Wybór Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów na premiera Polski ma poprawić wizerunek kraju. Polska nie tylko jest skłócona z Niemcami, Francją i Ukrainą, ale też podważa fundamenty Unii Europejskiej. Czy nowy premier ze starymi ministrami w rządzie poprawi wizerunek kraju? Materiał magazynu "Polska i Świat".
Prezydent Andrzej Duda przyjął w miniony piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek odbyło się powołanie jego gabinetu. Zmianę premiera przed dymisją Szydło rzeczniczka PiS Beata Mazurek tłumaczyła poprawą wizerunku Polski za granicą. - Widać, co się dzieje za granicą, jak jesteśmy odbierani. No i to ma wpływ na to, że podjęliśmy taką, a nie inną decyzję - mówiła Mazurek 7 grudnia.
"Polska zachowuje się niesolidarnie"
Zdaniem szefa polskiej redakcji "Deutsche Welle" Bartosza Dudka "nie jest tajemnicą, że relacje polsko-niemieckie zdecydowanie pogorszyły się za czasów obecnego rządu". - Niemcy uważają, że Polska zachowuje się niesolidarnie i nie chodzi tutaj bynajmniej o Niemcy, tutaj chodzi o kraje peryferii: o Grecję, Włochy - wymienia konflikty Polski z innymi krajami Dudek.
Przypomnijmy:
Polska jest także w sporze z Francją, kiedy to w 2016 roku rząd zadecydował o gwałtownym zerwaniu negocjacji z francuskim koncernem Airbus Helicopters na zakup wielozadaniowych śmigłowców Carcal dla polskich żołnierzy.
- Francuzi to bardzo źle przyjęli, bo oni uważali, że oferowali Polsce na prawdę "wielki puszysty czerwony dywan" i mieli nadzieje na wielki rozwój współpracy w tej dziedzinie - powiedział Michele Viatteau, korespondent AFP w Polsce.
"Całkiem dobra prasa"
Zdaniem Bartosza Wielińskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej" Mateusz Morawiecki "prasę ma całkiem dobrą". - Jako specjalista od gospodarki, człowiek nieuwikłany w tą całą taką ideologiczną walkę - ocenił nowego premiera publicysta.
Mimo wszystko wybór nowego premiera według Bartosza Dudka nie wpłynie na to, że Komisja Europejska, która skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców, nie zapomni o "łamaniu praworządności w Polsce".
- Bruksela będzie reagować, niezależnie od tego, jaki w Polsce będzie minister spraw zagranicznych, czy też premier będzie mówił po angielsku, czy nie będzie mówił - ocenia Michał Broniatowski, szef redakcji "Politico" w Polsce.
Nowy gabinet PiS
Wicepremierami w rządzie Mateusza Morawieckiego są: Beata Szydło, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Mariusz Błaszczak został powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, Antoni Macierewicz - ministra obrony narodowej. Witold Waszczykowski został ministrem spraw zagranicznych, a Zbigniew Ziobro - ministrem sprawiedliwości.
Prezydent powołał też Annę Zalewską na urząd ministra edukacji narodowej, Jana Szyszkę - ministra środowiska, Elżbietę Rafalską - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztofa Jurgiela - ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Ministrem infrastruktury i budownictwa został Andrzej Adamczyk, ministrem zdrowia - Konstanty Radziwiłł, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk.
Anna Streżyńska została powołana na urząd ministra cyfryzacji, Witold Bańka - ministra sportu i turystyki, Krzysztof Tchórzewski - ministra energii.
Ministrami-członkami Rady Ministrów zostali: Beata Kempa, Elżbieta Witek, Mariusz Kamiński i Henryk Kowalczyk.
Autor: MKK//now / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP