TVN24 | Polska

Matura z matematyki. Zobacz arkusze

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Maturzyści z Poznania przed egzaminem z matematykiTVN24
wideo 2/5
TVN24Maturzyści z Poznania przed egzaminem z matematyki

Matura z matematyki za nimi. Na rozwiązanie 35 zadań absolwenci liceów i techników dostali 170 minut. Mierzyli się z zadaniami m.in. dotyczącymi nierówności, logarytmów czy procentów. Zobacz arkusz egzaminu maturalnego z matematyki.

Matura z matematyki to najtrudniejszy - jeśli przyjrzeć się poziomowi zdawalności - z egzaminów maturalnych. W ubiegłym roku przy pierwszym podejściu maturę z tego przedmiotu oblało 21 proc. absolwentów liceów i 29 proc. absolwentów techników.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU MATURALNEGO Z MATEMATYKI >>>

Matura 2021. Mniej zadań, tyle samo czasu

W tym roku zakres materiału obowiązującego na maturze został częściowo okrojony z powodu pandemii i przedłużającej się nauki zdalnej. Uczniowie rozwiązywali mniej zadań niż przed laty, ale nadal mieli na to 170 minut. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć 45 punktów.

Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych

Tegoroczny arkusz egzaminacyjny składał się z 28 zadań zamkniętych, które dotyczyły m.in. potęg, procentów, nierówności czy logarytmów. Za każde zadanie zamknięte można było zdobyć jeden punkt. Wyżej punktowane były zadania otwarte o nierównościach, równaniach i funkcjach (2 punkty). W tym roku najwyżej punktowane zadanie - za 5 punktów - dotyczyło trójkąta równoramiennego. Uczniowie znając współrzędne dwóch wierzchołków, musieli ustalić, gdzie znajduje się trzeci, a także obliczyć obwód tego trójkąta.

Tylko trzy egzaminy

W tym roku matematyka jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów (obok języka polskiego i języka obcego), z których trzeba uzyskać 30 proc. punktów, by uzyskać świadectwo dojrzałości. Maturzyści przed pandemią musieli też zdawać egzaminy ustne i podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale w tym roku z nich zrezygnowano.

Jak będzie wyglądała matura w 2021 roku?TVN24

Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Egzaminy pisemne potrwają do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja.

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 5 lipca.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości