Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich abiturientów. Zdania maturzystów są podzielone. Dla niektórych "poziom zadań był makabryczny", inni ocenili, że egzamin był łatwiejszy niż próbny.
- Egzamin był bardzo prosty - oceniła jedna z maturzystek z poznańskiego liceum, z którą rozmawiał reporter TVN24.
- Zadań zamkniętych było zdecydowanie za dużo. Ogólne wrażenie dobre - mówiła inna licealistka.
Nie wszyscy uczniowie mieli jednak podobne odczucia. - Poziom zadań był makabryczny. Ta matma rozłożyła mnie na łopatki. Jak będzie 30 procent, to będzie cud - mówił tuż po wyjściu z egzaminu maturzysta z jednej ze szczecińskich szkół. Jak ocenił, egzamin był znacznie trudniejszy niż próbny. Egzamin rozpoczął się po godzinie 9. Trwał 170 minut. - Przebiegał spokojnie, nie było zakłóceń procedur - poinformowała Mariola Konopka, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w piątek.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.
Egzaminy do końca maja
Egzaminy pisemne przeprowadzane są przed i po południu - rozpoczynają się o godzinie 9 i 14. We wtorek po południu przeprowadzony będzie języka łacińskiego i kultury antycznej. Chęć zdawania tego egzaminu zadeklarowało około 160 maturzystów; prawie tyle samo z nich chce zdawać egzamin na poziomie podstawowym, co na poziomie rozszerzonym. Abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, egzaminów ustnych - do 30 maja. Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca. Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma, co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.
Autor: kris,db//tka / Źródło: PAP