TVN24 | Polska

Mateusz Morawiecki i Antoni Macierewicz. Nagranie z cmentarza komentują politycy

TVN24 | Polska

Autor:
pp/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Fragment materiału "Wiadomości" TVP (7.02.2022)
Fragment materiału "Wiadomości" TVP (7.02.2022)"Wiadomości" TVP
wideo 2/3
"Wiadomości" TVPFragment materiału "Wiadomości" TVP (7.02.2022)

Mateusz Morawiecki i Antoni Macierewicz pojawili się jako jedni z wielu polityków na cmentarzu w trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego. W materiale poświęconym temu wydarzeniu telewizja rządowa pokazała kilkusekundowe ujęcie. Widać na nim, jak premier robi dość nietypową minę w kierunku byłego szefa MON. Sytuację komentują politycy.

W trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz parlamentarzyści złożyli kwiaty na grobie byłego premiera na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Wśród gości uroczystości był też prezes TVP Jacek Kurski.

Tego samego dnia wieczorem w głównym wydaniu "Wiadomości" w telewizji rządowej wyemitowano materiał o trzeciej rocznicy śmierci Olszewskiego. Pokazano w nim fragmenty uroczystości, w trakcie której doszło do nietypowej interakcji pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a posłem PiS Antonim Macierewiczem, byłym szefem MON.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jedno z ujęć trwające kilka sekund pokazało moment, w którym odwrócony plecami do kamery Macierewicz prawdopodobnie coś mówi do premiera. Morawiecki nagle reaguje bardzo wyraźną mimiką, zwracając się do posła PiS.

Redakcja tvn24.pl chciała się dowiedzieć, o czym rozmawiali politycy w tamtym momencie i zwróciła się z prośbą o komentarz w tej sprawie do rzecznika rządu Piotra Muellera. Do chwili publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Antoniego Macierewicza o to zdarzenie pytały w Sejmie Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Justyna Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej". - Witam państwa, witam państwa, wszystkiego najlepszego - odpowiedział jednak tylko Macierewicz w kierunku grupy dziennikarzy, nie zatrzymując się i kierując w stronę wyjścia z Sejmu.

Macierewicz pytany przez dziennikarzy o zajście z premierem: wszystkiego najlepszego
Macierewicz pytany przez dziennikarzy o zajście z premierem: wszystkiego najlepszego TVN24

Macierewicz: to niemożliwe. Premier się na mnie źle patrzył?

Przy kolejnej próbie rozmowy Macierewicz powiedział kilka słów więcej na ten temat.

- To niemożliwe. Premier się na mnie źle patrzył? Proszę państwa, a czy to nie jest tak, że państwo właśnie przypisujecie premierowi to, co wy robicie? Mam takie wrażenie - zwrócił się do dziennikarzy.

Macierewicz do dziennikarzy: czy to nie jest tak, że państwo właśnie przypisujecie premierowi to, co wy robicie?
Macierewicz do dziennikarzy: czy to nie jest tak, że państwo właśnie przypisujecie premierowi to, co wy robicie?TVN24

Politycy opozycji komentują. "Czy te oczy mogą kłamać?"

Wcześniej zdjęcie komentowali politycy opozycji. "Jak oni tam w PiS-ie się kochają" - stwierdził szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

W podobnym tonie wypowiedział się wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. "Współpraca, szacunek, jedność" - napisał.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer zacytowała Agnieszkę Osiecką. "Czy te oczy mogą kłamać?" - napisała. "Mateusz Morawiecki z miłością patrzy na Antoniego Macierewicza" - dodała.

Morawiecki o Olszewskim: chciałbym, byśmy pamiętali jego dziedzictwo 

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku w poniedziałek, że "3 lata temu odszedł wielki Polak i patriota - Jan Olszewski". "Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie. Najpierw podczas II wojny światowej, później przez cały okres PRL oraz w III RP" - podkreślił.

"Chciałbym, byśmy pamiętali jego dziedzictwo i byli wierni zasadom, które reprezentował. Cześć Jego Pamięci" - dodał.

Jan Olszewski - kim był?

Jan Olszewski był powstańcem warszawskim, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera. Był również doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2009 roku odznaczony został Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 roku.

Autor:pp/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości