Matura. Niemal 290 tysięcy uczniów przystąpi dziś do egzaminu. Prezydent Andrzej Duda składa życzenia maturzystom

Maturzyści
Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku?

Niemal 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystępuje do matury. "Niech spełnią się wasze marzenia i plany" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda, przekazując wraz z małżonką życzenia tegorocznym maturzystom.

"Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia!" - napisał prezydent na swoim profilu na Twitterze.

Matura 2022 - egzamin pisemny z języka polskiego

Matura 2022 z języka polskiego - lektury, które mogą się pojawić na egzaminie - LISTA

Niemal 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Po południu będzie przeprowadzony nieobowiązkowy egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Łacina należy do grupy przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym.

W środę maturzyści przystąpią do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym
W środę maturzyści przystąpią do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym
Źródło: TVN24

Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego.

Matura 2022 - wymagania na podstawie tych ogłoszonych w 2020 roku

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Wymagania stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

Trzy obowiązkowe egzaminy z języka polskiego

Tegoroczna matura z języka polskiego to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym, którego zaliczenie jest niezbędne, by uzyskać świadectwo dojrzałości. Absolwenci liceów i techników, którzy do matury podejdą, żeby ją zdać, muszą uzyskać 30 procent punktów.

Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania. Można otrzymać w sumie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Egzamin trwa 170 minut.

Matura 2022. Lista lektur obowiązkowych

Na maturze uczniowie muszą wykazać się znajomością tzw. lektur z gwiazdką. To zarówno te omawiane jeszcze w szkole podstawowej i gimnazjum (w tym roku do matury podchodzą ostatni absolwenci 3-letnich liceów): - wybrane fraszki - Jan Kochanowski; - treny (V, VII i VIII) - Jan Kochanowski; - wybrane bajki - Ignacy Krasicki; - "Zemsta" - Aleksander Fredro; - "Dziady cz. II" - Adam Mickiewicz; - wybrana powieść historyczna ("Quo vadis", "Krzyżacy" lub "Potop"); - wiersze wybranych poetów.

A także te omawiane już w liceach i technikach: - wybrane pieśni, treny (inne niż na wcześniejszym etapie nauki) i psalm - Jan Kochanowski, - "Dziady cz. III", "Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz, - "Lalka" - Bolesław Prus, - "Wesele" - Stanisław Wyspiański, - wybrane opowiadanie - Bruno Schulz, - "Ferdydurke" - Witold Gombrowicz, - wiersze wybranych poetów.

Na egzaminie mogą pojawić się zadania dotyczące innych tekstów kultury, ale w tym przypadku nie jest wymagana znajomość całości utworu.

Tegoroczni absolwenci, podobnie jak w 2021 roku, nie będą musieli przystępować do ustnej części egzaminu maturalnego. Egzaminy ustne w 2022 roku po raz trzeci z rzędu są odwołane - w efekcie pandemii.

Czytaj także: