadziesiąt metrów dalej.
Rosja bez McDonald's
Na całym świecie jest obecnie 38 tysięcy restauracji McDonald’s, a każdego dnia odwiedza je ok. 69 milionów osób. Ekspansja sieci objęła swoim zasięgiem większość świata, choć wciąż nawet w Europie są kraje bez McDonald’s. Ani jednej takiej restauracji nie ma na Islandii, w Macedonii oraz w Czarnogórze, a od niedawna również w Rosji. Amerykański koncern wycofał się stamtąd po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.
Rosjanie uruchomili już jego następcę. Sieć, która przejęła lokale należące wcześniej do McDonald’s, w tłumaczeniu na język polski nazywa się "Smacznie i kropka".
ZOBACZ TAKŻE: IKEA sprzedaje swoje fabryki w Rosji, zamyka biura i redukuje personel. "Wyniszczająca wojna trwa dalej"
Źródło: tvn24.pl / McDonald's