Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Dziś trzecioklasiści odpowiadali na pytania sprawdzające ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. - Egzamin przebiegł spokojnie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - poinformowała Mariola Konopka z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Matematyki bali się najbardziej, czy słusznie? Zobacz arkusze.
W pierwszej części egzaminu znalazły się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Uczniowie analizowali między innymi "dekonstrukcję bieli". Musieli też wykazać się wiedzą na temat budowy ciała stawonogów.
W drugiej części zmierzyli się z zadaniami z matematyki.
Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostali 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami przewidziana była godzinna przerwa.
Prace uczniów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.
Rozwiązywany w czwartek przez uczniów test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej; w piątek będą mieli egzamin z języka obcego.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisać w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.
Autor: jl/i / Źródło: TVN24, PAP