Majówka zbliża się wielkimi krokami. Odpowiednie zaplanowanie urlopu oznacza dwa długie weekendy w przyszłym miesiącu. Kiedy najlepiej wziąć urlop? W jakich przypadkach pracodawca może go odmówić?
W tym roku Święto Pracy, czyli 1 maja, wypada w środę. Święto Konstytucji 3 Maja wypada w piątek.
Majówka - kiedy wziąć urlop?
Taki rozkład majowych świąt oznacza, że jeden dzień urlopu - 2 maja - pozwoli cieszyć się trzydniową majówką. Obchodzony tego dnia Dzień Flagi w przeciwieństwie do Święta Pracy i Święta Konstytucji 3 Maja, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wcześniejsze dwa dni urlopu - 29 i 30 kwietnia, czyli poniedziałek i wtorek poprzedzające majówkę, zagwarantują tydzień wolnego.
Matura - kiedy dni wolne dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Niektórzy mogą liczyć na jeszcze więcej dni wolnych w maju. Wśród nich uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy nie podchodzą w tym roku do matur. Egzaminy maturalne rozpoczynają się w tym roku 7 maja - co oznacza, że w wielu szkołach ponadpodstawowych 7 maja, a także 8 i 9 maja, będą dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Wynika to z potrzeby zapewnienia odpowiednich warunków maturzystom do pisania egzaminu.
Boże Ciało - długi weekend; kiedy wziąć urlop
Pracownicy, którzy zadbają o zaplanowanie urlopu, mogą liczyć na długi weekend także pod koniec przyszłego miesiąca. W czwartek 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jeden dzień urlopu 31 maja pozwoli zatem cieszyć się czterodniowym weekendem.
Urlop - kiedy pracodawca może go odmówić
Czy pracodawca może odmówić udzielania urlopu wypoczynkowego? Odpowiedź znajdujemy w Kodeksie pracy. Wynika z niego, że urlop powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów. Za ustalenie takiego planu odpowiada pracodawca, "biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy" - czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
Przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne w szczególnych przypadkach, "jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy" - wynika z Kodeksu pracy. Odwołanie pracownika z urlopu jest uzasadnione tylko wówczas, gdy jego obecności w pracy wymagają "okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu". Co więcej, pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
ZOBACZ TEŻ: Restauratorzy mówią "nie" pracy z ich lokali. "Stali goście skarżyli się, że nie mogą usiąść"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock