Nauczyciele ze szkoły w Zambrowie zawiesili strajk dla maturzystów

[object Object]
Szkoła w Zambrowie zawiesza protesttvn24
wideo 2/35

W zespole szkół ogólnokształcących w Zambrowie strajkujący nauczyciele postanowili zawiesić strajk po to, by sklasyfikować uczniów, którzy przystępują w maju do matur. - Komitet strajkowy zapowiedział w piątek, że ten strajk zostaje zawieszony. Ja tej decyzji nie podejmowałem - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor placówki, Krzysztof Wasiulewski. - Od dzisiaj zajęcia w naszej szkole odbywają się zgodnie z planem lekcyjnym - dodał.

Poniedziałek to ósmy dzień od rozpoczęcia bezterminowego, ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego we wtorek 9 kwietnia strajkowało 74,39 proc. szkół i przedszkoli publicznych. W środę i w czwartek, według związkowców, skala protestu była na podobnym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało, że w poniedziałek 8 kwietnia, protestowało 48,5 proc. szkół i placówek.

Od 10 do 12 kwietnia odbywały się egzaminy gimnazjalne. Od poniedziałku trwają egzaminy ósmoklasistów. Z kolei 6 maja mają rozpocząć się matury.

CZYTAJ:Strajk nauczycieli. Raport tvn24.pl>

"Strajk zawieszony bezterminowo"

Jednak strajkujący nauczyciele z zespołu szkół ogólnokształcących w Zambrowie postanowili zawiesić strajk.

O tej sytuacji mówił w poniedziałek w rozmowie z TVN24 dyrektor placówki Krzysztof Wasiulewski. - Komitet strajkowy zapowiedział w piątek (12 kwietnia - red.), że ten strajk zostaje zawieszony. Ja tej decyzji nie podejmowałem - zaznaczył.

Dopytywany, na jak długo strajk może być zawieszony, odpowiedział, że "na dzień dzisiejszy bezterminowo, konkretnego terminu (zawieszenia strajku - red.) mi nie przekazano".

- Od dzisiaj - 15 kwietnia - zajęcia w naszej szkole odbywają się zgodnie z planem lekcyjnym - dodał Wasiulewski.

Dyrektor szkoły w Zambrowie: zajęcia odbywają się zgodnie z planem
Dyrektor szkoły w Zambrowie: zajęcia odbywają się zgodnie z planemtvn24

Jak relacjonował reporter TVN24, do poniedziałku w liceum w Zambrowie strajkowało 20 nauczycieli.

Uczniowie już w piątek po południu mogli przychodzić do swoich nauczycieli i poprawiać oceny po to, by zostać dopuszczonymi do matur.

Sytuacja maturzystów

O sytuacji maturzystów mówiła w piątek także minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Oceniła, że brak decyzji o zwołaniu rady klasyfikacyjnej "to absolutnie niemożliwa sytuacja". - To nie tylko nieprzystąpienie do matury, ale to jest powtarzanie roku. Nie wyobrażamy sobie, i państwo również, że do takiej sytuacji mogłoby dojść - podkreśliła.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz potwierdził, że w związku ze strajkiem nauczycieli, jego zdaniem matury są zagrożone.

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości