I prezes SN Małgorzata Gersdorf została wybrana na przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował rzecznik KRS Waldemar Żurek. Za jej kandydaturą głosowało 14 członków Rady. Trzy osoby głosowały przeciwko, a jedna się wstrzymała.
Żurek przekazał, że nową przewodnicząca KRS wybrano 14 głosami za, przy trzech głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. - Wynik głosowania był bardzo dobry - ocenił Żurek.
Rzecznik KRS komentując wyniki głosowania, podkreślił, że profesor Gersdorf podjęła się "trudnej roli, za co na pewno należą się jej wyrazy szacunku".
- Trudna decyzja, trudna rola, ale Rada ma trwać do ostatniego możliwego dnia. Zmienia się Konstytucję zwykłą ustawą, łamiąc tym samym Konstytucję, ale my w poczuciu obowiązku za państwo będziemy trwać do ostatniego możliwego dnia - zadeklarował Żurek.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nową Przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Na 18 głosów otrzymała 14 głosów ”za”.#SN #KRS
— Borys Budka (@bbudka) 23 stycznia 2018
Z kolei zdaniem posła Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości, niepotrzebny był ten dzisiejszy wybór. Jak zaznaczał, już w lutym i tak Krajowa Rada Sądownictwa będzie miała nowy skład i nowego przewodniczącego, wybranych według nowych przepisów.
- KRS powinna wstrzymać się z tym wyborem, ale ma prawo na podstawie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa takiego wyboru dokonać - powiedział.
- Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa nie kwapili się ze zgłaszaniem kandydatur. Z tego względu, że zdawali sobie sprawę, że jest już uruchomiana procedura wyłaniania nowego kształtu Rady - wyjaśnił Piotrowicz.
Pierwsze posiedzenie KRS po rezygnacji przewodniczącego
We wtorek po godzinie 13. odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po rezygnacji sędziego Dariusza Zawistowskiego ze stanowiska przewodniczącego KRS.
Zgodnie z ustawą o KRS pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego, zwołała I prezes Sadu Najwyższego.
Obrady były jednocześnie pierwszym posiedzeniem KRS po wejściu w życie 17 stycznia nowelizacji ustawy o KRS. Zgodnie z wymogiem nowelizacji, obrady po raz pierwszy były transmitowane w internecie.
- Kwestia transmisji będzie pewnym novum, ale ja sam byłem zwolennikiem tego rozwiązania. To ma pokazać, że nie mamy nic do ukrycia i to jest akurat jedyne rozwiązanie z tej ustawy, pod którym podpisałbym się - mówił w zeszłym tygodniu sędzia Żurek. Dodał, że "transparentność nie zaszkodzi obradom KRS".
Rezygnacja Zawistowskiego
W połowie stycznia - na krótko przed wejściem w życie nowelizacji - ze stanowiska przewodniczącego KRS zrezygnował sędzia Dariusz Zawistowski. - To znak protestu w związku z ustawami o KRS i Sądu Najwyższego - oceniał wówczas sędzia Żurek.
Rzecznik KRS zaznaczył, że członkowie KRS ze zrozumieniem odebrali decyzję przewodniczącego. - Sędziowie nie rozważali rezygnacji z uczestnictwa w KRS. Uznaliśmy, że musimy trwać do samego końca, ale nie wykluczamy takiej rezygnacji. Jednocześnie ze zrozumieniem, ogromnym szacunkiem i powagą odebraliśmy decyzję przewodniczącego. Sędziowie obecni na sali wstali, wyrazili swój szacunek i podziękowanie - dodawał sędzia Żurek.
Nowelizacja ustawy KRS
Nowelizacja ustawy o KRS opublikowana 2 stycznia w Dzienniku Ustaw wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.
Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
Nowelizacja ustawy o KRS weszła w życie 17 stycznia. Według przepisów przejściowych, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w "Monitorze Polskim".
Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Mandat obecnych sędziów - członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, "nie dłużej jednak niż przez 90 dni" od dnia wejścia nowelizacji w życie.
KRS konsekwentnie krytykuje główne zapisy nowelizacji. "Rada przypomina, że przepisy przyznające Sejmowi RP kompetencję do wyboru sędziów w skład Rady zostały ocenione jako naruszające Konstytucję RP przez KRS, Rzecznika Praw Obywatelskich, organy prawniczych samorządów zawodowych, stowarzyszenia zrzeszające sędziów oraz licznych przedstawicieli polskiej nauki prawa" - głosi podjęte w zeszłym tygodniu stanowisko Rady.
W styczniu Rada zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków KRS. Dodała, że żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".
Autor: kb/AG / Źródło: PAP, TVN24