"Był naszym Szeryfem". Ludzie telewizji, kultury i polityki żegnają Mariusza Waltera

Źródło:
Instagram, Twitter, Facebook
"Bądźcie odważni bo tacy jesteście i to jest duża część waszego sukcesu"
"Bądźcie odważni bo tacy jesteście i to jest duża część waszego sukcesu"TVN24
wideo 2/6
"Bądźcie odważni bo tacy jesteście i to jest duża część waszego sukcesu"TVN24

Odejście Mariusza Waltera to nie tylko koniec pewnej epoki w polskich mediach, polskiej telewizji. To również śmierć osoby ważnej dla ludzi tworzących dawniej i dziś najważniejsze programy, nagradzane reportaże. Wielu z nich zamieściło bardzo osobiste wspomnienia o zmarłym.

Odejście Mariusza Waltera i to, co piszą znane postaci nie tylko telewizji, uświadamia, jak wiele zawdzięczał Mu świat współczesnych polskich mediów. Jak wiele osób spotkało Go na swojej zawodowej drodze, ile z nich Walter dostrzegł i pokierował ich dalszym rozwojem.

"Zawodowo nikomu nie zawdzięczam więcej" - pisze w mediach społecznościowych Martyna Wojciechowska. "Był pierwszą osobą z telewizji, która we mnie uwierzyła. W 1997 roku rozesłałam naiwnie do niemal wszystkich stacji TV scenariusz programu motoryzacyjnego "Automaniak". Tylko On dostrzegł w nim potencjał i dał mi szansę. Nikt wówczas nie wierzył, że kobieta może opowiadać Polakom o samochodach, motocyklach i motorsporcie. Mariusz Walter się uparł i postawił na swoim. (...) Doradzał. Czasem ochrzanił. Ale docenić potrafił jak nikt inny. Dzwonił po tym jak późno kończyłam program na żywo żeby podzielić się swoimi wrażeniami. Zawsze był na bieżąco. Później przez lata mojej obecności w telewizji pozwalał mi rozwijać skrzydła i realizować nawet te najbardziej szalone pomysły. Zawsze wspierał. Bo wiedział, że Ludzie to największy zasób. Nie można sobie wyobrazić lepszego szefa. To właśnie dzięki Niemu powstało wiele pięknych projektów. Dziękuję za wszystko" - kończy dziennikarka.

ZOBACZ TEŻ: Mariusz Walter nie żyje. "Był wizjonerem, pionierem i czarodziejem telewizji"

Mariusz Walter zmienił rynek telewizyjny w Polsce

Wspomina go również współtworząca od lat "Fakty" TVN Anita Werner. "Prezes Mariusz Walter nie tylko zmienił rynek telewizyjny w Polsce. Nie tylko zmienił życie milionów Polaków, ale zmienił też nasze życia w TVN, moje zmienił. Uwierzył we mnie na starcie, a później, i wymagał, i wspierał. Doglądał. Monitorował. Dzwonił i zwracał uwagę. Albo dzwonił i chwalił. I zawsze pytał co u mnie. Nie co u mnie w programie. Tylko co u mnie w domu, w życiu, w rodzinie. Słuchał. Dawał uwagę. Poświęcał swój czas na człowieka. Takiego jak ja, takiego jak moje koleżanki, jak moi koledzy. Pokazywał jak osiągać cele, jak odważnie marzyć i jak robić to z niezwykłą kulturą osobistą. Realizując swoje marzenie o stworzeniu telewizji TVN i TVN24 zabrał nas wszystkich, całą drużynę TVN, w piękną podróż, która trwa do dziś. Był wizjonerem, pionierem i czarodziejem telewizji, czarodziejem naszych żyć. Takiego człowieka nie da się zastąpić. Drogi Prezesie, dziękuję za wszystko - podsumowuje dziennikarka.

Według Moniki Olejnik, Mariusz Walter stworzył coś więcej niż telewizję - bo współtworzył demokrację. "Nigdy nie zapomnę 1997 roku - dzięki Tobie od pierwszego dnia mojej pracy w TVN, wierzyliśmy, że możemy zdobywać świat, pracując w wolnych mediach. Ambitną, ciężką i odpowiedzialną pracą realizowaliśmy #marzenia Zawsze tęskniłeś za swoim ukochanym Lwowem. Teraz, my #tęsknimy za Tobą…Dzisiaj patrzysz na nas z Jankiem Wejchertem" - pisze prowadząca "Kropki nad i".

Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka, a także prezeska Fundacji TVN, pisze o wielkim smutku, jaki pozostawił po sobie Walter. "Polska demokracja, wolne media zawdzięczają mu wiele. Telewizja w Polsce zawdzięcza mu wszystko" - czytamy.

Według Piotra Kraśki, Mariusz Walter nie tylko tworzył telewizję, ale też był telewizją. "(...) słowo wizja bardzo tu pasuje. Wielki człowiek… Wielki szacunek…" - dodał dziennikarz.

Amerykański korespondent TVN Marcin Wrona wspomina, jak po jednym z programów "Pod napięciem" zadzwonił telefon. "Wronka przyjedź teraz do mnie" - powiedział Mariusz Walter. "Pojechaliśmy z producentem programu. Pan Mariusz stał w kuchni, robił kanapki. 'Kolacja dla was, dziękuję za świetny program'. Taki był. Jedyny i niepowtarzalny" - napisał.

Jak podkreśla dziennikarz TVN i reporter wojenny Wojciech Bojanowski, Walter był człowiekiem ciepłym, dobrym i... zakochanym po uszy w telewizji. "Bardzo interesował się światem, tym co się dookoła dzieje i co dzieje się u Ciebie, w Twoim domu, w Twojej rodzinie, czy wszystko aby na pewno dobrze" - napisał.

Magda Gessler pisze, że była "zauroczona jego postacią, profesjonalizmem, ciepłem". "Spotkanie z nim to była wspaniała lekcja. Na całe życie" - dodaje gwiazda stacji.

O znaczeniu Mariusza Waltera dla swojej kariery wspomina również Kinga Rusin. "Gdyby nie Pan… Zapamiętam humor, anegdoty, klasę i wszystkie dobre rady. Dziękuję" - napisała.

Tomasz Lis pisze o Walterze jako wybitnym człowieku polskich mediów - w TVP i TVN. "Charyzmatyczny twórca, świetny szef. Dzięki Niemu przeżyłem największą przygodę zawodową życia. Wdzięczność. Serdeczne wyrazy współczucia dla najbliższych" - dodaje.

Mariusz Walter: "jedna z najważniejszych osób"

Szymon Hołownia, dziś polityk, przez lata związany był ze stacją TVN. O Walterze pisze jako o jednej z najważniejszych osób na drodze poprzedniego, dziennikarskiego życia. "To on zaproponował mi przesiadkę z pozycji zapraszanego do studia komentatora, na współtwórcę anteny, dyrektora programowego nowego tematycznego kanału (nazwaliśmy go religia.tv). Gdy zaczęliśmy produkcję - recenzował, mądrze, spokojnie, z wizją. Gdzie było trzeba - potrafił wskazać rozwiązanie, gdzie indziej - zostawić przestrzeń na poszukiwania. (...) Pamiętam też dobrze, jak kibicował mi, gdy podjąłem decyzję, że skorzystam z propozycji Edwarda Miszczaka i poprowadzę razem z Marcinem Prokopem pierwszą polską edycję "Mam Talent!" - pisze Hołownia. A na koniec dzieli się bardzo osobistym wspomnieniem: "Parę tygodni temu zadzwoniłem zapytać, jak się czuje. Odebrała jego wspaniała żona, pani Bożena Walter. Powiedziała mi, że 'Merry bardzo ożywił się, gdy usłyszał pana imię… Pewnie bardzo się cieszy z tego telefonu...' I koniec. I tyle. Długie, rozpoczęte jeszcze w przedwojennym Lwowie życie, dobiegło końca" - dodaje.

Ale twórcę TVN wspominają też osoby związane również z konkurencyjnymi stacjami. Jak Krzysztof Ibisz, który pisze, że gdy był chłopcem, z zapartym tchem oglądał "Turniej Miast" czy legendarne "Studio 2". "Miał głowę pełną pomysłów i rękę do ludzi i był świetnym dziennikarzem. W domu Państwa Walterów omawialiśmy konkursy do Czaru Par, który również stał się legendą. W 1997 zaproponował mi przejście do telewizji, która jeszcze nie istniała TVN, gdzie pracowałem przez 3 lata póki na na stałe nie związałem się z Polsatem" - wspomina Ibisz.

Piosenkarka Magda Umer przypomina, jak Mariusz Walter zaangażował ją do właśnie stworzonego "Studia 2" w Telewizji Polskiej. "Jako bezpośredniego szefa przydzielił mi młodego dziennikarza z radiowej Trójki - Wojtka Manna, a sam był naszym pracodawcą i Szeryfem. Lubił się z nami spierać, ale i cenił nasz punkt widzenia. Niby surowy, ale sprawiedliwy i opiekuńczy. Bardzo wiele Mu zawdzięczam. I wielu wybitnych młodych dziennikarzy wspomina go dzisiaj z czułością i wdzięcznością" - pisze Umer.

I to chyba najlepsze podsumowanie tego, kim był - nie tylko dla mediów - Mariusz Walter.

Mariusz WalterLeszek Szymański/PAP

Mariusz Walter zmarł we wtorek, 13 grudnia 2022 roku. "Z wielkim smutkiem chciałabym Was powiadomić, że dzisiaj zmarł Mariusz Walter - człowiek, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce" - napisała w oświadczeniu Kasia Kieli, szefowa Warner Bros. Discovery w Polsce i TVN. Podkreśliła, że Zmarły "był wizjonerem, założycielem stacji TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy".

ZOBACZ TEŻ: Michał Samul o Mariuszu Walterze: doprowadził do tego, że dzisiaj dziennikarstwo w Polsce jest tak silne

Autorka/Autor:am

Źródło: Instagram, Twitter, Facebook

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl