Manifestacje KOD w całym kraju. "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję"

"Obywatele dla demokracji"
"Obywatele dla demokracji"
tvn24
Manifestacja w Warszawie tvn24

W sobotę na ulicach wielu miast Polski odbyły się demonstracje zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji. W Warszawie około godziny 14 rozwiązana została pikieta przed Sejmem.

14:11

14:05

13:59

Warszawska manifestacja została rozwiązana przed czasem z powodu alarmu bombowego. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Mariusz Mrozek poinformował, że do Centrum Powiadomienia Ratunkowego zadzwonił ktoś anonimowo z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego. Policja poinformowała o tym organizatora. - Rekomendacja Centralnego Biura Śledczego była taka, że nie jest konieczne przeprowadzenie ewakuacji; decyzja należała do organizatorów - powiedział Mrozek.

Organizatorzy zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia, które planowano pierwotnie do godz. 15. Rozchodząc się, uczestnicy manifestacji dzielili się opłatkiem. Śpiewano kolędy, odśpiewano też hymn narodowy.

13:51

W Warszawie oficjalna część pikiety już się zakończyła. Uczestnicy wciąż się jednak nie rozeszli, śpiewają kolędy.

13:50

Kończy się również pikieta w Łodzi, ludzie powoli się rozchodzą. Jak informuje reporterka TVN24, przemówienia wygłaszali lokalni politycy, ale nie informowali, z jakiej są partii.

13:46

LUBLIN:

13:38

Roman Giertych, który aktywnie uczestniczył w zeszłotygodniowym marszu, ocenia sobotnią pikietę przed Sejmem: manifestacja super, ale przeszkadzał mi brak wypowiedzi PO, Nowoczesnej i PSL. Zaproszenie jedynie kandydatki SLD- prof. Płatek to błąd - pisze na Twitterze.

13:33

W Brukseli przed Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Manifestanci mieli ze sobą flagi Polski i UE, a także transparenty po polsku, angielsku i francusku z hasłami przeciw niszczeniu demokracji. Mimo deszczu na sobotni protest w sercu dzielnicy europejskiej przybyło więcej osób niż w poprzednim tygodniu, gdy odbywała się pierwsza demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. - Nie negujemy wyników wyborów, w których większość zdobyło PiS, ale chcemy pokazać, że nie godzimy się na to, co robi ta partia, bo to powolne niszczenie demokracji - mówił dziennikarzom Marcin Mycielski, koordynator unijnej sekcji KOD.

13:31

Demonstracja w Poznaniu została już uznana za zakończoną. Wzięły w niej udział 4 tys. osób - taką liczbę podał reporterowi TVN24 rzecznik policji.

13:29

"Ręce precz od Trybunału" - słychać okrzyki w Gdańsku.

13:29

Warszawska manifestacja powoli się rozchodzi.

13:26

"W życiu warto być przyzwoitym" - skandują demonstranci.

13:23

Przemówienie Henryka Wujca:

"Od stanu wojennego do wolności minęło 8 lat"
"Od stanu wojennego do wolności minęło 8 lat"tvn24
13:20

Takie dane o frekwencji przedstawia wiceprezydent Warszawy Jarosław Joźwiak:

13:12

Relacje naszych internautów z manifestacji:

13:05

Przemawia Krzysztof Materna: z szacunkiem oddaliśmy władzę Jarosława Kaczyńskiego, ale nie po to, żeby nas wyzywał. My nie wyzywamy jego najbliższych. Szanujemy tych, którzy manifestowali w niedzielę. Współczujemy im, ale ich kochamy, bo to są Polacy. Pamiętajcie, że to politycy nas dzielą, ale my nie dzielimy się na biednych i bogatych, na tych z poczuciem humoru i tych, którzy mają złość na twarzy. Nie miejcie zła na twarzy, szanujemy was. Szanowny panie prezesie, jest pan przecież z inteligenckiej rodziny. Niech pan wróci do swoich korzeni. Dziękujemy, panie prezesie, dzięki panu tu jesteśmy, ale wolelibyśmy żyć w spokoju.

13:01

W Warszawie przemówienia wygłosili m.in. Monika Płatek, Henryk Wujec i Maja Komorowska.

12:49

Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann uczestniczy w manifestacji w Gdańsku:

12:48

W Warszawie przemówień ciąg dalszy: - Nie chcemy, żeby marionetki znieważały najwyższe urzędy państwowe. Chcemy, żeby urząd prezydenta był sprawowany przez prezydenta wszystkich Polaków.

12:46

12:46

12:45

W Warszawie przed Sejmem przemawiają aktorzy Włodzimierz Matuszak i Karolina Nolbrzak.

12:43

Demonstracje odbywają się nie tylko w Polsce:

12:40

12:35

We Wrocławiu na demonstracji przemawia Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej i dyrektor Teatru Polskiego. "Wolność twórcza" - słychać okrzyki. - W Polsce mało osób czyta. Proponuję, żebyśmy wrócili do dobrej tradycji i zaczęli od konstytucji RP - mówi. - Nie uprawiajmy demokracji od święta, to jest codzienny obowiązek. Inaczej nam ją zabiorą. Demokracja, konstytucja, wolność - dodaje.

12:32

12:24

Agnieszka Holland: miejmy świadomość, że dwoma czy trzema weekendowymi spotkaniami nie zdołamy zmienić polityki rządzących. Dlatego musimy być wytrwali. Musimy wspierać opozycję sejmową, nawet jeśli nie ze wszystkimi jest nam po drodze. Oni liczą na to, że się zmęczymy, wypalimy, że każdy będzie się zamykał w swoim domu.

12:22

W Warszawie głos zabiera Agnieszka Holland: dzień jest dobry, bo jesteśmy razem. Nie jest dobry z powodu, dla którego tu jesteśmy. Nie myślałam, że przyjdzie nam zbierać się jeszcze raz po to, żeby bronić podstawowych wartości demokracji. PiS obiecywał coś zupełnie innego. Oczywiście nie głosowałam na PiS i nie miałam specjalnie złudzeń co do ich wartości, ale nawet moją wyobraźnię przekroczyło to, co robią. Myślę, że nawet tych, którzy na nich głosowali, oszukali.

12:18

Gadżety na manifestacji:

12:16

Na demonstracji w Warszawie wielu polityków PO:

12:15

W Warszawie przed Sejmem trwają przemówienia.

12:13

12:12

Olga Bierut z Wrocławia: jest kilkaset osób, ale cały czas przychodzą kolejne. Przyszli ludzie nie tylko z Wrocławia, ale np. z Nysy.

Olga Bierut z Wrocławia
Olga Bierut z Wrocławia tvn24
12:11

W Łodzi na Pl. Dąbrowskiego jest już około tysiąca osób. Jednocześnie odbywa się demonstracja Młodzieży Wszechpolskiej, jednak pikiety są od siebie oddzielone.

Demonstracje w całym kraju. Relacja z Łodzi
Demonstracje w całym kraju. Relacja z Łodzitvn24
12:10

Sytuację w Katowicach relacjonuje reporterka TVN24 Marta Kupiec. - Na pewno jest około 500 osób, ale cały czas pojawiają się nowe. Są osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi - opowiada. Uczestnikom mają być rozdawane biało-czerwone goździki, odczytany ma zostać fragment "Pana Tadeusza".

Relacja z Katowic
Relacja z Katowic tvn24
12:07

W Gdańsku jest reporter TVN24 Adam Krajewski. - Trudno ocenić dokładnie, ale jest na pewno kilkaset osób - relacjonuje. Manifestujący zebrali się na Długim Targu. Część ma ze sobą czerwone kartki. Do kogo są skierowane? - Do pana prezesa Kaczyńskiego, żeby wreszcie dał sobie spokój - wyjaśniają.

Relacja z Gdańska
Relacja z Gdańska tvn24
12:06

Kijowski: dlaczego niezawisłość Trybunału jest tak ważna? Bo wolny sędzia to wolna Polska.

12:04

"Obronimy demokrację, obronimy demokrację" - wśród takich okrzyków przemówienie rozpoczyna Mateusz Kijowski, lider KOD. - W tej chwili najbardziej zagrożonym elementem demokracji jest niezawisłość Trybunału - mówi. "Niezawisłość Trybunału, niezawisłość Trybunału" - podchwycili hasło demonstranci.

12:04

12:03

Plac przed Sejmem zapełnił się ludźmi. Pikieta już się rozpoczęła. "Damy radę, damy radę" - słychać okrzyki.

- Sprowadza mnie tu obrona prawa i konstytucji. Chyba widzimy do czego to wszystko zmierza: do zamachu stanu - wyjaśniała w rozmowie z reporterką TVN24 jedna z kobiet obecnych przed Sejmem.

"Obywatele dla demokracji"
"Obywatele dla demokracji" tvn24
12:00

W Gdańsku demonstranci mają flagi UE. Przygotowania do manifestacji podglądał reporter TVN24:

Przygotowania do manifestacji w Gdańsku
Przygotowania do manifestacji w Gdańsku tvn24
11:57

"Brak zgody na demolowanie Polski", "Chodźcie z nami, póki można" - takie transparenty można zobaczyć wśród manifestujących w Katowicach.

11:54

11:51

Kijowski: będziemy musieli się zorganizować, bo nie będziemy mogli demonstrować codziennie, ani pewnie nawet co tydzień. Na razie dynamika jest bardzo duża. Struktury powstają, chcą się wykazać, pokazać, że umieją się zorganizować. To taka próba, ale też przebudzenie.

11:49

Mateusz Kijowski, lider KOD: będziemy dzisiaj używali nowego hasła, którego wcześniej nie było: cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję.

- Rzeczywiście zaczynamy mieć nadzieję, bo zobaczyliśmy, że jest nas wielu, zależy nam na demokracji, wolności; że jesteśmy uśmiechnięci, otwarci i nie chcemy z nikim walczyć, tylko chcemy wspólnie dbać o nasze państwo, społeczeństwo, żebyśmy się mogli wszyscy razem dobrze czuć - mówił Kijowski.

11:44

11:44

Przed rozpoczęciem marszu z reporterką TVN24 rozmawiał Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji. Poinformował, że manifestacje odbędą się w 21 miastach i wyraził nadzieję, że pojawi się więcej osób niż tydzień temu. Dzisiaj bowiem demonstrować można nie tylko w Warszawie, ale i w innych miejscach.

"Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję"
"Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję" tvn24

Sobotnia manifestacja w stolicy ma potrwać do godz. 15. - Spotkamy się w południe w Warszawie, pod Sejmem i w miastach polskich w centralnych miejscach, żeby wyrazić swój głęboki i jednoznaczny sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny - zapowiadał na swojej stronie internetowej organizator.

Manifestacje pod hasłem "Obywatele dla demokracji" odbędą się w wielu miastach Polski. Marsze przejdą ulicami m.in. Łodzi, Poznania, Częstochowy, Lublina, a także w kilku zagranicznych stolicach.

Autor: kg / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie - przekazał wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi w Warszawie

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi w Warszawie

Źródło:
PAP

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne, jako odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków. W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost poziomu życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa zdrowia - to według szwedzkiego dziennika "Dagens Industri" niektóre z sukcesów akcesji 10 państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej w 2004 roku. Straconą szansą jest zaś postawa części wschodnioeuropejskich polityków, którzy mogli moralnie odnowić "starą Unię", a stali się awanturnikami.

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

Źródło:
PAP

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24