Chcieli aresztować Dodika. Na drodze stanęli uzbrojeni funkcjonariusze

EN_01651245_0028
Milorad Dodik rządzi Republiką Serbską

Państwowa Agencja Dochodzeń i Ochrony Bośni i Hercegowiny (SIPA) poinformowała o próbie aresztowania Milorada Dodika, prorosyjskiego nacjonalisty rządzącego Republiką Serbską. Uniemożliwili to uzbrojeni funkcjonariusze policji, którzy chronili przywódcę bośniackich Serbów. Do incydentu doszło w Sarajewie Wschodnim.

- Funkcjonariusze SIPA próbowali wykonać nakaz sądowy i aresztować przywódcę Republiki Serbskiej Milorada Dodika we Wschodnim Sarajewie - powiedziała w środę agencji Reutera rzeczniczka SIPA Jelena Miovcic. Dodała, że funkcjonariusze SIPA próbowali rozmawiać w tej sprawie z uzbrojonymi policjantami, którzy chronili Dodika, jednak tamci ostrzegli, że "użyją siły".

Skazany przez sąd w Sarajewie

Pod koniec lutego tego roku sąd pierwszej instancji w Sarajewie skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie, Christiana Schmidta. Instytucja ta nadzoruje wdrażanie postanowień układu pokojowego z Dayton, który zakończył wojnę w latach 90. na Bałkanach.

Prokuratura Bośni i Hercegowiny prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego zamachu na porządek konstytucyjny kraju przeciwko Dodikowi, który jest poszukiwany listem gończym na podstawie decyzji sądu Bośni i Hercegowiny.

Nieudana próba aresztowania Milorada Dodidka w Sarajewie Wschodnim
Nieudana próba aresztowania Milorada Dodidka w Sarajewie Wschodnim
Źródło: ELVIS BARUKCIC/AFP/East News

Podróże po regionie

Pomimo nakazu aresztowania Dodik kontynuował swoją działalność polityczną i podróżował po regionie zdominowanym przez Serbów, chronionym przez silnie uzbrojonych członków antyterrorystycznych sił policyjnych. W środę Dodik przybył do miasta Sarajewo Wschodnie, graniczącego z Sarajewem, gdzie znajduje się siedziba Państwowej Agencji Dochodzeń i Ochrony - odnotował Reuters.

Portal Klix opublikował zdjęcia funkcjonariuszy SIPA i policjantów przy wjeździe na teren siedziby władz Republiki Serbskiej, gdzie w środę przebywał Dodik. "SIPA poinformowała nas, że podczas akcji grożono im użyciem siły, a czyn resortu spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej powinien zostać udokumentowany jako przestępstwo zbrojnej rebelii" - napisał Klix.

Trzy podmioty

Bośnię i Hercegowinę tworzą trzy podmioty - zamieszkana przez Serbów Republika Serbska, Federacja Bośni i Hercegowiny, w której dominują bośniaccy muzułmanie i Chorwaci oraz niewielki Dystrykt Brczko. Obie autonomiczne części BiH mają własnych prezydentów, rządy, parlamenty i są połączone słabymi instytucjami centralnymi z siedzibą w Sarajewie.

Czytaj także: