Matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym już za nami. Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści? Czy egzamin był trudny? Publikujemy arkusze CKE z matematyki na poziomie podstawowym.
Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych zakończyli już pisanie egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Zdecydowana większość z nich przystąpiła do niego w Formule 2023. Wyjątek stanowili ci, którzy zakończyli edukację w latach poprzednich. Oni maturę napisali w Formule 2015. Co zawierały poszczególne arkusze?
Matura 2024. Arkusze CKE z matematyki
Na rozwiązanie przygotowanego w Formule 2023 arkusza maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym zdający mieli 180 minut. Składał się on z łącznie z 31 zadań. Część z nich stanowiły zadania zamknięte, część zaś otwarte. Sprawdziły one wiedzę maturzystów z obszarów, takich jak funkcje, ciągi czy rachunek prawdopodobieństwa.
Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na wszystkie pytania łącznie uzyskać było można 46 punktów. Jak wskazują wypowiedzi maturzystów, osiągnięcie takiego wyniku nie powinno przysporzyć dużych trudności. W mediach społecznościowych zgodnie opisują oni maturę z matematyki jako łatwą.
ZOBACZ TEŻ: Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego
Matura w formule 2015. Matematyka
Maturzyści podchodzący do matury z matematyki w Formule 2015 mieli nieco mniej czasu na jej rozwiązanie niż zdający w Formule 2023. Przysługiwało im na to 170 minut. Ich arkusz składał się z 36 pytań, za rozwiązanie których mogli oni zdobyć 46 punktów.
Matura 2024. Kiedy kolejne egzaminy?
Poza egzaminem z matematyki maturzyści obowiązkowo muszą także podejść do pisemnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Część z nich będzie również musiała zmierzyć się z co najmniej jednym egzaminem z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zwolnieni z tego są absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Podobnie jak inni koledzy muszą oni jednak przystąpić jeszcze do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Z maturą z języka polskiego absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzyli się 7 maja 2024. Kolejny obowiązkowy egzamin czeka ich jutro. Napiszą wówczas maturę z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Szczegółowy harmonogram wszystkich egzaminów można znaleźć w terminarzu maturalnym. Informacje o ich wynikach mają zostać podane 9 lipca.
ZOBACZ TEŻ: Co, jeśli zachoruję, spóźnię się, nie zdam? Osiem rzeczy, które warto wiedzieć przed maturą
Źródło: TVN24.pl