Tak wielu egzaminów w tak krótkim czasie dotąd nie było. Maturzyści przystąpią w tym tygodniu do wybranych egzaminów na poziomie rozszerzonym, a w tym samym czasie ich młodsi koledzy i koleżanki będą się mierzyć z egzaminem ósmoklasisty.
Tegoroczne egzaminy zewnętrzne przebiegają w cieniu koronawirusa. W związku z pandemią długo nie było wiadomo, kiedy i czy w ogóle się odbędą. Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zarówno kwietniowe egzaminy ósmoklasisty jak i majowe matury będą przeprowadzane w czerwcu.
Maturalny maraton trwa
Maturzyści swój maraton egzaminacyjny rozpoczęli już w ubiegłym tygodniu. Są nawet tacy, dla których zmagania maturalne już się zakończyły. To dlatego, że z powodu pandemii w tym roku zrezygnowano z obowiązkowych egzaminów ustnych (odbywają się tylko dla 327 chętnych osób). By uzyskać świadectwo dojrzałości trzeba zdobyć 30 procent punków z języka polskiego (egzamin odbył się 8 czerwca), matematyki (9 czerwca) i języka obcego (10 czerwca odbył się egzamin z najpopularniejszego języka angielskiego).
Do tego uczniowie muszą podejść do jednego wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym - za nami są już język polski, język łaciński i język angielski.
Ale większość egzaminów rozszerzonych zaplanowano na ten tydzień. W poniedziałek odbędzie się matura rozszerzona z matematyki i z filozofii. We wtorek 16 czerwca biologia i wiedza o społeczeństwie, w środę 17 czerwca chemia i informatyka, w czwartek 18 czerwca język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca egzaminy z geografii oraz historii sztuki.
Matematyka coraz popularniejsza
Choć na poziomie podstawowym matematyka jest zmorą maturzystów - to od lat najczęściej oblewany egzamin - to na rozszerzeniu jest coraz popularniejsza.
Natomiast najpopularniejszym rozszerzeniem w tym roku jest język angielski. Wybrało go około 160 tysięcy tegorocznych absolwentów (blisko 60 procent). Tym samym ten egzamin wyprzedził pod względem popularności rozszerzoną geografię (około 72,4 tysiąca zdających) i właśnie matematykę (niemal 66 tysięcy zdających).
- W tym roku odnotowaliśmy półtoraprocentowy wzrost zdających rozszerzoną maturę z matematyki, co nas cieszy - poinformował Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Pierwszy poważny egzamin ósmoklasistów
We wtorek 16 czerwca rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą podejść do trzech egzaminów: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. Tych egzaminów nie można oblać, ale przystąpienie do nich jest warunkiem ukończenia podstawówki. Do tego egzaminy te odgrywają znaczącą rolę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (to połowa wszystkich punktów do zdobycia). Dla ósmoklasistów to pierwszy zewnętrzny egzamin w życiu - podejdzie do niego około 348 tysięcy uczniów.
Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów, podobnie jak matury, odbywają się w reżimie sanitarnym. Uczniom nie mogę towarzyszyć rodzice i opiekunowie, po szkole muszą poruszać się w maseczkach i przyłbicach (można je zdjąć dopiero w ławie egzaminacyjnej), a między zdającymi musi być 1,5 metra odległości.
W najtrudniejszej sytuacji są szkoły, gdzie w jednym budynku znajduje się liceum i szkoła podstawowa. - O dniach, gdy egzamin ósmoklasisty i matury się pokrywają, wolę nie myśleć. W tych samych dniach mam test dla ósmej klasy i bardzo popularne w mojej szkole matury z biologii i chemii. To nie tylko problem sal lekcyjnych, ale też zespołów egzaminacyjnych - zauważał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Karaś, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących na poznańskich Krzesinach.
Podobnie jak w przypadku matur uczniowie, którzy z powodów losowych - w tym związanych z koronawirusem - nie podejdą w terminie do egzaminów, będą mogli napisać je w lipcu.
Źródło: tvn24.pl