Pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów Bayraktar TB2 – poinformował na Twitterze w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak. Umowę na zakup dronów o wartości prawie 270 mln dolarów podpisano w maju 2021 roku.
"Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Pierwszy zestaw został dostarczony w październiku 2022 r." – napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.
Sztab Generalny Wojska Polskiego informował w lutym o pierwszych lotach kontrolnych dronami Bayraktar TB2. Nagranie z lotów szkoleniowych opublikowało Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.
Polska kupuje Bayraktary
Umowę o wartości prawie 270 mln dolarów podpisano w maju 2021 r. podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, któremu towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak.
Kontrakt dotyczy dostaw czterech zestawów (każdy po sześć aparatów latających) wraz z mobilnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem części zamiennych i naprowadzanymi laserowo pociskami MAM-L i MAM-C.
Dostawom, które mają się zakończyć w 2024 roku, towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Przewidziano przekazanie technologii niezbędnych, by sprzęt serwisować w Polsce.
Jak działa Bayraktar TB2?
Bayraktar TB2 jest produkowanym w Turcji bezzałogowym, bojowo-rozpoznawczym statkiem latającym, którego oblot przeprowadzono w 2014 roku. Ma 6,5 metra długości, 12 metrów rozpiętości skrzydeł i waży 650 kg. Napęd stanowi pojedyncze śmigło umieszczone z tyłu konstrukcji, napędzane silnikiem tłokowym o mocy 100 koni mechanicznych zdolnym do rozpędzenia drona do ok. 220 km/h.
Dron ten przeznaczony jest przede wszystkim do przeprowadzania rozpoznania z powietrza, ale również do naprowadzania artylerii, a także bezpośredniego atakowania przeciwnika - każdy dron może przenosić do czterech naprowadzanych laserowo bomb.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/mblaszczak