Doradca prezydenta: ułaskawienie z 2015 roku obowiązuje do dzisiaj

Źródło:
TVN24
Rzepecki: prezydent w 2015 roku zastosował skuteczne prawo łaski, które obowiązuje do dzisiaj
Rzepecki: prezydent w 2015 roku zastosował skuteczne prawo łaski, które obowiązuje do dzisiajTVN24
wideo 2/33
Rzepecki: prezydent w 2015 roku zastosował skuteczne prawo łaski, które obowiązuje do dzisiajTVN24

Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki twierdzi, że zastosowany w 2015 przez Andrzeja Dudę akt łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika "obowiązuje do dzisiaj". Został on jednak wydany przed prawomocnym wyrokiem, który zapadł dopiero w grudniu 2023 roku. Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy zwracała uwagę, że jeszcze niedawno na stronie głowy państwa można było przeczytać, że prezydent "ma możliwość darowania kary prawomocnie orzeczonej".

Politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pod koniec grudnia zostali skazani prawomocnym wyrokiem na kary więzienia. Obydwaj nie uznają tego wyroku i twierdzą, że są niewinni. Powołują się na ułaskawienie przez prezydenta, które zostało zastosowane w 2015 roku, po wyroku nieprawomocnym. Według zapowiedzi prezydent nie będzie stosował tego prawa po raz drugi.

Rzepecki: ułaskawienie z 2015 roku obowiązuje do dzisiaj

O sytuacji Kamińskiego i Wąsika dyskutowali w niedzielę goście "Kawy na ławę" w TVN24. Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki podkreślał, że w 2015 roku Andrzej Duda "zastosował skuteczne prawo łaski, które obowiązuje do dzisiaj".

- Nie ma potrzeby, by prezydent jeszcze raz stosował coś, co zastosował skutecznie. To zostało potwierdzone trzema orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Scheuring-Wielgus: sami się gubicie

Na słowa Rzepeckiego odpowiedziała posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - Jeszcze w czerwcu na stronie prezydenta, na waszej stronie, była informacja, że na mocy artykułu 139 konstytucji prezydent stosuje prawo łaski i ma możliwość darowania kary prawomocnie orzeczonej.

- W czerwcu po wywiadzie u pana Konrada Piaseckiego to skasowaliście i wsadziliście coś innego. Sami się gubicie - dodała posłanka.

Scheuring-Wielgus: Wąsik i Kamiński to przestępcy, którzy nie powinni mieć możliwości wejścia do Sejmu
Scheuring-Wielgus: Wąsik i Kamiński to przestępcy, którzy nie powinni mieć możliwości wejścia do SejmuTVN24

Kobosko: jeśli spróbują wejść na siłę, to będzie fatalne

Pomimo tego, że ich mandaty zostały wygaszone, a odwołanie rozpoznawała nieuznawana izba Sądu Najwyższego, Kamiński i Wąsik chcą wziąć udział w najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 10 stycznia.

Jak stwierdził Michał Kobosko z Polski 2050, "stan na dzisiaj jest taki, że legitymacje obu panów są nieważne, niefunkcjonujące".

- Z mojego oglądu sytuacji obaj panowie nie powinni brać udziału w głosowaniach, nie powinni zasiadać na sali plenarnej. Nie są posłami, ich mandaty zostały wygaszone. Jeśli będą próbowali wejść na siłę na salę, a obawiam się takiego przebiegu wydarzeń, byłoby to fatalne dla Polski i dla naszego poczucia, że mamy państwo, które sprawnie funkcjonuje - dodał poseł Polski 2050.

Arłukowicz: są przestępcami, nie mogą wejść na salę

Również Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że "Wąsik i Kamiński zgodnie z orzeczeniem sądu są przestępcami" i "dlatego nie mogą wejść na salę". - To jest sprawa oczywista - ocenił.

- Żeby przestrzegać czystości i reguł w życiu politycznym, goście, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem, nie mogą przekroczyć progu sali - podkreślił poseł KO.

Arłukowicz: Kamiński i Wąsik są przestępcami, nie mogą wejść na salę
Arłukowicz: Kamiński i Wąsik są przestępcami, nie mogą wejść na salęTVN24

Horała: oni nie są skazani

Marcin Horała z PiS jest innego zdania. Mówił, że Kamiński i Wąsik "oczywiście powinni wejść i uczestniczyć (w posiedzeniu), są posłami".

- Pozbawienie ich mandatów nastąpiło na podstawie takiej, że rzekomo zostali skazani prawomocnym wyrokiem. Tymczasem zastosowano prezydenckie prawo łaski i oni nie są skazani. Co więcej, posłowie skorzystali z możliwości odwołania od postanowienia o wygaszeniu mandatu. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. (...) Sąd stwierdził nieważność tego postanowienia, więc dalej są posłami - powiedział.

Horała: Kamiński i Wąsik nie są skazani
Horała: Kamiński i Wąsik nie są skazaniTVN24

Horała, w kontekście ewentualnego doprowadzenia Kamińskiego i Wąsika do więzienia, mówił, że "immunitet musi być najpierw uchylony, żeby posła osadzać w więzieniu". - Jeżeli dalej są posłami, a mamy orzeczenie, że dalej są posłami, to nie można posła bez decyzji Sejmu poddawać środkom karnym - twierdził.

Prowadzący zwrócił uwagę, że skoro Kamiński i Wąsik byli sądzeni w tej sprawie to immunitet został zniesiony. - Wtedy został im niestety uchylony - przyznał poseł PiS.

Dyskusja o immunitecie Kamińskiego i Wąsika w "Kawie na ławę"
Dyskusja o immunitecie Kamińskiego i Wąsika w "Kawie na ławę"TVN24

Wipler: sprawa jest jasna i klarowna

Przemysław Wipler z Konfederacji mówił, że "jest dla niego jasne i klarowne, że obaj panowie dopuścili się przekroczenia uprawnień i bardzo poważnych przestępstw urzędniczych". - Podejrzewamy, że tych przestępstw było więcej, dlatego są powoływane komisje śledcze - zaznaczył.

- Gdyby była taka logika, że można ułaskawić kogoś, kto jest nie jest skazany prawomocnym wyrokiem, to dlaczego nie przed pierwszą instancją? I po co w ogóle robić komisje śledcze, skoro pan prezydent mógłby wszystkich za wszystko ułaskawić, zanim nawet akty oskarżenia trafią do sądu? To przeczy fundamentalnej logice i poczuciu ludzkiej sprawiedliwości - podkreślił.

Wipler: po co robimy komisje śledcze, jeśli prezydent ma jeszcze dwa lata, żeby wszystkich, którzy będą stawali przed komisjami, ułaskawić?
Wipler: po co robimy komisje śledcze, jeśli prezydent ma jeszcze dwa lata, żeby wszystkich, którzy będą stawali przed komisjami, ułaskawić?TVN24

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24