Przegląd prasy: Matka Dudy agitowała na uczelni. Zbierała podpisy. AGH reaguje

Polska


Podczas wykładu na uczelni prof. Janina Milewska-Duda prosiła swoich studentów, żeby podpisali się na listach poparcia dla jej syna Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta - pisze "Fakt" twierdząc, że złamała w ten sposób zakaz agitacji w szołach i na uczelniach. W istocie przepisy mówią, że zakaz taki dotyczy szkół. Uczelnia poinformowała, że rektor przeprowadził rozmowę z panią profesor w tej sprawie.

Na dowód tego, że prof. Janina Milewska-Duda, wykładająca na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, miała złamać zakaz agitacji, "Fakt" zamieszcza nagranie wykonane przez studenta. Na filmie widać i słychać, jak podczas zajęć prof. Milewska-Duda prosi o złożenie podpisów poparcia pod kandydaturą jej syna.

- Pozwolę sobie dyskretnie zrobić taką prywatę na tych zajęciach. Pierwsze zajęcia, więc sobie na to pozwalam. Jestem mamą Andrzeja Dudy, który startuje jako kandydat na prezydenta i (...) prosił mnie, jeśli mogę zebrać od studentów podpisy - mówiła Milewska-Duda. - Więc kto będzie chciał, proszę mi podpisać się tutaj na liście - dodała.

Profesor - jak pokazuje film - miała świadomość, że jej działanie jest niezgodne z prawem. - Oczywiście jest to nieformalna sprawa, tego na zajęciach robić nie wolno - przyznała.

Reakcja uczelni

AGH poinformowała w oświadczeniu, że rektor uczelni prof. Tadeusz Słomka przeprowadził "rozmowę dyscyplinującą" z profesor Milewską-Dudą. Władze uczelni określiły jej zachowanie jako nieetyczne. Podkreślono jednocześnie, że od lat cieszy się ona nieposzlakowaną opinią dobrego i rzetelnego wykładowcy.

Uczelnia poinformowała także, że nie wyklucza dalszych kroków w sprawie po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.

W związku z doniesieniami medialnymi na temat zbierania przez Panią prof. Janinę Milewską-Dudę podpisów na rzecz kandydata na Prezydenta RP podczas wykładu na AGH informuję, iż JM Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka przeprowadził dziś rozmowę dyscyplinującą z Panią Profesor, w której uświadomił Pani Profesor, że tego typu zachowanie jest, w opinii władz uczelni, nieetyczne. Rektor AGH pragnie jednocześnie podkreślić, że Pani prof. Janina Milewska-Duda od wielu lat cieszy się nieposzlakowaną opinią dobrego i rzetelnego wykładowcy oraz naukowca. Władze uczelni dalsze ewentualne kroki w tej sprawie uzależniają od postępowania wyjaśniającego, które zostanie przeprowadzone w najbliższych dniach. Oświadczenie AGH w Krakowie

11 kandydatów

Sztab wyborczy Dudy złożył w Państwowej Komisji Wyborczej najwięcej podpisów - blisko 1,6 mln. Aby dany kandydat na prezydenta mógł zostać zarejestrowany przez PKW, musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów poparcia dla swojej kandydatury.

Termin składania co najmniej 100 tys. podpisów poparcia minął w ub. tygodniu. Złożyło je 11 komitetów wyborczych z 23 do tego uprawnionych. Tylu też kandydatów zostało zarejestrowanych przez PKW.

Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: MAC,kło//rzw,sk / Źródło: Fakt.pl, tvn24.pl, AGH

Raporty: