"Łatwy był ten polski". Maturzyści komentują pierwszy egzamin

Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, 5 maja 2025 r.
Kalisz. 85-latek przystąpił do matury. "Nigdy nie jest za późno na wiedzę"

Maturzyści mają już za sobą egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pierwsze komentarze i informacje o pytaniach pojawiły się w mediach społecznościowych. Maturzyści zdradzili również, jakie były tematy tegorocznych wypracowań.

Kluczowe fakty:
  • Tegoroczne matury potrwają od 5 do 24 maja.
  • W poniedziałek maturzyści pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
  • Maturzyści wskazują, na jakie tematy trzeba było napisać wypracowania.

W poniedziałek o godzinie 9 od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. Zgodnie z Formułą 2023, do której podeszła większość uczniów, egzamin trwał 240 minut i zakończył się po godzinie 13.

Uczniowie otrzymali arkusze, które składały się z trzech części. W pierwszej sprawdzone zostały ich umiejętności czytania ze zrozumieniem, argumentowania i posługiwania się poprawną polszczyzną. W drugiej maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące polskich lektur, a w trzeciej mieli za zadanie napisanie wypracowania.

Matura 2025. Język polski

Niektórzy tegoroczni maturzyści zaczęli dzielić się wrażeniami z egzaminu z języka polskiego w mediach społecznościowych jeszcze przed 13. Według ich relacji do wyboru były dwa tematy wypracowań: "Źródła nadziei w czasach trudnych dla człowieka" lub "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka".

Zadania w części testowej egzaminu dotyczyły natomiast m.in. "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella "1984".

Matura z polskiego. Komentarze

Jak egzamin z polskiego oceniają sami maturzyści? "Łatwy był ten polski", "Było całkiem przyjemnie", "Podejrzanie łatwe", "Nie siadły mi te tematy, ale jakoś to poszło, będzie git" - takie oceny dominowały we wpisach publikowanych po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

"Czemu to było tak proste, prawie się popłakałam ze stresu, a tu takie kwiatki" - napisała jedna z maturzystek w serwisie X. W kolejnym wpisie dodała, że wypracowanie napisała na temat źródeł nadziei w trudnej sytuacji. "Wyszłam po 2h mega easy" - napisała inna maturzystka. "Oceniam, że poszło mi bardzo dobrze chociaż obawiam się czy nie za bardzo rozpisałem się na wypracowaniu" - brzmiał kolejny wpis.

"Naprawdę trudne" tematy na maturze

Jednak nie wszyscy wyszli z egzaminu w dobrym nastroju. "Szczerze nie mam pojęcia o co chodziło w ostatnim zadaniu z Prometeuszem" - przyznał na X maturzysta. "Co wy w tym Prometeuszu daliście bo ja przestałam myśleć" - pytała inna osoba.

Aneta Korycińska, edukatorka znana w sieci jako Baba od Polskiego przyznała, że tegoroczna matura z polskiego nie należała do najłatwiejszych. "No dobra, to ja może włożę kij w mrowisko. Tegoroczne tematy wypracowań maturalnych były naprawdę trudne, więc nie zazdroszczę tegorocznym maturzystom" - napisała na Facebooku w poniedziałek po południu. "I jednocześnie dziwi mnie pewność niektórych nauczycieli, którzy tak ochoczo sypią przykładami lektur, do których można było się odwołać. Po pierwsze - widać, że te propozycje zostały przygotowane przez AI. Po drugie zaś - szkoda, że niektóre z proponowanych rozwiązań są nieprawidłowe. Cóż, AI nie zna się w końcu na zasadach…" - dodała edukatorka.

Memy maturzystów

Absolwenci szkół średnich publikowali w sieci również memy. "Ja kiedy na temat o źródle nadziei w życiu człowieka napisałam całą pracę o miłości bo miłość daje nadzieję w trudnych chwilach" - napisała maturzystka we wpisie z fragmentem filmu "Top Gun", w którym Tom Cruise zakłada okulary przeciwsłoneczne.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 22 maja. Sesja egzaminów ustnych przeprowadzona zostanie natomiast w dniach 9-24 maja.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: