"To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami"

[object Object]
Małgorzata Gersdorf w "Kropce nad i"tvn24
wideo 2/35

Zmiany w sądownictwie nie przyczyniły się ani do przyspieszenia postępowań, ani do prawdziwego, porządnego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi - podkreśliła w "Kropce nad i" Małgorzata Gersdorf. W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego mają one "służyć wymianie kadr".

ZOBACZ CAŁY PROGRAM NA TVN24 GO

W poniedziałek w "Kropce nad i" w TVN24 pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf mówiła między innymi o sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości i przeprowadzonej reformie sądownictwa. Jej zdaniem "to quasi-reformowanie polega na tym, że wymienia się kadry i chce się uczynić sędziów bardziej spolegliwymi wobec władzy, co jest w ogóle niedopuszczalne w państwie prawa".

"To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami"

- Teraz ostatnio jesteśmy nazywani postkomunistami - dodała, mówiąc o polskich sędziach. Według Gersdorf "hasła o złodziejach, skorumpowanych, nie chwyciły, bo nie było takich przypadków, to teraz jesteśmy postkomunistami".

Przywołała kampanię "Sprawiedliwe sądy" organizowaną w 2017 roku przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się billboardy z hasłami m.in.: "Tak jest: sędziowie o sobie 'nadzwyczajna kasta'. Tak będzie: sędziowie, jak wszyscy obywatele - gdy łamią prawo, ponoszą odpowiedzialność".

W poniedziałek media podały, że 26 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił apelację PFN w związku z wcześniejszym postanowieniem sądu rejonowego stwierdzającym, że działania Fundacji polegające na finansowaniu kampanii medialnej pod nazwą "Sprawiedliwe sądy" były niezgodne z jej celami określonymi w statucie.

- Wydało się mnóstwo pieniędzy na te billboardy - zauważyła Gersdorf. Jej zdaniem, pomimo orzeczenia sądu przez tę kampanię "część obywateli uważała, że może rzeczywiście to są złodzieje". - Żadnej korupcji u nas absolutnie nie było, więc teraz się mówi o postkomunistach - oceniła Gersdorf.

Andrzej Duda podczas wizyty w Białym Domu w czerwcu tego roku, zapytany o stan praworządności w Polsce, mówił między innymi: - Ze zdumieniem odkryłem, że w polskim Sądzie Najwyższym znajduje się cała grupa sędziów, którzy orzekali, jako sędziowie należący do komunistycznej partii, którzy nawet orzekali w czasie stanu wojennego, skazując ludzi na więzienie.

- Nie chciałabym mówić ostro, ale pan prezydent mija się z prawdą - skomentowała te słowa Gersdorf.

- Takich przypadków sędziów, którzy orzekali w sposób karygodny w czasie stanu wojennego nie ma w Sądzie Najwyższym - zapewniła. Przypomniała też, że "w 1990 roku ubiegłego stulecia Sąd Najwyższy został od nowa usadowiony". - To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami - oceniła.

Gersdorf: jest dokonywany mobbing na sędziach

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" opracowało raport "Sędziowie pod presją", opisujący - jak czytamy - przypadki represji władz wobec niezależnych polskich sędziów. Opisuje ponad 20 przypadków działań rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów.

- Metody działania rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika, których na tych stanowiskach obsadził Zbigniew Ziobro, pokazują, że na ich celowniku znaleźli się sędziowie broniący niezależności sądownictwa - komentował w poniedziałek prezes Iustitii Krystian Markiewicz.

ZOBACZ RAPORT "SĘDZIOWIE POD PRESJĄ"

ERRATA DOTYCZĄCA SĘDZIEGO ŁUKASZA BILIŃSKIEGO >

Małgorzata Gersdorf wskazywała w "Kropce nad i", że Sąd Najwyższy w opiniach "wskazywał mankamenty postępowań dyscyplinarnych".

Jej zdaniem "to się absolutnie potwierdza, że wpływ rzeczników dyscyplinarnych jest olbrzymi, jak również ministerstwa sprawiedliwości". - Jest dokonywany taki - powiedziałabym z Prawa pracy - mobbing na tych sędziach, którzy wyrażają swoje stanowisko, co do tych quasi-reform, które są przeprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość - oceniła.

Przypomniała, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości "były wprowadzane pod hasłem przyspieszania postępowań". - To było główne hasło, któremu obywatele przyklasnęli, bo te postępowania trwały zbyt długo, ale nie tak skandalicznie długo, jak się mówiło. Ale tych przyspieszeń nie ma - podkreśliła.

- Jest jeszcze gorzej, bo są dłuższe postępowania, bo takie reformowanie nigdy nie sprzyja spokojnej pracy i namysłowi sędziego - dodała.

Gersdorf: jest dokonywany taki mobbing na sędziach
Gersdorf: jest dokonywany taki mobbing na sędziach tvn24

- Te przypadki, które pokazała Iustitia są bardzo ostre, ale są przypadki mniejsze, kiedy sędziowie cywiliści są przesuwani do wydziałów karnych, mają jakieś postępowania dyscyplinarne nie wiadomo za co, jakieś upomnienia - wyliczała pierwsza prezes SN.

Jak mówiła, "tego już się nie pokazuje, bo to są drobiazgi w porównaniu z tym, co dzieje się przy osobach znanych publicznie, tych sędziach". - Cel jest jeden: podporządkować sobie absolutnie władzę sądowniczą - oceniła.

"Cel jest jeden: podporządkować sobie absolutnie władzę sądowniczą"
"Cel jest jeden: podporządkować sobie absolutnie władzę sądowniczą"tvn24

"Cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi"

Sędzia Gersdorf wyraziła także pogląd, że zmiany w sądownictwie mają "służyć wymianie kadr". - One nie przyczyniły się ani do przyspieszenia postępowań, ani do prawdziwego, porządnego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi - przekonywała.

- Zresztą minister Ziobro w czasie konwencji powiedział, że pragnie tak zmienić wymiar sprawiedliwości, żeby był spolegliwy - powiedziała. Zaznaczyła jednocześnie, że "sędziowie nie mają być spolegliwi". - Sędziami sędziów nie może być władza, która podlega ocenie sędziów, bo to jest odwrócenie wszystkiego na głowie - podkreśliła.

Jak oceniła, "polscy sędziowie zdali wspaniale egzamin z ducha niezależności (...) tym niemniej oczywiście część takiej presji ulegnie".

W niedzielę podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro stwierdził, że "ta bitwa, jaką podjęliśmy o zmianę polskiego sądownictwa, nie jest łatwa".

- Przed nami wielkie wyzwanie na kolejną kadencję dokończenia tej reformy. W tej bitwie, która się toczy, kurz nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić do zmiany w sądownictwie - na takie, które w pokorze będzie służyć społeczeństwu i państwu, bo każdy sędzia zasługuje na szacunek, ale taki sędzia przede wszystkim, który wie, jaka jest jego rola i miejsce w społeczeństwie, i w sposób niezawisły, wolny od wszelkich nacisków wydaje sprawiedliwy wyrok - mówił minister.

"To jest co najmniej nieludzkie"

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" w liście otwartym do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego wezwało do natychmiastowego wstrzymania decyzji o oddelegowaniu prokuratora Mariusza Krasonia do prokuratury we Wrocławiu.

Krasoń pracował w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. Jak wskazano w liście otwartym, najpierw został przeniesiony do innego wydziału, a następnie nagle delegowany do wrocławskiej prokuratury rejonowej. Pracę miał tam rozpocząć w poniedziałek, a na przeprowadzkę miał tylko weekend.

List w tej sprawie do Święczkowskiego napisało także dwoje adwokatów, Kamila Czajkowska-Burda i Maciej Burda, którzy w przeszłości stawali na sali sądowej naprzeciw prokuratora Krasonia.

- To jest co najmniej nieludzkie - oceniła Gersdorf, komentując sprawę Krasonia. Jej zdaniem "prokuratura już dawno jest podporządkowana" politykom. - W prokuraturze jest hierarchia i zawsze była, ale to podporządkowanie powoduje, że jest znacznie większa - wyjaśniała.

- Są prokuratorzy, którzy są wspaniali - którzy mówią, na czym to polega, że nie pozwala się prowadzić tych postępowań we właściwy sposób - ale ich nie jest dużo, bo oni mają tę hierarchię - dodała.

Gersdorf: pan prezydent uważa, że wszystko mu wolno. Nie wolno

Profesor Gersdorf odniosła się także do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, która padła 3 lipca w Lwówku Śląskim. Andrzej Duda wskazywał, że jeśli nie będzie w Polsce realizowana społeczna gospodarka rynkowa, to Polska "stanie się społeczeństwem kastowym". - Społeczeństwem, gdzie są kasty nietykalne, które mogą robić, co im się żywnie podoba - podkreślił. Prezydent zauważył, że zasady społecznej gospodarki rynkowej są zapisane w polskiej konstytucji, ale "ich nie przestrzegano".

- Nie mam żadnych wątpliwości, że naruszono konstytucję także w działalności Trybunału Konstytucyjnego, kiedy orzekał, że podwyższenie wszystkim Polakom wieku emerytalnego wbrew ich woli jest zgodne z konstytucją, bo tak orzekł. Czy to był Trybunał, który działał dla polskiego społeczeństwa i dla polskiego państwa? Czy dla jakiejś wąskiej kasty rządzącej, która wtedy akurat miała taki interes? To ja już myślę, że każdy sam sobie odpowie na to pytanie - mówił wówczas prezydent.

- Te wypowiedzi, takie lekkie, premiera, prezydenta, ministra, wiceministrów sprawiedliwości o tym, czy orzeczenie jest prawidłowe czy nie, to jest jakieś nieporozumienie - skomentowała Gersdorf.

- Kto im dał prawo być sędziami sędziów? Czy to są takie osoby, które mają tak duże wykształcenie prawnicze i taką moralność w sobie, że mogą oceniać je z punktu widzenia prawa i moralnościi? - pytała.

Jej zdaniem "pan prezydent uważa, że wszystko mu wolno" - Że wolno mu wyręczyć wymiar sprawiedliwości i ułaskawić, że wolno mu oceniać. Nie wolno - dodała Gersdorf.

Gersdorf: Prezydent uważa, że wszystko mu wolno. Nie wolno
Gersdorf: Prezydent uważa, że wszystko mu wolno. Nie wolno tvn24

W poniedziałek prezydent bronił z kolei swoich słów. - Jak słyszę głosy, że nie wolno krytykować wyroków sądowych, że nie wolno krytykować wyroków wydawanych przez Trybunał. A dlaczego w takim razie wolno krytykować polityków? Wolno krytykować każde słowo wypowiedziane przez posła (...) wolno, ja nie mam z tym żadnego problemu - mówił. Prezydent pytał przy tym "dlaczego nie można w taki sam sposób dyskutować na temat wyroków Trybunału czy sądu?" - Każdego wolno krytykować tylko nie jedną grupę zawodową? Otóż się z tym nie zgadzam. Uważam, że w demokratycznym państwie, w którym panuje zasada wolności słowa, krytyka jest dopuszczalna w odniesieniu do wszystkiego - powiedział Duda.

Wcześniej jego wypowiedź została skrytykowana przez 11 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a także byłego wiceprezesa TK Stanisław Biernat.

Prezydent: Nie wolno krytykować wyroków TK? Otóż się z tym nie zgadzam
Prezydent: Nie wolno krytykować wyroków TK? Otóż się z tym nie zgadzamtvn24

Autor: akr//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium