Marszałkiem seniorem ma zostać Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), który w ławach sejmowych zasiada od trzech dekad. Kim jest i co robił? Oto sylwetka jednego z posłów z najdłuższym stażem.
Prezydent Andrzej Duda powoła marszałka seniora w Sejmie i Senacie. W przypadku wyższej izby parlamentu sytuacja jest jasna - marszałkiem seniorem, który otworzy pierwszą sesję Senatu, będzie najstarszy senator. W przypadku niższej izby sytuacja nie jest już tak jasna, gdyż prezydent na tę funkcję może powołać jednego z najstarszych posłów, więc ma większą grupę osób do wyboru.
Z wygłoszonego w poniedziałek wieczorem orędzia wynika, że prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, a marszałkiem seniorem Sejmu zostanie Marek Sawicki z PSL.
- Marek Sawicki oczywiście przez całe lata był znany z tego, że często miał odrębne zdanie niż Władysław Kosiniak-Kamysz. Przez wiele lat był krytyczny wobec Koalicji Obywatelskiej, Platformy, wobec Donalda Tuska, ale akurat ostatnio,(...) był bardzo stanowczy, bardzo przekonany, że jakiekolwiek układy inne niż ten, który jest - opozycyjny - w ogóle nie mają racji bytu - powiedział w TVN24 Mariusz Janicki z "Polityki".
Marek Sawicki - kim jest?
"Urodziłem się 8 kwietnia 1958 r. w Sawicach Dwór. Tam się wychowałem w domu rodzinnym, zbudowanym w latach 30." - napisał na swojej stronie Marek Sawicki.
Z informacji tam zamieszczonych dowiadujemy się, że jest "absolwentem Technikum Rolniczego w Sokołowie Podlaskim oraz Wydziału Rolnictwa Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach". Ukończył też "studia podyplomowe z zakresu wspólnotowego prawa rolnego w Instytucie Prawa Rolnego Polskiej Akademii Nauk", a w 2006 roku uzyskał tytuł doktora na Akademii Podlaskiej w Siedlcach.
"Moją pierwsza pracą zawodową była asystentura w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Po 3 latach wróciłem do Sawic i podjąłem pracę w Cukrowni Sokołów, skąd przeniosłem się do Zespołu Szkół Rolniczych, aby uczyć młodzież. W 1990 roku zostałem Wójtem Gminy Repki" - podał Sawicki.
Jak wskazał, to, że swoją działalność polityczną związał z Polskim Stronnictwem Ludowym "było zupełnie naturalne". Podkreślił, że wywodzi się ze wsi i problemy terenów wiejskich były mu znane. "Wiedziałem, że tylko PSL skutecznie walczy o sprawy polskiego rolnictwa. W 1990 roku wstąpiłem do PSL i tak rozpoczęła się moja droga, którą podążam do dzisiaj" - czytamy na stronie Sawickiego.
Dodał, że w 1997 r. został wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, następnie Sekretarzem Rady Naczelnej, a od 2016 r. sprawuje funkcję Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej.
Praca parlamentarna i rządowa
"W 1993 roku pierwszy raz zostałem Posłem na Sejm RP. Od tamtego czasu, mieszkańcy okręgu wyborczego nr 18, czyli powiatów: garwolińskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, pułtuskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i wyszkowskiego, podczas wyborów parlamentarnych oddają swoje głosy na mnie" - napisał poseł PSL.
Wspomniał także o latach, gdy był członkiem rządu. "W 1996 zostałem podsekretarzem stanu w Ministerstwie Łączności i pełniłem funkcję Pełnomocnika rządu ds. telefonizacji wsi. W 2007 zostałem Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawowałem tę funkcję, z krótką przerwą, do 2015 r." - podał Sawicki.
Dodał też: "Od lat 80. angażuję się w działalność społeczną. Od 34 lat jestem członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W 1994 r. zakładałem Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, który prężnie funkcjonuje do dzisiaj. Intensywnie wspierałem też młodych ludowców, podczas tworzenia organizacji Forum Młodych Ludowców".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24