TVN24 | Polska

Sygnały o możliwym przecieku tematów maturalnych. Dyrektor CKE zawiadamia policję i prokuraturę

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP
Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych
Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych
wideo 2/5
Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zawiadomił w środę policję i prokuraturę o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Złożenie takiego zawiadomienia zapowiedział we wtorek.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Po jego zakończeniu portal Interia podał informację, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu. Szef CKE zapowiedział we wtorek złożenie na policji zawiadomienia w tej sprawie.

- Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza 'ambicje Lalka', czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – powiedział wówczas Smolik. Zaznaczył, że na razie trudno ustalić wiarygodność tej informacji.

CKE: określenie, czy doszło do ujawnienia treści egzaminacyjnych, należy do organów ścigania

W środę dyrektor CKE wydał w tej sprawie oświadczenie.

"W związku przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów, tj. policji oraz prokuratury" – czytamy.

Marcin Smolik w informacji napisał, że "określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania". "W przypadku stwierdzenia, że doszło do złamania prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa" – dodał.

Ministerstwo Edukacji i Nauki: doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska, komentując we wtorek możliwość przecieku, wskazała, że "to doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb". - W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę – dodała.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO >>>

- Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów – podała.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU MATURALNEGO Z MATEMATYKI >>>

Dyrektor OKE w Łomży: wtorkowy egzamin na Podlasiu przebiegł spokojnie

Według mediów do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

W środę dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk poinformowała, że we wtorek egzamin maturalny z języka polskiego w Podlaskiem rozpoczął się bez incydentów i przebiegał spokojnie. Podkreśliła, że arkusze egzaminacyjne do szkół w regionie dotarły nienaruszone i kompletne.

OKE w Łomży zasięgiem obejmuje województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Justyna Suchecka i Przemysław Staroń o rozpoczynających się maturach
Justyna Suchecka i Przemysław Staroń o rozpoczynających się maturach TVN24

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów, interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

Harmonogram egzaminów maturalnych 2021PAP/Maciej Zieliński

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości