Fundacje spółek z udziałem skarbu państwa z pomocą dla Magdaleny Ogórek

Źródło:
tvn24.pl
22.05.2015 | Na kogo zagłosuje Magdalena Ogórek?
22.05.2015 | Na kogo zagłosuje Magdalena Ogórek?Maria Mikołajewska | Fakty Online
wideo 2/3
Na kogo zagłosuje Magdalena Ogórek?Maria Mikołajewska | Fakty Online

Za dotacje fundacji spółek z udziałem skarbu państwa Magdalena Ogórek buduje siedzibę muzeum. Oficjalnie wiadomo, że na przedsięwzięcie prezenterki mediów państwowych zrzuciły się Fundacja Lotos (dziś Orlen dla Pomorza), a także fundacja miedziowego giganta KGHM.

"Nie wiem, skąd ta informacja. Nie mam planów politycznych - spełniam się w pracy dziennikarza oraz na polu naukowym" - przekazała nam Magdalena Ogórek, pytana o to, czy planuje kandydować w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

O tym, że była kandydatka SLD w wyborach prezydenckich w 2015 r. oraz obecna prezenterka telewizji państwowej może być "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rybnickim (skąd pochodzi), poinformował kilka dni temu "Super Express".

Co innego niż prezenterka mówią jednak politycy PiS. - Kandydowanie Ogórek to pomysł centrali na Nowogrodzkiej, fatalnie przyjęty przez działaczy na Śląsku. Wypuszczenie informacji do mediów jest balonem próbnym, jak zareagują wyborcy i opinia publiczna. Potem zostaną podjęte decyzje - mówi nam jeden z polityków rządzącej partii.

Z Ogórek kontaktowaliśmy się przede wszystkim w związku z działalnością jej fundacji Polish Lost Art Foundation, którą wspierają m.in. fundacje polskich paliwowych i miedziowych gigantów. Na temat pozyskiwanych środków od podmiotów skarbu państwa prezenterka wypowiada się oszczędnie.

Wystawa sztuki zagrabionej

Piętrowy gmach, o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych wznosi się w niewielkiej wsi Sulisławice (według danych z ostatniego spisu powszechnego, mieszka tam 278 osób), leżącej ponad sześćdziesiąt kilometrów na południe od Wrocławia.

- Jeszcze pod koniec roku zaczęli z fundamentami, teraz już dach budują - mówi reporterowi tvn24.pl jeden z mieszkańców.

Rzeczywiście, podczas naszej wizyty praca ekip budowlanych trwała nieprzerwanie, a gdy odjeżdżaliśmy, a był to piątek, około godziny 20, robotnicy - niechętni rozmowie - wciąż pracowali.

Budowa gmachu muzeum sztuki zagrabionej Magdaleny ogórek
Budowa gmachu muzeum fundacji Magdaleny OgórekZIR/tvn24.pl

Na płocie okalającym budowę brak tablicy informacyjnej budowy, która jest wymagana prawem. Powinny się na niej znaleźć m.in. dane inwestora oraz wykonawcy, a za jej brak grozi mandat.

- Widujemy tu panią redaktor Ogórek, dogląda budowy - mówi mieszkaniec wioski.

Budowa nie jest prywatną inwestycją byłej kandydatki do urzędu prezydenta, a obecnej prezenterki TVP. Magdalena Ogórek jest także szefową fundacji Polish Lost Art Foundation (Fundacja Polskiej Sztuki Zaginionej), założonej w 2017 roku, i to właśnie na jej cele wznoszony jest budynek. W przyszłości ma tu być muzeum.

- Tu wszyscy patrzą na jej inwestycję z nadzieją. Może coś się ruszy w naszej wsi, którą wokół nazywają "dołek". Bo od upadku PGR-u niewiele się tu dzieje i leży w dole - opowiada mieszkaniec Sulisławic.

Fundacja KGHM

"Powinniście się przyjrzeć dotacji z KGHM, wewnątrz naszej firmy wzbudziła liczne kontrowersje. Część z nas ma wątpliwości, czy te pieniądze zostaną właściwie wykorzystane" - taki sygnał dostaliśmy na skrzynkę Kontaktu 24, wskazujący, że dotacja trafiła właśnie do fundacji Magdaleny Ogórek.

Na pytania o to otrzymaliśmy od miedziowego giganta lakoniczną odpowiedź, że dotacji nie przekazał sam koncern, a jego fundacja.

Potwierdzenie, że taka dotacja miała miejsce, można znaleźć w wykazie darowizn przyznanych dla instytucji przez Fundację KGHM Polska Miedź w pierwszym półroczu 2023 r., który na jej stronie pojawił się już po wysłaniu przez naszą redakcję pytań. Wynika z niego, że fundacja Magdaleny Ogórek otrzymała wsparcie wysokości 445 tysięcy złotych, przeznaczone na realizację projektu "wystawa sztuki zagrabionej w Muzeum w Sulisławicach" (oryginalny zapis w wykazie: "Wystawa sztuki zgrabionej w Muzeum w Sulisławicach").

"Darowizny z naszej fundacji przekazywane są w czterech obszarach: kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa" – napisała nam w odpowiedzi na nasze pytania Sylwia Jurgiel z departamentu komunikacji KGHM. W sumie w pierwszym półroczu 2023 r. Fundacja KGHM rozdała blisko 25 mln zł dotacji, co jako pierwszy opisał portal Polityka.

Nasi informatorzy z wewnątrz koncernu twierdzili także, że o przyznanie dotacji fundacji Magdaleny Ogórek zabiegał sam prezes KGHM, Tomasz Zdzikot. Zapytaliśmy i o to.

"Prezes KGHM nie jest członkiem zarządu fundacji KGHM Polska Miedź" - odpowiedziano na nasze pytanie.

Zapytania o wsparcie przekazane fundacji Magdaleny Ogórek wysłaliśmy także do Fundacji KGHM. Chcieliśmy wiedzieć m.in. jaki był cel dotacji, ale też w jaki sposób fundacja miedziowego giganta zabezpieczyła się, by pieniądze zostały wydane zgodnie z nim. Do momentu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Fundacja Lotos

To nie pierwsze finansowe wsparcie, które fundacja prezenterki TVP otrzymała od spółek, w których udział ma skarb państwa.

Pod koniec ubiegłego roku dziennikarze portalu OKO.press i frontstory.pl ujawnili, że fundacja ówczesnego koncernu Lotos (po przejęciu przez Orlen zmieniła nazwę na Fundacja Orlen dla Pomorza) przekazała fundacji Magdaleny Ogórek dotację "z przeznaczeniem na dofinansowanie wykonania prac remontowo-budowlanych w budynku Muzeum". Dziennikarzom nie udało się jednak ustalić kwoty. Biuro prasowe Orlenu odmówiło ujawnienia kwoty darowizny.

Według naszych informacji, na przedsięwzięcie prezenterki TVP zrzucają się także inne spółki z udziałem skarbu państwa, a precyzyjniej ich fundacje. Zweryfikowanie tej informacji nie jest jednak łatwe. O ile w przypadku Fundacji KGHM takie dane pojawiły się na jej stronie internetowej, to w przypadku innych sprawdzanych przez nas fundacji takich informacji już nie ma. Dla przykładu: najnowsze sprawozdanie Fundacji Banku Pekao S.A. jest dostępne tylko za 2021 rok. W przypadku Fundacji Orlenu zaś w sprawozdaniach jest niewiele szczegółowych informacji, a gdy porówna się z tymi udostępnianymi np. przed dekadą, okazuje się, że informacji jest coraz mniej sprawozdawanych.

O darowizny przekazywane na rzecz fundacji Magdaleny Ogórek przez spółki skarbu państwa zapytaliśmy także nadzorujące je Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Nie mamy w ministerstwie informacji o tym, która fundacja spółki skarbu państwa przekazała temu podmiotowi pieniądze. Nie mamy także informacji o żadnych nieprawidłowościach – przekazał nam rzecznik prasowy resortu Karol Manys.

"Prywatna fundacja"

Sama Magdalena Ogórek nie chce odpowiadać na pytania o dokładne źródła finansowania swojej fundacji przez spółki skarbu państwa.

W obszernym mailu tłumaczy, że są to "dane przetworzone", a jej fundacja "jako podmiot PRYWATNY nie ma obowiązku podawania tego typu informacji na życzenie dziennikarzy" (pisownia oryginalna).

Fundatorka i prezes Polish Lost Art Foundation deklaruje, że "wykonuje coroczny obowiązek sprawozdawczy polegający na złożeniu sprawozdania z działalności, do swojego organu nadzoru", jakim jest minister kultury.

"Moją rolą jest m.in. pozyskiwanie środków finansowych na rozwoj Muzeum Sztuki Zagrabionej ale i szanować prośbę Darczyńców o anonimowość, raz jeszcze podkreślając że Fundacja jest podmiotem PRYWATNTYM i nie ma obowiązku udostępniania takich informacji" - przekazała nam Magdalena Ogórek (pisownia oryginalna).

Tu warto podkreślić, że nie pytaliśmy o dane prywatnych donatorów. Chcieliśmy wiedzieć, jakie fundusze udało się Ogórek pozyskać od prywatnych darczyńców, a jaką kwotę od podmiotów związanych ze spółkami skarbu państwa.

Prezenterka, polityk i menadżer

W fundacji prezesem zarządu i jego jedynym członkiem, a także fundatorem jest Magdalena Ogórek.

Z dokumentów rejestrowych wynika, że w radzie fundacji wspierały ją trzy inne osoby. Pierwszą z nich jest znany prawicowy polityk, aktualnie europoseł PiS, a w przeszłości członek m.in. Samoobrony Andrzeja Leppera - Ryszard Czarnecki. Nie zareagował na prośby z tvn24.pl o kontakt czy choćby o odebranie telefonu.

Obecny w radzie jest także były dziennikarz mediów państwowych, później pracownik spółek z udziałem Skarbu Państwa (m.in. Grupa Lotos, Alior Bank, Pekao SA) Miłosz Horodyski.

Gdy pracował w banku Pekao SA, odpowiadał za marketing, od czerwca 2020 roku do listopada 2022 r. był członkiem rady fundacji banku. Stąd też wysłaliśmy oficjalne pytania do fundacji Pekao SA, czy wspierała dotacjami projekt Magdaleny Ogórek, jednak do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

8 sierpnia zmarł trzeci członek rady fundacji, Zbigniew Kazimierz Witek, wieloletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z Krakowa, uznany autorytet w dziedzinie zaginionych dzieł sztuki. Jednak jego zaangażowanie w działalność organizacji Magdaleny Ogórek miało być minimalne, co tłumaczył dziennikarzom OKO.press, gdy ujawnili dotację z fundacji Lotosu. Według jego słów wziął udział w założycielskim zebraniu i później już nie angażował się w działalność Polish Lost Art Foundation.

"Kwestia otwarcia ściśle związana z bieżącym pozyskiwaniem funduszy"

Według statutu fundacji Polish Lost Art Foundation powstała ona, by "uzyskiwać informacje o utraconych dobrach kultury, w tym z terenów Rzeczpospolitej Polskiej", a także "podejmować działania zmierzające do powrotu tych dzieł do Polski". W zakresie jej działalności jest także "promocja i ochrona dziedzictwa kultury, sztuki i nauki w Polsce i za granicą".

Prezeska i fundatorka dopisała również punkty Polskiej Klasyfikacji Działalności, które pozwalają jej fundacji na prowadzenie działalności gospodarczej, m.in. na prowadzenie muzeum i wydawanie książek.

Jak dotychczas fundacja nie ma nawet własnej strony internetowej – jedyną widoczną oznaką jej działalności jest wznoszący się budynek.

Na tropie SS-manów

Sama Ogórek jest z wykształcenia historykiem, w 2017 opublikowała książkę "Lista Waechtera - generał SS, który ograbił Kraków". Autorka opisała swoje śledztwo, w którym próbowała wytropić dzieła sztuki, które Niemcy wywieźli z okupowanej Polski. Od tamtej pory angażowała się w odzyskiwanie dzieł zagrabionych i publikowała na ten temat.

Jak deklaruje, "pracuje teraz bez wytchnienia licząc na to, że w przyszłym roku w Muzeum w Sulisławicach odbędą się już pierwsze lekcje muzealne dla szkół, zawitają tam turyści, jednak kwestia otwarcia jest ściśle związana z bieżącym pozyskiwaniem funduszy" (pisownia oryginalna). W rozmowie z OKO.press w ubiegłym roku prezenterka zapewniała, że muzeum otworzy się z końcem 2023 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZIR/tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Informowałem o aresztowaniu dziewięciu osób. Dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy - oznajmił Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do spraw związanych z sabotażami i prowokacjami na terenie Polski. Dodał, że istnieje podejrzenie, że "służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej" w Warszawie i "postępowanie w tej kwestii trwa".

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Źródło:
TVN24, PAP

Jedna osoba zginęła, a 39 zostało rannych na pokładzie samolotu, który we wtorek leciał z Londynu do Singapuru. Siedem z nich jest w stanie krytycznym. W trakcie rejsu maszyna doświadczyła bardzo silnych turbulencji. Lokalne władze w Tajlandii, gdzie boeing musiał przymusowo lądować, poinformowały, że ofiara śmiertelna to 73-letni Brytyjczyk, który prawdopodobnie doznał zawału serca.

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Trzeba pozbierać, wyjaśnić i sprawdzić źródła informacji, które dotyczą Antoniego Macierewicza, także te dotyczące rozbrajania polskiej armii - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. O byłym szefie MON mówił, że "robił rzeczy w sposób dramatyczny osłabiające możliwości obronne państwa polskiego".

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Źródło:
TVN24

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, powinien już trafić do więzienia. Złożył jednak wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd nie podjął jeszcze decyzji. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył.

Były senator PiS nie trafił do więzienia, chce odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
TVN24, PAP

- Wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004-2024 - przekazał premier Donald Tusk. Powiedział też, kto będzie przewodniczącym komisji i kiedy spodziewa się pierwszego raportu z jej prac.

Donald Tusk: wydałem zarządzenie o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Donald Tusk: wydałem zarządzenie o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Źródło:
TVN24

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporo ciepła, ale także wiele niebezpiecznych zjawisk. Termometry pokażą lokalnie prawie 30 stopni, ale przez kraj przetaczać będą się opady i burze. Niewykluczone są także opady gradu.

To nie koniec gwałtownych zjawisk

To nie koniec gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krzysztof Frankowski uratował w Gnieźnie kobietę uwięzioną w zalewanym aucie. W poniedziałek nad tym miastem przeszła potężna burza. Wciąż trwa sprzątanie i szacowanie strat.

Z zalewanego auta słychać było wołanie o pomoc i stukanie. "Bałem się, że w środku mogą być dzieci"

Z zalewanego auta słychać było wołanie o pomoc i stukanie. "Bałem się, że w środku mogą być dzieci"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rezygnację z HiT-u, czyli przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy 1 września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych, przewiduje rozporządzenie podpisane przez ministrę edukacji. Pojawią się za to obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Źródło:
PAP

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Pożar w podwarszawskim Józefowie. Zapalił się dach szkoły podstawowej. Strażacy przekazali, że nie było osób poszkodowanych. Wszyscy opuścili budynek przed przyjazdem służb.

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" - przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Miał 71 lat.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 21.05 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie leje deszcz i pada grad

Gdzie jest burza? Lokalnie leje deszcz i pada grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Gnieźnie po poniedziałkowej nawałnicy część mieszkańców pozbawiona jest prądu, zamknięte są miejskie parki. W porządkowaniu maista pomagają żołnierze.

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpacie) trafił akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi P., byłemu milicjantowi, a później także policjantowi, któremu krakowska prokuratura okręgowa zarzuca m.in. zabójstwo swojego podwładnego milicjanta Krzysztofa Pyki w 1985 roku, zabójstwo sanockiego dziennikarza Marka Pomykały w 1997 roku oraz usiłowanie zabójstwa byłej żony. Za popełnione czyny grozi mu dożywocie.

Śmiertelny wypadek, potem dwa zabójstwa. Były policjant oskarżony

Śmiertelny wypadek, potem dwa zabójstwa. Były policjant oskarżony

Źródło:
tvn24.pl
"Milczałem. Wszyscy milczeliśmy". Były milicjant i tajemnica trzech śmierci w Bieszczadach

"Milczałem. Wszyscy milczeliśmy". Były milicjant i tajemnica trzech śmierci w Bieszczadach

Źródło:
tvn24.pl
Premium

52-latek tłumaczył policji, że zasnął za kierownicą. Na drodze ekspresowej w okolicach miejscowości Strzeszkowice Duże (woj. lubelskie) wjechał z impetem w barierę energochłonną. Ta prawdopodobnie uratowała mu życie. Drogowcy opublikowali film z tego zdarzenia.  

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł we wtorek, że zastosowanie przepisów "antycovidowych" do przygotowania wyborów korespondencyjnych w stanie epidemii, było zgodne z konstytucją. Według TK, takie rozumienie tych przepisów jest zbieżne z "konstytucyjną zasadą współdziałania władz". Sprawę rozpoznał skład pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza. Zasiedli w nim też między innymi Krystyna Pawłowicz i Julia Przyłębska.

Składowi przewodniczył Piotrowicz, sprawozdawcą była Pawłowicz. TK orzekł o przepisach "antycovidowych"

Składowi przewodniczył Piotrowicz, sprawozdawcą była Pawłowicz. TK orzekł o przepisach "antycovidowych"

Źródło:
PAP

Nie żyje mężczyzna, który na jednym z przystanków w Białymstoku wysiadał z autobusu komunikacji miejskiej i upadł po tym, jak drzwi przytrzasnęły mu nogę. 

Pasażer zginął podczas wysiadania z autobusu. "Drzwi przytrzasnęły mu nogę"

Pasażer zginął podczas wysiadania z autobusu. "Drzwi przytrzasnęły mu nogę"

Źródło:
tvn24.pl

Jasne naruszenie zasad praworządności nie dotyczy już Polski. W najbliższych dniach zaproponuję, by Komisja Europejska wycofała wniosek w sprawie procedury z artykułu 7 - zapowiedziała wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova. - Wniosek komisji potwierdzony przez 26 państw wskazuje na to, że nie istnieje już wyraźne ryzyko dalszego pogłębiania się stanu niepraworządnego - mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Unijna komisarz zapowiada wniosek o wycofanie artykułu 7. uruchomionego przeciwko Polsce

Unijna komisarz zapowiada wniosek o wycofanie artykułu 7. uruchomionego przeciwko Polsce

Źródło:
PAP, TVN24

Unia chroni, Unia radzi, Unia nigdy nas nie zdradzi - zakrzyknęła na konferencji prasowej aktorka i kandydatka Trzeciej Drogi do europarlamentu Dorota Stalińska. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji", w której wystąpiła 40 lat temu.

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Źródło:
TVN24

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Jeśli wybory do Parlamentu Europejskiego wygrają ci, dla których Bruksela, Paryż, Berlin to jest problem, to może być polityczna katastrofa - ocenił premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Chcesz pokoju, szykuj się na wybory. Nie chcesz iść na wojnę, to idź głosować, bo bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa Polski jest utrzymanie jedności europejskiej - powiedział.

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Źródło:
TVN24

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl